Kultúra, Oktatás - 2024-04-19
Meghitt hangulatú koncerten mutatta be – Magyarországon először – a százhalombattai Liszt Ferenc Vegyeskar és a Celldömölki Liszt Ferenc Vegyeskar Kárpáti Iván, Missa Brevis Tonalis című egyházzenei kompozícióját a Szent István templomban április 13-án.
Az Önkormányzat nevében Török Sándor alpolgármester –, aki maga is sokáig hegedült és énekelt – köszöntötte a megjelenteket; mint mondta, a különleges esemény ünnep az előadók, a szerző és a város életében is. Emlékezett, hogy a Liszt Ferenc Vegyeskar 51 éve alakult, csupán három évvel fiatalabb a városnál, a kórus volt az első komoly kulturális egyesület. Nagy szükség volt a lokálpatrióta, közösséget összetartó, kulturális életet felvirágoztató szerveződésre, amely azóta is töretlenül működik, öregbítve Százhalombatta hírnevét itthon és külföldön egyaránt. "Aki jó barátságban van a kultúrával, a zenével, a művészettel, az csak jó ember lehet" – fogalmazott.
Kitűnő karnagyok irányították a kórust a kezdetektől, úgymint Strausz Kálmán, Z. Juhász Irén, Zongor Árpád, Strauszné Könözsi Veronika, jelenleg pedig Kissné Szabó Éva és Kriesch András.
Török Sándor szólt arról is, hogy a kórus repertoárját főként magyar szerzők művei alkotják, nagyon jó alkalom a mostani ősbemutató is a paletta bővítésére. Külön emeli a zenei élmény hangulatát, hogy a felcsendülő misének az egyik legszebb templom biztosít méltó helyet. Az alpolgármester köszönetet mondott a városvezetés nevében az vegyeskar munkájáért.
 
Az 1980 óta Ausztriában élő, Zeneakadémiát végzett Kárpáti Iván maga is megjelent a koncerten feleségével, és elkísérte Budapesten élő 96 éves édesapja is, csak úgy, mint néhány egykori zenei gimnáziumi osztálytársa.
Elmondása szerint a művet közérthető zenei nyelven, ún. tonális stílusban komponálta. Mindig is a dallam "szerelmese" volt, amit ez a kompozíció is visszatükröz. A tradicionális klasszikus zenei ritmusvilág kontrasztjaként a mise tételiben modernebb ütemváltások is fellelhetőek. Váratlan inspiráció nyomán a dallam szokatlan hangszeres kísértettel szólal meg, bővítve a vokális hangzást, illetve fundamentumot kölcsönözve a kórusnak.
A szerző örömét fejezte ki, hogy műve nagyszerű kórus előadásban csendülhetett fel szülőhazájában. Köszönetet mondott Kriesch Andrásnak a százhalombattai Liszt Ferenc Vegyeskar karnagyának, hogy felkarolta a misét, és vállalta annak nem könnyű betanítását.
 
Kriesch András karnagy szerint a Bárdos András és Kodály Zoltán művein nevelkedett Liszt kórus számára szokatlan és modern volt a misemű hangzása, azonban ez nem állt annak útjába, hogy nagy munka árán, de megtanulják a darabot.
 
A Missa Brevis Tonalis misét Laczkó Viola fuvolán, Lukács Máté nagybőgőn, Lévai Attila marimbán és Szabó Tóbiás ütőhangszereken kísérte. Az esten a kortárs zeneszerző két bibliai témájú szólóban énekelt dala és egy szerelmi duett is elhangzott Gábor Margit és Földes Gergely előadásában.
 
 
vissza a főoldalra