Mire jó a rázóburkolati jel?

  • RIPORT
  • 2005-11-08
  • Írta: pm
  • 765 megtekintés
  • img

A Damjanich út – Iskola utca – Vörösmarty utca kereszteződében jelzőtáblák figyelmeztetik az arra haladókat, hogy kinek van elsőbbsége és kinek kell megállnia, ennek ellenére rendszeresen megtörtént, hogy nem adták meg az elsőbbséget a magasabb rendű úton haladónak. Szerencsétlenségek sorozata jellemezte a helyszínt.

Az idén tavasszal az útburkolati jelek felújítása alkalmával sárga színű csíkok kerültek a kereszteződéshez. Nemcsak színben térnek el a burkolat színétől, hanem állagukban is: kissé kiemelkednek az út felszínéből, nem annyira, mint egy fekvőrendőr, de ahhoz eléggé, hogy megrázkódjon a rajtuk áthaladó autó, a vezető pedig felfigyeljen arra, hogy a kereszteződés előtt meg kell állnia.

- Tavaly történt – mondja Rajkai Béláné, a Polgármesteri Hivatal munkatársa -, hogy autóval rámentem egy rázó burkolati jelre, és azt hittem, hogy defektet kaptam. Félreálltam, láttam, hogy az autónak semmi baja, és akkor vettem észre, mi okozta a jelenséget. Azonnal arra gondoltam, hogy erre Százhalombattán is szükség lenne.

Az ötlet megvalósult, és azóta megváltozott a helyzet. Nincsenek összeütközések, a kiemelkedő burkolati jelek felrázzák a vezetőket, és nem hajtanak be megállás nélkül a kereszteződésbe.
Az Erkel körút –Damjanich út – Hága László út kereszteződésében sok baleset történt, míg el nem készült a körforgalom, azóta szinte egyáltalán nem szerepel a baleseti krónikákban. Az Erőmű út és a Csenterics út kereszteződésében elkészült körforgalom biztonságosabbá tette az ottani közlekedést, most pedig a rázó burkolati jelek szüntették meg egy csomópont veszélyességét. .
Ha egy közlekedési csomópontban gyakoriak a balesetek, azon el kell gondolkodni. Igaz, hogy a szabályok betartása mindenki számára kötelező, de nem lehet véletlen, ha egy-egy ponton sorozatos szabálysértés történik. Valószínű, hogy oka van annak, ha egy Állj, elsőbbségadás kötelező táblát havonta többen nem vesznek észre. Meg kell – és mint a példa mutatja, meg is lehet - találni azt a megoldást, amely alkalmas arra, hogy a veszélyes helyeken csökkentse a balesetek számát.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák