Ha Nemere István eddigi munkásságát tekintjük, elhihetjük - amit maga is állít -, hogy jól ismeri a Bibliát minden oldaláról. Több fordításban, többféle magyarázattal, több nézőpontból.
- A Bibliát boncolgató művek mindig is népszerűek voltak. Ez a könyv pedig könnyen botrányt kavarhat. Több korábbi műve kapcsán is felvetődik a kérdés: mit szól mindehhez a katolikus egyház? – kérdeztem Nemere Istvánt.
- Ez a könyv szándékunk szerint közelebb hozza Jézust az emberekhez – válaszolta -, hívőkhöz és nem hívőkhöz egyaránt azzal, hogy megmutatja ellentmondásait, gyengeségeit, érvrendszere hibáit. De egy dolgot ne feledjünk el: az „Interjú Jézus Krisztussal” nem az egyházról szól, bár kis részben érinti azt is. Tudható ugyanis, hogy Jézus nem akart egyházi szervezetet, vagyont és részvételt a politikában. Szerzőtársam és én számoltunk azzal, hogy az egyház nem örül az olyan műveknek, amelyek a tekintélyét tépázzák, vagy leásva az alapokig kimutatják a mai hierarchia hamisságát. És most – a magyar sajtóban először Önöknek – elárulom azt is, hogy az „Interjú…” nem azért jelenik meg a saját kiadásunkban, mert eredetileg is így akartuk. Számos kiadó adta vissza a botránytól félve. Amikor már senki sem vállalta, a saját kiadás mellett döntöttünk.
- Mi volt a munkamegosztás szerzőtársa és Ön között, aki eddig inkább sziporkázó fantáziájáról, mintsem szikrázó ollójáról volt híres?
- Volt már rá példa, hogy egynémely történelmi személyiséget a mondásain, írásain keresztül is boncolgattam. Az ötlet az én fejemből pattant ki, de nekem ilyesmi naponta jut eszembe. Soha nem lett volna könyv belőle, ha a fiatal, százhalombattai szerző nem tart ki az ötlet mellett, de nagyon megtetszett neki, hogy csináljunk egy képzeletbeli interjút Jézus Krisztussal. A válaszok adottak a Bibliában, csak kérdéseket kellett fogalmazni eléjük. Ez nem is olyan könnyű, mint sokan hinnék. A köztünk lévő munkamegosztást leginkább az értelmes és hasznos viták jellemezték.
- Túl a négyszázadik könyvén, van-e olyan pontja a világnak – természetesen ideértve a világűrt is -, amelyről még nem írt, de tervezi?
- Terveimben nem elsősorban földrajzi helyek szerint szerepelnek a megírandó témák, de kétségtelen, hogy akadnak olyan pontok ezen a Földön, amelyekről még nem írtam. Ezeket a „hiányokat” idővel – remélem – pótolni tudom.
Az Alexandra Pódium (Budapest, VI. Nyugati tér, Alexandra Könyvesház) Panoráma Termében 2005. november 2-án 17.00 órától az „Interjú Jézus Krisztussal” című könyv bemutatójára várják az érdeklődőket a szerzők.



