Kultúra, Oktatás - 2024-02-13
"Valóra vált álmok" címmel St. Martin, szaxofon-, klarinét- és pánsípművész teltházas zenekari koncertjével zárult a Magyar Kultúra Hete a Barátság Kulturális Központban február 11-én. A programsorozat utolsó napján megnyitották az Iharos Népművészeti Egyesület "Szívvel-Lélekkel" kiállítását is.
A rendezvényen díszvendégként részt vett az első magyar űrhajós Farkas Bertalan nyugalmazott dandártábornok, a többi között a Magyar Kultúra Lovagja elismerés birtokosa, akinek kiállítást és előadásokat is szervezett a város 2013-ban. Az egyebek mellett a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje címmel kitüntetett St. Martin közel 10 éven keresztül adott ünnepi koncertet, volt kiállítása, könyvbemutatója a "Matrica" Múzeumban, városi és egyéb rendezvényen is fellépett.
 
A művész a sajtónak elmondta, hogy 30 éve jár Százhalombattára különböző események okán, nagyon sok barátot, ismerőst köszönthet. A mostani nagyszabású kultúra heti zenekari koncert az elmúlt három évtized megpecsételése azért is, mert a St. Martin produkció is ezt a kerek jubileumot ünnepli az idei első nagy fellépéssel. Reményei szerint sokakat megérintett mér eddig is az általa kínált színes zenei hangulat. Folytonos megújulásra törekszik saját szerzeményein, klasszikus feldolgozásokon keresztül. A változatos hangzás záloga a mediterráneum, a dél-szláv muzsika, illetve a világzene, amelyekre mindig ráhangolódott a közönség.
 
Vezér Mihály polgármester a két illusztris személy társaságában köszöntötte a közönséget. A városvezetőt évtizedek óta számos emlék fűzi mindkettőjükhöz, akik baráti szálakkal kötődnek Százhalombattához is, ahol otthon érezhetik magukat.
A polgármester felidézte, hogy felejthetetlen élmény volt, amikor Farkas Bertalan 1980-ban, 8 napos űrbéli tartózkodása során egy alkalommal esti mesét olvasott fel a magyar gyerekeknek, ami során látható volt a magával vitt a tv-maci is.
Szólt arról, hogy Farkas Bertalan kiváló vadászpilóta volt, aki olyan jól teljesített egy Szovjetunióban tartott hadgyakorlaton, hogy marasztalni akarták.
A polgármester emlékeztetett, hogy az űrutazás 33 évfordulója alkalmából, a "Martica" Múzeumban rendezett kiállításon St. Martin játszott pánsípon, miközben magyarázattal egybekötve bemutatták az űrben készített színpompás felvételeket.
 
Farkas Bertalan pontosította a szovjet hadgyakorlaton történeteket; egy olyan robotrepülőt lőtt le gépéről rakétával, amit nem neki, hanem csak az utána következőknek kellett volna megsemmisíteniük, ő azonban egyből eltalálta – nos, ez volt az, ami nagy tetszést váltott ki.
Hét évet szolgált Pápán, amely időszak alatt nagyon sok élményben volt része, a többi között fiatal pilótaként rendkívüli precizitást és tapasztalatot igénylő kötelékben való repüléseket is végrehajtott.
Űrhajósnak 95 társa közül választották ki, először 27-en, 11-en, majd 7-en, végül – ekkor már a Szovjet Űrbizottság döntése alapján – 4 maradtak. Társaival ezután a Szovjetunióban, Csillagvárosban egy hónapos kiképzést kapott, ami után Magyari Béla és ő lett a két végső jelölt.
Legnagyobb élményei között tartja számon, amikor először látta Magyarországot a világűrből, illetve a napfelkeltét és a naplementét, továbbá a kozmikus éjszaka csillagképeit.
Farkas Bertalan szólt arról is, hogy számára nagyon sokat adnak a zenei művek, mert a lélekemelő dallamok segítenek átlendülni a nehézségeken, vagy éppen örömteli hangulatot teremtenek, megragadva a fantáziát. Beszéde végén köszönetét fejezte ki a meghívásért.
 
Az est zárásaként Sinka László szűkebb körben külön is köszöntötte a vendégeket, akikkel szoros baráti kapcsolatot ápol. Az önkormányzati képviselő, tanácsnok szerint különleges nagykövetek érkeztek a városba; St. Martin nagyszerű, elismert művész, Farkas Bertalan pedig az eddigi egyetlen magyar, aki meghódította a világűrt; ő örök büszkesége a hazának. Az 1980-as olimpiai sikerek mellett "végtelen boldogságot" jelentett az űrutazás is. Hozzátette: mindketten nagyszerű barátai Százhalombattának.
 
A programsorozat részeként megnyitották az Iharos Népművészeti Egyesület "Szívvel-Lélekkel" című kiállítását is, felölelve 57 népi kézműves, 31 szakágban alkotott munkáját.
 
A február 25-ig megtekinthető tárlaton helyet kapott a női és a férfi minőség,  az ünnepnapok és szakralitás, illetve a mindennapok világa. A kiállítási tárgyak mintegy harmada kifejezetten erre a vándorkiállítás-sorozatra készült. Fő csapás; motívum, technika a múltból, de kifejezetten a mának. (Fotó: Tóth Erzsébet)
 
 
 
vissza a főoldalra