A Hétfájdalmú Szűz temploma és a Mezítlábas Park

  • img
  • img

Vasárnap kis délutáni kirándulást tettünk a környéken. Magunk is meglepődtünk, hogy pár óra alatt mekkora utat jártunk be, milyen szépségekre bukkantuk, és kalandokba keveredtünk Százhalombattától néhány kilométernyire.

Első úti célunk Vál, a párezres lélekszámú település volt, ami bővelkedik természeti és emberi kincsekben. A falut a 7-es útról, Baracska előtt a táblánál jobbra letérve értük el. Határában bronzkori földvárat és kelta falut tártak fel a régészek, homokbányájából avar kori sírok kerültek elő. Fák rejtekében magasodik a többször lerombolt és újraépített klasszicista dóm, ami Fejér megye első, az ország kilencedik legnagyobb temploma. A Hétfájdalmú Szűz templomát a buzgó katolikus földbirtokos, Ürményi József építtette 1819-1824 között. Vál szülötte a költő Vajda János, akinek költészetét áthatja a falut körülölelő erdő és táj szépsége.


Továbbautózva a 811-es úton Bicske felé, a következő település Tabajd. Itt római korból származó emlékekre bukkantak a kutatók, de a falu jelene is tele van szépséggel. Itt található az ország egyetlen mezítlábas parkja. A falu központjában, a Millenniumi kúttal szemben indul a patak mellett kanyargó kis ösvény, amin különböző – bazaltköves, tőzeges, kukoricacsutkás vagy fenyődobozos – talajokon lépkedve, egy helyen pedig egyenesen a patakban gázolva pezsdül fel a vérkeringés. A kellemes, lábbizsergető séta után a maradék energiákat a völgyben épült vadonatúj játszótéren vezethetik le a gyerekek, míg a felnőttek piheghetnek az árnyas padokon. (Kép: mezitlabaspark.hu)

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák