Ha május, akkor kompetenciamérés

  • img

Az idén tízedik éve, hogy május végén országosan felmérik a 4., 6., 8. és 10. osztályos tanulók matematikai és szövegértési kompetenciáját. A feladatlapokból kiderül, hogy adott évfolyamig elsajátított ismereteiket milyen mértékben tudják alkalmazni a tanulók a mindennapi életből vett feladatok megoldása során.

Matematikai ismereteinket többnyire a praktikus helyzetekben - vásárlás, utazás, főzés, személyes pénzügyek intézése - alkalmazzuk. A kompetenciamérés során azt vizsgálják, mennyire tudják a diákok matematikai műveltségüket használni a mindennapokban. Képesek-e például a kapott adatok alapján előzetes terveket, kalkulációkat készíteni, tudnak-e önállóan megoldani pénzügyi feladatokat - vásárlás, valutaátváltás - és eligazodnak-e a médiában megjelenő információk - táblázatok, grafikonok, diagramok - között. A matematikailag művelt ember észleli, hogy a világ milyen gyorsan változik körülötte, és kreatívan, rugalmasan alkalmazkodik hozzá. Épp ilyen fontos az olvasás-szövegértés képessége, hogy a diák később megfeleljen a felnőtt lét kihívásainak, hatékonyan vegyen részt a társadalmi életben, érvényesüljön a munkaerőpiacon. A felmérés során vizsgálják a tanulók szociális hátterét is, a kérdésekre nem kötelező válaszolni, de segítségükkel a felmérést és a fejlesztési lehetőségeket pontosítani lehet.


Ma már az oktatási intézmények is nagy hangsúlyt fektetnek a kompetencia tudatos fejlesztésére. Az eredményeket a tanuló egyéni kódjával a felmérést követő év február-márciusától lehet megtekinteni az interneten.


A százhalombattai oktatási intézmények minden alkalommal magasan az országos átlag felett teljesítenek a kompetenciamérés során. A 2011. év abszolút első helyezettje az Arany János Általános Iskola és Gimnázium nyolc évfolyamos tagozata, amely minden korosztályban, mind a matematikai, mind a szövegértési mérésen elsöprően magas eredményeket ért el. A második és harmadik helyen az I. Számú Általános Iskola és az Eötvös Loránd Általános Iskola osztozott oly módon, hogy a 6. évfolyam mindkét felmérésén az I. Számú szerzett jobb helyezést, míg a 8. évfolyamon az Eötvös került a második helyre.


A 10. évfolyam matematikai felmérésén a Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium négy osztályos gimnáziumi tagozata második, míg szakközépiskolai tagozata harmadik helyen végzett. Szövegértésből a második helyet az Arany János Általános Iskola és Gimnázium négy osztályos gimnáziumi tagozata, harmadik helyet pedig a Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium négy osztályos gimnáziumi tagozata szerezte meg.


Kompetencia mérés összesítése

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák