Az idei a választás éve lesz. A kampány gyakorlatilag már ősszel elkezdődött. Az elmúlt hónapok köztörténéseiből, a közbeszéd hangulatából az derült ki, hogy Százhalombattán komoly politikai csatározásra számíthatunk. Remélhetőleg mást is hoz az újév. Talán pozitív válaszokat olyan jövőnket meghatározó kérdésekre, mint például az, hogy lesz-e továbbra is iparűzési adó, ha pedig nem, akkor mi lesz velünk. A városvezetés több tárgyból is vizsgát tesz 2006-ban. Dr. Benedek László szerint eredményeik magukért beszélnek, ő folytatja az eddigi munkát, és továbbra is azon lesz, hogy a megosztott képviselő-testületet egységbe kovácsolja.
- A karácsonyt együtt töltöttük a négy gyerekünkkel. Nagyon élveztem.
- Az évvége nemcsak az ünneplés, hanem a számvetés ideje is. A tavalyi év egyik meghatározó közéleti témája a Főnix terv volt a szocialista városvezetés hosszú távú városfejlesztési elképzeléseivel. Decemberben többen is megfogalmazták, hogy többet vártak a programtól, mint amennyi eddig megvalósult, de olyan vélemény is volt, hogy a Főnix – szokásaival ellentétben – hamvába holt.
- Én éppen ellenkezőleg látom. Amellett, hogy a tervet valóban hosszú távra dolgoztuk ki, 2005-ben komoly lépéseket tettünk a megvalósulása felé. Ötszázöt lakás külső nyílászáró-cseréjét, több társasház szigetelését, családi házak energiatakarékos beruházásait segítettük elő legkevesebb 50%-os támogatással. Az energiatakarékos felújítások helyi programját idén is folytatjuk. Emellett maximális támogatást nyújtottunk - és nyújtunk a jövőben is - a társasházaknak az állami források bevonásához is. Ha mind a tíz egyharmados pályázatunk nyer, olyan beruházás indulhat el a lakótelepen, amelyből 245 millió lesz az önkormányzati rész. Az intézményeink felújítására 170 millió forintot költöttünk. Tavalyi beruházásaink nagyban hozzájárultak a helyi vállalkozói réteg megerősödéséhez, hiszen – hogy csak az utóbbi példánál maradjak – az ötvenkettő intézmény-felújítási munkából negyvenkilencet helyi cég végzett el. Elindult a közbeszerzési eljárás a művelődési központ és könyvtár teljes felújítására. Egy olyan színházterem létrehozását is tartalmazza, amely minden tekintetben megfelel majd a XXI. század igényeinek. Végre méltó körülmények között fogadhatja az intézmény azt a számos színház- és kultúrakedvelő embert, akik előadásról előadásra megtöltik a nézőteret. Elkészültek a látványtervek a művelődési és a városház új homlokzatára. Lehet, hogy mások a városközpont építészeti megújulását felesleges kiadásnak tartják, de szerintem hozzátartozik mindahhoz, amit az élhető városról évek óta gondolunk és mondunk.
Markáns változást indítottunk el a szociális ellátórendszerben és idősgondozásban is. A lényege, hogy nem egyedül az önkormányzat akar ellátni minden feladatot. A hajléktalanok ellátásába és az átmeneti szálló működtetésébe például be fogjuk vonni a Vörös Keresztet, a támogató szolgálat működtetésébe a Sérültekért Alapítványt. Hosszú alkufolyamat eredményeként megszereztük az Ifjúság úti szállót, ahol újabb térhez juthat a szociális gondoskodás valamely formája, de említhetném az Idősek Otthona bővítését, vagy azt a telefonos házi segítségnyújtó rendszert, amit egy kistérségi együttműködés élén fogunk megvalósítani. Ezek a változtatások nemcsak több gondoskodást jelentenek a városnak, hanem jelentős megtakarítást is, amit más fontos célokra tudunk fordítani.
A magunk részéről mindent megtettünk a termálfúrások elindításáért. Hogy az illetékes hatóságokhoz eljuttatott tervekkel hónapokig semmi sem történt, nem rajtunk múlt. De ebben is számítunk Jánosi György országgyűlési képviselő segítségére, aki eddig is jól kamatoztatta politikai kapcsolatait a helyi érdekek védelmében. Előbb-utóbb beérnek a terveink.
- Ha már az időfaktornál tartunk, az elmúlt három évben rengeteget beszéltünk a Téglagyári-völgyről, de érdemben semmi sem történt vele. A Faluvédő Egylet álláspontját jól ismerjük, de mik a céljai a völggyel az önkormányzatnak, illetve a szocialista városvezetésnek?
- Az a célunk, hogy egy Duna-parti kikötőn keresztül bekapcsoljuk Százhalombattát a fővárosból délre irányuló idegenforgalomba. Ettől pedig azt várjuk, hogy – persze további befektetések, fejlesztések mellett - fellendülnek a helyi szolgáltatások, ami pedig hosszabb távon újabb munkahelyeket a város gazdasági alapjainak megerősödését jelentheti.
- Ön komolyan hisz abban, hogy Százhalombatta számára az idegenforgalom a jövő? Engem riasztott, amikor a decemberi testületi ülésen egy városfejlesztő cég úgy beszélt Battáról, mint egy jövőbeni ipari skanzenról.
- Én másként értelmezem a CÉH Rt javaslatait. Nem arra vonatkoznak, hogy temessük az ipart, hanem éppen arra, hogy mutassuk meg, hiszen az ország egyik energetikai központja, a modern technológiák fellegvára mindenki számára érdekes lehet.
Az idegenforgalom, a szolgáltatások fejlesztése olyan gazdasági lehetőség, amit nem szabad kiaknázatlanul hagynunk. Arról nem beszélve, hogy új színeket hozhat az életünkbe.
- Azért nyilván más elképzelései is vannak a foglalkoztatás bővítésére. Nagyon magas az ingázók száma.
- A Tesco áruház idetelepítésével százzal, az ipari park benépesítésével négyszázzal növeltük a helyi munkahelyek számát. Miután az ipari park gyakorlatilag - egyetlen nagybefektetői terület kivételével – betelt, bővíteni szeretnénk. De más területeket is kínálunk a lehetséges befektetőknek, a vasútállomás melletti ingatlan iránt például igen komoly érdeklődés mutatkozik.
- A jövőből még egy kicsit térjünk vissza a múltba! A sikerek mellett nyilván érték kudarcok is az elmúlt évben.
- Amikor a demokratikus átalakulást sürgettem a városban, azt úgy képzeltem el, hogy a legfontosabb várospolitikai kérdésekben képes lesz egységesen fellépni a képviselőtestület. Amikor ez nem így történik, azt minden esetben kudarcként élem meg. Ha az üléseken órák telnek el terméketlen vitával, értelmetlen ügyrendi felvetésekkel, kerékkötéssel, akkor a város veszít időt, esetleg végleg lemarad lehetőségekről. Én úgy értelmezem a sikeres önkormányzatot, hogy közösek a sikerek, de ezekért mindenkinek dolgoznia kell.
- Nem valószínű, hogy a választások közeledtével javulni fog ez a helyzet. Van valamilyen terve arra, hogy a pártpolitika ne uralkodjon el az önkormányzati munka rovására?
- Az elmúlt három évben minden erőmmel azon voltam, hogy együttműködés legyen a döntés-előkészítésben. Az olyan, meghatározó napirendek előtt, mint például a költségvetés jövő évi tervezése, vagy legutóbb az erőművel kötendő hosszú távú megállapodás előkészítése, minden esetben háttéregyeztetésre hívtam a frakcióvezetőket. Más kérdés, hogy ezekre – a szocialista frakció kivételével – sajnálatosan kevés volt a fogadókészség. Ettől függetlenül a jövőben is ugyanígy fogok eljárni, mert konszolidált viszonyokat szeretnék. A városban és a képviselő-testületi üléseken is.
- Az elmúlt évek átszervezései, racionalizálási folyamatai után talán valóban van esély a konszolidációra, de az iparűzési adó 2007-re tervezett megszüntetése alaposan megbillentheti az egyensúlyt. Lehet, hogy ez lesz 2006 legnehezebb házi feladata?
- A felelős városvezetés lényege, hogy elébe megyünk a folyamatoknak, vagyis a lehető legjobb szakemberek bevonásával elemezzük a helyzetet, és felkészülünk a lehetséges változásokra. Hogy minderre lesz időnk, arra komoly biztosítékot jelentenek azok a személyes kormányzati ígéretek – gondolok itt Veres János pénzügyminiszter, illetve Kis Péter miniszterelnöki hivatalvezető látogatására -, hogy Százhalombatta és a hasonló helyzetű települések érdekeit messzemenően figyelembe veszik a kormányzati döntésnél.
- A választásokhoz közeledve egyre többen találgatják, vajon kik jelöltetik magukat polgármesternek. Önnek mik a tervei?
- Az MSZP helyi szervezete döntött róla, hogy engem indít. Nem lettem szerelmes a hatalomba, eddig is, ezután is szolgálatként fogom fel ezt a munkát. Ezzel együtt úgy gondolom, vannak olyan eredményeink, amelyek megalapozzák, hogy nyugodt lelkiismerettel álljak a választók elé, ha eljön az ideje.