Pollencsapda a Régészeti Parkban

  • HIREK
  • 2012-09-04
  • Írta: BK
  • 312 megtekintés
  • img

Ezekben a hetekben tetőzik az allergén pollenek, vagyis a virágporszemcsék jelenléte a levegőben. Már kora tavasszal megjelennek, és a lándzsás útifű, a fekete üröm, valamint a parlagfű virágzásával októberig is jelen lehetnek.

A pollenallergiások száma eléri hazánk lakosságának huszonöt százalékát, és évről évre nő, vagyis közegészségügyi problémát jelent. Megelőzni nem tudjuk, mert az allergiára való hajlam független az életkortól és az egészségi állapottól. Ugyanakkor gyógyítása jelenleg majdnem lehetetlen, a különböző kezelésekkel, intézkedésekkel legfeljebb enyhíthetjük a tüneteket, elkerülhetjük a szövődményeket.
Elsősorban a zárvatermő növények virágporszemei allergének. A problémát azonban ezek kiirtásával sem tudjuk megoldani, hiszen a szél akár száz kilométerről is környezetünkbe hozhatja a virágport. A pollenszórás időszakát az arra érzékenyek csak különböző óvintézkedésekkel tudják átvészelni. Számukra nagyon fontos az úgynevezett pollennaptár ismerete, amelynek összeállításakor az ország különböző pontjain felállított pollencsapdák eredményeit veszik alapul.


2009-től, az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Osztálya és a "Matrica" Múzeum együttműködésének köszönhetően már a Régészeti Parkban is található pollencsapda, amely egyrészről adatokat szolgáltat a környék pollenhelyzetéről, más részről segíti a múzeum környezetrekonstrukciós törekvéseit.


A Környezetegészségügyi Intézet a pollencsapda kihelyezése mellett ingyenes monitorozási képzést is biztosított a múzeum munkatársának, Adi Zsuzsannának, aki huszonnégy óránként mintát vesz a csapdából, majd mikroszkóppal meghatározza az - egyébként különlegesen szép - polleneket. Ezeket az adatokat továbbítja az országos nyilvántartásba, illetve regisztrálja a múzeum saját kutatásaihoz, mert a pollencsapdában található pollenek megmutatják a telepített és az őshonos növények arányát is. A monitorozás évei, évtizedei folyamán pontos képet kaphatunk arról, hogy a támogatott őshonos növények milyen mértékben tudnak újra tért hódítani a Régészeti Park környezetében.
 

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás