A százhalombattai szennyvíztelep európai uniós támogatással történő korszerűsítéséről írt alá támogatási szerződést Vezér Mihály polgármester és Tóbiás Zoltán, a Környezetvédelmi Fejlesztési Igazgatóság főosztályvezetője február 21-én a városházán.
A támogatás összege 648,5, a projekt teljes költsége 903,5 millió forint.
A KEOP pályázatok célja, hogy Magyarország teljesítse az Európai Unió által előírt környezetvédelmi kötelezettségeket, és a háztartások 85 százalékából olyan tisztított szennyvíz kerüljön ki, amely nem szennyezi az élővizeket – mondta Tóbiás Zoltán. Hozzátette, nem könnyű megfelelni a kiírás feltételeinek, de a több éves, jól előkészített munkának köszönhetően most már a kivitelezők kiválasztása következik. Az országban 400 milliárd forintnyi támogatás jut erre a területre, amelyből 200 településen vagy térségben válik megoldottá a környezetbarát szennyvízkezelés.
Vezér Mihály polgármester felidézte, hogy az elmúlt három év során összesen kétmilliárd forintos pályázati támogatás egészítette ki a város pénzügyi forrásait. A szennyvíztelep teljes rekonstrukciójával nem csak a százhalombattaiak életminősége javul és a környezetterhelés csökken, de jelentősen zsugorodik a létesítmény körüli védőtávolság is. Ezzel pedig megnyílik a lehetőség a Fogoly utca fejlesztése, további telkek parcellázása előtt.
Az új technológiára való átalakítást folyamatos működés mellett végzik el – mondta Valkai György, a SZÁKOM ügyvezetője, a projekt szakmai irányítója. A rendszer automatizálása mellett korszerűsítik a kezelő épületet és átalakul a szennyvízfogadás is. A jelenlegi átvevő helyére parkoló épül. A visszamaradó iszap - tisztítás után - alkalmas lesz mezőgazdasági hasznosításra, és a komposztáló telepen is fel tudják majd használni.



