Sajtótájékoztatót tartott a Magyar Demokrata Fórum – új nevén Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) Diósd-Érd-Százhalombatta Területi Alapszervezete február 27-én a százhalombattai Pártok Házában. Kifejtették véleményüket az ország helyzetéről és a Fidesz választási ígéreteiről.
Tóth István, az alapszervezet elnöke szerint a legnagyobb probléma a szakképzett fiatalok tömeges kivándorlása. A KSH adatai szerint 2011. első félévében 147 ezren vállaltak külföldön munkát, de valós a szám – ismerve a bejelentés laza szabályait – a 300 ezret is elérheti. Ráadásul vélhetően nem csupán ideiglenesen hagyják el az országot, hiszen az anyagi biztonság megteremtése esetén, külföldön telepednek le és alapítanak családot, Magyarországra csak látogatóba térnek majd haza.
Általános kiábrándultságot látnak az idősebbek körében is, amelynek legfőbb oka a január elsejétől életbe lépett új alaptörvény. Osztják Sólyom László volt köztársasági elnök véleményét, aki rámutatott, hogy az új alaptörvény jelentős visszalépés az alapvető emberi jogok vonatkozásában.
Azt látják továbbá, hogy nem javultak a munkanélküliségi mutatók. Hiányolják a Fidesz ígéretét, szerintük a tíz évre tervezett egymillió munkahelyből az elmúlt két év alatt arányosan kétszázezer munkahelyet kellett volna már megteremteni. A sajtótájékoztató kiemelt témája volt még, hogy a Fidesz a magánnyugdíj-pénztárak védelmét ígérte, ezzel szemben a magánnyugdíj-pénztári tagok döntő része visszalépett az állami nyugdíjpénztárba és Rába részvény lett az állami tulajdonba került pénzből.
Az euró-forint árfolyamot sok minden befolyásolja. A gyenge forint okát a JESZ a meghirdetett "gazdasági szabadságharcban" látja. Ezért is kényszerült a kormány feladni a harcot és az IMF-hez, valamint a Világbankhoz fordulni hitelért. Mindennek köszönhetően valamelyest javult az árfolyam, de drasztikusan emelkedett a gáz, az üzemanyag és az élelmiszerek ára. Mindezek folyományaként pedig jelentősen romlott az emberek reálbére és életszínvonala.
Súlyos problémának tekintik a devizahitelesek helyzetét is, hiszen az 1 millió 300 ezer devizahiteles közül mindössze 160 ezren tudtak élni a végtörlesztés lehetőségével, a többség továbbra is küszködik a jelentősen megnövekedett törlesztő-részletek befizetésével.
Tóth István kihangsúlyozta, hogy a JESZ klasszikus jobboldali és konzervatív párt, akik Antall József szellemi hagyatékát követik. Ennek a hagyatéknak három fő eleme van: a nyugati típusú demokrácia és EU-tagság, az alapvető emberi jogok védelme és a magántulajdon szentsége. Rendkívül sajnálatosnak tartják, hogy szerintük a Fidesz mindezt végleges jelleggel megtagadta.
A JESZ szeretne a jövőben ellenzéki kerekasztal-beszélgetéseket folytatni más jobboldali pártokkal és civil szerveződésekkel, azonban a Jobbikkal való kommunikációtól teljes mértékben elzárkóznak, miután a párt hivatalosan közölte, hogy nem demokrata és elsősorban néhány keleti ország érdekeit kívánja Magyarországon képviselni. A JESZ 2014-ben az országgyűlési és az önkormányzati választásokon is szeretne jelöltet állítani.