Nemzetközi hőlégballonos találkozón járt Erdélyben Százhalombatta két aktív közéleti személyisége szeptember 28-30-án. Mészáros László még a 80-as években került közel a ballonozáshoz, Pap Miklós pedig mindössze néhány hónapja.
Magyarországon 1902-ben alakult meg a Magyar Repülő Szövetség, és még abban az évben a magasba emelkedett a Turul nevű hőlégballon. Az I. és II. világháború között aztán háttérbe szorult ez a fajta sport és hobbi, majd 1977-ben a Pannónia nevű hőlégballonnal vált újra népszerűvé. A magyarok 1990-ben már Európa-bajnoki címmel büszkélkedhettek – Molnár Csabának köszönhetően –, és azóta több EB második helyezettje is van hazánknak, sőt, világbajnokságot is rendeztek már Debrecenben.
A hőlégballonok mérete változó, de a legelterjedtebbek a 3000 köbméteresek, amelyekkel négy-öt utas emelkedhet a magasba. A különleges járműben csak a repülés magassága változtatható, irányítani az egyes magasságokban uralkodó különböző irányú és erősségű széljárással lehet.
Mészáros László ezer szállal kötődik a repüléshez. 1966-ban – 14 éves korában – vitorlázórepüléssel kezdett el foglalkozni, majd a ’80-as években a hőlégballonozás is szívügyévé vált. Jelenleg a Magyar Repülő Szövetség elnöke.
Pap Miklós ez év áprilisában került közelebb a hőlégballonozáshoz, bár korábban is minden alkalmat megragadott, hogy bármilyen repülő eszközre felszállhasson. Jelenleg az előkészületekben már aktív szerepet vállal, és kezd beépülni a csapatba. Először szeptember elején, a Velencei-tó környékén repült ballonnal. Ezerötszáz méter magasból csodálhatta a Balatont egészen a Tihanyi-félszigetig. A szeptember végén, Vármezőn megrendezett többnapos fesztiválon több mint 20 hőlégballonos csapat vett részt, akik Magyarországról, Szlovákiából és Csehországból érkeztek. A havasok és az ott uralkodó széljárás megdolgoztatta a csapatokat, de ennek ellenére rendkívül kellemes élményben volt részük, és kisebb karcolásokkal megúszták a kalandokban is bővelkedő kiruccanást. Az erdélyiek kedvessége, a táj és a környék varázslatos hangulata és szépsége felejthetetlen élményt nyújtott számukra.











