Hirek - 2024-03-12
Együttműködési megállapodást kötötta Battai Állat- és Természetvédő Egyesület, valamint a Százhalombatta Közbiztonsági Polgárőr Egyesület. Az Önkormányzat 3 millió forinttal támogatja a BÁTE munkáját az idei évben.
A megállapodás tükrözi az ez év januártól megalakult új elnökség szemléletét, amely új alapokra kívánja helyezni a BÁTE működését. A két civil szervezet célja, hogy segítsék egymás munkáját tudásmegosztással és egyéb közös tevékenységek szervezésével. A lakosság szélesebb körű bevonása érdekében terveznek megjelenni a főbb városi eseményeken, így is felhívva a figyelmet az állatvédelem fontosságára.
 
Vezér Mihály polgármester a Városházán tartott aláíráson hangsúlyozta, hogy a környezet-, illetve az állatvédelemben az Önkormányzat jelentős részt vállal. A gazdátlan ebek befogadása és szakszerű elhelyezésük az ebrendész feladata, valamint ebrendészeti telepet is működtet a város, amely együttműködik az érdi Sirius Állat- és Természetvédelmi Alapítvánnal is. Reményét fejezte ki, hogy a minél szélesebb összefogás hamarosan érezteti majd hatását. A polgármester szólt arról is, hogy a sikeres tevékenység érdekében elengedhetetlen a százhalombattai lakosság önkéntes együttműködése.
 
Szalai Dániel a BÁTE új elnöke megköszönte a Lovas Margó vezette előző elnökség áldozatos munkáját, ami megadta a lehetőséget az állatvédelem területén való továbblépésre. Új narratívaként szeretnék bevonni a lakosságot, az Önkormányzatot és más szervezeteket is az állatvédelmi feladatokba. Fontos, hogy a lokális állatvédelem felelősségteljes közösségi tevékenység legyen, melyben az egyesület koordináló szerepet tölt be, építve az aktív tagok és segítők munkájára.
Szalai Dániel számára döntő szempont volt a felkérés elfogadásakor, hogy az alapító tagok szakértelmükkel és kapcsolataikkal támogassák tovább az egyesület munkáját.
Szólt arról is, hogy vezetőség egy operatív és egy adminisztratív csapat létrehozását tervezi, melyben a tagokon kívül a civil lakosság részvételére is számítanak. Az adminisztratív gárda a pályázatírás, kommunikáció, kapcsolatépítés és egyéb ide tartozó feladatkörökért felel. A főként civil állatvédőkből álló operatív részleghez az állatok mentése, ideiglenes befogadókhoz való eljuttatása és "gazdásítása", valamint az ivartalanítási és hasonló programok megszervezése tartozik.
Fontos lépés egy vezetőtestület létrehozása is, amelyben az elnök és az elnökhelyettesek, a vezető tanácsadók, illetve az "állatvédelmi nagykövetek" kapcsolataikkal segítik az egyesület népszerűsítését.
Nagy hangsúlyt kívánnak fektetni a városi jogi- és állategészségügyi edukációra, ugyanis sok, állattartásra káros tévhit él a társadalomban; az oktatás révén kialakíthatóak a felelős állattartási normák.
Szalai Dániel szerint az első, legnagyobb mérföldkő az egyesület életében a most megkötött megállapodás, amelyet reményei szerint továbbiak követnek. Kiemelte az önkormányzati támogatást, amely révén biztosítható az éves költségkeret, illetve az egyesület fejlődése.
Az egyesületnél nagy hangsúlyt kap az adománygyűjtés a működés finanszírozása érdekében. A BÁTE további pályázatokon is szeretne indulni, valamint számít az adó 1%-os felajánlásokra, emellett adománygyűjtő dobozokat is tervez kihelyezni.
 
Török Sándor alpolgármester hangsúlyozta, hogy az Önkormányzat elkötelezett a megújult vezetőséggel működő egyesület támogatása iránt. Fontosnak nevezte a szervezet adománygyűjtési törekvéseit, annak érdekében, hogy minél eredményesebben megvalósíthassa kitűzött céljait.
 
Szalai Attila a Százhalombatta Közbiztonsági Polgárőr Egyesület elnöke a felelősségteljes állattartás szükségességét hangsúlyozta. Mint mondta, sokszor komoly gondot jelent a lakótelepen tartott kutyák helyzete, az ebek ugyanis nehezen viselik a napi több órás bezártságot, ami kiszámíthatatlan közterületi viselkedéshez vezethet. Konfliktusokat idézhet elő tovább az is, hogy a gazdák sokszor nem veszik igénybe a kutyafuttatókat, illetve nem fordítanak figyelmet a köztisztaságra.
Szólt arról, hogy állategészségügyi képzéseket szerveznek a polgárőröknek, hogy – akár a BÁTE-való közös járőrözés során – minél szakszerűbben tudják ellátni az állatvédelmi feladatokat. Hozzátette, ezen tudással felvértezve igyekeznek szolgálni a társadalom felé, hogy a kívánt szintre lépjen az állattartás.
A BÁTE – önerőből – hamarosan bemutatkozó szórólappal jelentkezik, arra biztatva a városlakókat, hogy minden ezzel a területtel kapcsolatos kérdéssel forduljanak az állatvédő egyesülethez. Nem árkokat ásnak, hanem hidakat építenek más hasonló szervezetek felé, amelyekkel már felvették a kapcsolatot, csakúgy, mint az eddig is a területen dolgozó állatorvosokkal.
Szalai Attila köszönetet mondott az Önkormányzatnak a támogatásért; szeretnék bizonyítani, hogy jól hasznosul az erre a célra szánt forrás.
 
 
vissza a főoldalra