Civil szféra - 2024-04-16
A fenti mottó jegyében rendezték meg a Magyar Vízitúra Szövetség második országos konferenciáját, ezúttal Százhalombattán a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban, április 13-14-én. A szakmai találkozón előadásokkal és számos egyéb programmal – workshopok, képzések, vizsgalehetőség, bemutató, versenyek, hajnali dunai evezés – várták a résztvevőket.
Az Önkormányzat képviseletében megjelent Vezér Mihály polgármester, Török Sándor alpolgármester, Sinka László, Szabó Zoltán, Szalai Attila és Szabó Gábor önkormányzati képviselők.
 
A konferencia társszervezője és házigazdája a battai Dunai Flottilla Gyermek és Ifjúsági Vízitúra Egyesület volt, a rendezvényt az Önkormányzat is támogatta. Tóth Ákos egyesületi elnök a sajtót arról tájékoztatta, hogy betelt a meghirdetett 160 fős létszám, a szövetség tagjai mellett külsős érdeklődők, tanárok, nevelők is regisztráltak. Egyre népszerűbbek a különböző szabadidős sporttevékenységek, ami a központi Aktív Magyarországért program kertében történő fejlesztéseknek is köszönhető.
 
Klemencz Henrik a MAVITUSZ elnöke a sajtónak elmondta, hogy az átfogó témaválasztás nyomán a víziturizmus és a hozzá kapcsolódó egyéb ágazatok jelen és jövőbeli kérdései is napirendre kerültek a szakmai konferencián.
 
Vezér Mihály polgármester megnyitó köszöntőjében nagyon fontosnak nevezte a szövetség tevékenységét, amit az is mutat, hogy számos helyi önkormányzati képviselő jelent meg az eseményen. Százhalombatta Duna-parti városként mindig is támogatta vízisportot, jó példa erre, hogy évente kettő, esetenként három sárkányhajó versenyt rendeznek a Csónakázó-tavon, nem csak helyi nevezőkkel.
Felidézte, hogy maga is szívesen vízitúrázott nyaranta az egyetemi évek alatt a fővárosi Római-partról indulva, ezek máig maradandó emlékek.
A polgármester felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy nagyon sok szép látnivaló található a városban. Számos kulturális emlék bizonyítja, hogy már a vaskorban is éltek itt emberek, virágzó települést létrehozva. Az e korból származó leleteket a városi "Matrica" Múzeum kiállítása mutatja be, az intézmény latin nevének jelentése "tábor", ami a római limes határrendszerre utal, ennek maradványai ma is láthatóak Százhalombattán. Nagy jelentőségű feltárások a Régészeti Parkban látható 2700 éves halomsírok is, amelyeket a Hallstatti kultúra emelt, ezek közül egyet eredeti állapotába állították vissza.
Százhalombatta nagyrendezvényeiről is híres, úgymint a nyaranta megrendezett Summerfest néptáncfesztivál, ahol több, mint 20 nemzet – köztük egzotikus, illetve határon túli magyarok lakta országok – képviselteti magát. Mintegy 1000 résztvevőt fogad a város ilyenkor, másfél héten keresztül a vidámság, a zene, a tánc és a népi hagyományok ápolása áll a középpontban.
Nagyon jók a fürdőzési lehetőségek a városban, kiválóan felszerelt fedett és szabadtéri uszodai lehetőségek állnak rendelkezésre, illetve természetes vízi út a Duna. A látogatókat kényelmes szálláshelyek várják, köztük a városközpontban található 3 csillagos, önkormányzati tulajdonú szálloda. Százhalombatta mindig nagy szeretettel fogadja a városba érkezőket – fogalmazott Vezér Mihály.
 
Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár nyitó előadásában elmondta, feladatuk hogy megteremtsék azokat a feltételeket, amelyek révén több mozgásra, aktívabb, egészségesebb életmódra ösztönözhetik a társadalmat. A felmérések azt mutatják, hogy Magyarországon a népesség 59%-a semmit sem sportol, más európai országban ez az arány sokkal kisebb. A "tohonyaság" és elhízás következtében 4,5 évvel marad el a várható élettartam az uniós átlagtól; sokkal többet vagyunk betegek, töltünk betegállományban, aminek komoly gazdasági kára van.
Jelentős életmódváltást csak átfogó programokkal, szemléletformáló kampányokkal lehet elérni; kikötőket, kerékpárutakat kell építeni, fel kell újítani a turistaházakat, turistautakat kell kijelölni. A legfontosabb, hogy a szükséges feltételek megteremtésével hosszú távon "élményt tudjanak adni" a választott mozgásformához. Ennek érdekében készült el a 2030-ig szóló Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégia, illetve a Nemzeti Kerékpáros Stratégia, továbbá készül a víziturisztikai és az aktív életmód stratégia is.
Az államtitkár szólt arról is, hogy soha nem volt még ennyi pénz aktív turizmusra, a Területi Operatív Programokban (TOP) 65 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra, amelyből minden vármegye egyformán részesül. Ismertetett számos megvalósult és várható fejlesztést, kiemelkedő a Börzsönyre vonatkozó 3 milliárd forintos komplex mintaprogram, valamint jelentős az Eurovelo nemzetközi kerékpárút bővítése – a 6-os útvonal Százhalombattát is érinti.
Az uniós források mellé új lehetőségként jön még a népegészségügyi termékadó (neta), a köznyelvben chipsadó 10 százaléka, amelyet a befizető cégek az egészséges és aktív életmódot, szabadidősportot elősegítő programokra, fejlesztésekre ajánlhatnak fel. A befolyt 850 millió forintból idén több nagy programot valósítanak meg, amelyek kifejezetten a prevenciót segítik elő.
Folytatódik a vándortáboroztatás, amelyben tavaly 18 ezer gyerek vett részt, idén 4000 pedagógust visznek el vízitúrázni abban a reményben, hogy utána az iskolájukban is népszerűsítik ezt a mozgásformát.
Az aktív életmódot a vízitúrázásra, vándortáborokra, sporteseményekre vonatkozó szabályozások egyszerűsítésével is támogatni kívánják. Révész Máriusz felhívta a figyelmet, hogy az áprilistól elérhető aktivkalandor.hu új turisztikai portálon a praktikus információk mellett szállást is lehet majd foglalni a felújított turistaházakba, ugyanitt elérhető lesz a nemzeti parkok és erdészetek programjai is.
 
A konferencián számos előadás hangzott el; dr. Fülöp Tibor rendőr alezredes a vízirendészeti szabályokról, Klemencz Henrik a MAVITUSZ ’24 programról, Gerencsér Zsolt a hajózási szabályzat jövőjéről, Abelovszky Zsóka a túravezető képzésről, Foki Vilmos a vízitúrázók fizikai felkészüléséről és egészség megőrzéséről beszélt. Wermeser Anita az "SNI és autista fókusz a vízitúrán" címmel tartott előadást, dr. Horváthné dr. Hidegh Anikó, a százhalombattai Arany iskola igazgatója a pedagógus vízitúra élményeiről számolt be. Gács Zoltán a talajcsavaros vízi kilátó- és stég alapozás rejtelmeibe avatta be a hallgatóságot, Nyikos András pedig a víziturisztikai fejlesztéseket ismertette.
 
Három program is zajlott párhuzamosan szombaton, a helyszínek a Városi uszoda, a KlubSirály Csónakház és a Csónakázó-tó voltak. Medencés képzést és workshopokat tartottak, a laikusok megismerhették a vízből mentést és a kajakkal borulásból való felszínre fordulást, illetve lehetőség nyílt 200 m úszás igazolására. A kezdők elméleti és gyakorlati vízitúrás alapismereteket is el sajátíthattak, megtanulhatták a vízreszállást, kormányzást és a legfontosabb kötéltechnikákat. Sor került a vízitúra vezetésről, képzésről és hajózási szabályzatról szóló kerekasztal beszélgetésre is.
 
Nagy kihívást jelentett a vasárnap hajnali dunai evezés, amelyen Szabó Gábor óvárosi képviselő is részt vett, de mód nyílt futásra is, továbbá az érdeklődők tavi freestyle kenus bemutatót láthattak Kis András jóvoltából. A sárkányhajó csapat- és kalandverseny után bográcsos tábori ebéddel, eredményhirdetéssel, majd zárszóval ért véget a kétnapos országos rendezvény. (Fotó: Tóth Erzsébet, Szabó Gábor)
 
 
vissza a főoldalra