Tisztújítás zajlott az MSZP százhalombattai szervezeténél február elején. Szabó Attila megőrizte a tagság bizalmát, ötödik alkalommal választották elnökké. Pártja országos és helyi esélyeiről, az emberek politikával szembeni látszólagos közönyéről és a szocialisták terveiről is beszélgettünk vele.
Elmondta, a rendkívüli választásokat a párt legutóbbi kongresszusán határozták el. A százhalombattai tagság közel száz százaléka részt vett a tisztújításban, a vezetőség megfiatalodott, kibővült, sikerült feltölteni a női és ifjúsági kvótát. "Úgy gondolom, rég nem voltunk ilyen egységesek" – fogalmazott.
A régi-új elnök szerint nem csupán az MSZP kudarca, hogy a FIDESZ-KDNP kétharmados túlhatalmat szerzett a Parlamentben. Nehéz pénzügyi-gazdasági helyzetekben nehéz és sokszor népszerűtlen kormányzati döntéseket kellett hozniuk, sokat ártottak elfogadottságuknak azok a döntések is, amiket a koalíciós kényszer diktált, de a 2010-es választásokat valójában az akkori ellenzék sokszor nemtelen lejárató kampánya döntötte el. Hozzátette: azok a szocialista vezetők, akiket alappal érhetett kritika, már nincsenek a párt soraiban.
Ma már mindenki látja, hogy reformokra igenis szükség lett volna, mert a Kádár-rendszer jóléti államstruktúráját már nem lehet fenntartani. Persze, változtatni csak a lehető legszélesebb társadalmi egyeztetés után lehet. Ebben minden bizonnyal követtünk el hibákat – hangsúlyozta.
A százhalombattai szocialisták az elmúlt négy-nyolc év helyi politizálását sem élik meg kudarcként, éppen ellenkezőleg, hiszen a legjelentősebb fejlesztések az általuk kidolgozott Főnix-program alapján valósultak meg. Nehézségként élték meg azonban, hogy a szervezet meghatározó, emblematikus képviselői közül többen visszavonultak az aktív politizálástól. "A választásokra készülve egyszerre kellett fiatalítanunk és megküzdenünk az országos negatívumokkal" – fogalmazott Szabó Attila, aki szerint sikerült helyt állniuk. Ezt jelzi, hogy Százhalombattán nem ment végig a "Fidesz-gőzhenger", a képviselő-testület nem homogén, kompromisszumok mentén kell működnie. A ’90-es évek elején a mostanihoz hasonlóan mindössze két MSZP-s ült a testületben, de kitartó munkájuknak köszönhetően néhány év alatt a legjelentősebb helyi politikai erővé váltak.
Szabó Attila szerint erre most is megvan az esély, ha megőrzik kompromisszumkészségüket, meghallják az itt élők hangját, és sikerül kidolgozniuk egy "új Főnix-tervet", azaz hosszú távú városfejlesztési programot.
Arra a kérdésre, hogy mit tart a legnagyobb gondnak országosan, illetve helyi szinten, úgy válaszolt: "A társadalom hihetetlenül rossz állapotban van, amit a Fidesz elhibázott gazdaságpolitikája csak tovább ront. A kormány a legszegényebb rétegeket szorongatja. Százhalombatta helyzete kiemelkedő, átlag feletti, de nagyon tartok attól, hogy a Fidesz esztelen ámokfutása városunkat is eléri. Ez tönkreteheti az oktatási rendszerünket, a jólétünket, a versenyelőnyünket. Ez, sajnos, a legnagyobb és valós veszély."
Arra a kérdésre, hogy véleménye szerint miért lettek az emberek közönyösek a politikával szemben, azt válaszolta, az elmúlt évben rengeteg kilátástalan helyzetbe került városlakó kért tőle segítséget, de az emberek többsége fél nyíltan véleményt nyilvánítani. Ha ugyanis megtenné, megbélyegeznék. "A szélsőjobb masírozása, a Fidesz rákosista politikai mentalitása és boszorkányüldözése, az Orwell-i rendszer (1984) kiépülése azt a célt szolgálja, hogy a választók ne vállalják nyíltan a véleményüket, sőt, ne is gondolkozzanak. Abban az országban, ahol a gazdasági miniszter kijelenti, hogy 47 000 forintból meg lehet élni, ahol közpénzből rendelt festmények készülnek a politikai klientúráról, ahol a szegényeket megbélyegző kijelentések - akinek nincs semmije, annyit is ér - hangozhatnak el, ahol egy futballstadion építése fontosabb, mint a rászorulók támogatása, nagyon nagy baj van! Ezt a rendszert meg kell buktatnunk."
A százhalombattai szocialisták rendszeresen bekapcsolódnak a fővárosi kormány ellenes tüntetésekbe, demonstrációkba. Legutóbb a Borsodból indult éhségmenet mellett demonstráltak a Kossuth téren. Jelenlegi legfontosabb feladatuknak azonban a programalkotást tekintik. "Amikor egyes szélsőjobbos politikusok a bankok, multik azonnali kivonulását követelik, vagy EU-s zászlót égetnek, talán bele sem gondolnak, jó, rendben, elmennek, de mi lesz helyettük? – mondta ezzel kapcsolatban a pártszervezet elnöke. Nekünk az elmúlt nyolc év megmutatta, hogy meg kell változtatnunk a globális pénzpiacokhoz, a tőkéhez való viszonyulást, de valódi alternatívát kell felmutatni, amely a társadalom támogatását is élvezi. A Fidesz mindent megígért a választóknak, de éppen az ellenkezőjét teszi. A szélsőjobb még erre is rálicitál, kiírná az országot Európából. Mi azt mondjuk, baloldaliság, szociáldemokrácia és nyugati felzárkózás, nyugati életszínvonal. Létbiztonságot, jogbiztonságot, közbiztonságot szeretnénk."
A százhalombattai MSZP helyben is meg kívánja szervezni az ellenzéki kerekasztalt. Felvették a kapcsolatot a Demokratikus Koalícióval, a Szolidaritás és a Negyedik Köztársaság (4K) mozgalommal, valamint helyi civil szervezetekkel. Úgy gondolják, mindenkire szükség van az Orbán-rendszer leváltásához és ahhoz, hogy a várost megvédjék annak központosító, nivelláló törekvéseivel szemben. "Tisztában vagyunk vele, hogy nem lesz könnyű dolgunk – mondta Szabó Attila -, de, ami nem pusztít el, az erősebbé tesz."