Hirek - 2024-01-29
Mint ahogy arról Vezér Mihály polgármester is tájékoztatott, az országos centralizáció nyomán18 háziorvosi (alapellátási) és 11 sürgésségi ügyeleti helyen látják el a betegeket Pest vármegyében, illetve a páciensek az 1830-as számon egységes, betegközpontú ellátást érhetnek el február 1-jétől. Az Országos Mentőszolgálat által működtetett rendszerről dr. Bence Rita százhalombattai házi orvost kérdeztük.
Az átalakítás nyomán településtől függetlenül ugyanazt az ellátást kapják a betegek. A legfontosabb változás, hogy gond esetén az 1830-as egységes számot kell hívni, amelyen a mentőszolgálat munkatársa javaslatot tesz a megoldásra, vagy a pácienst továbbirányítja a megfelelő helyre.
 
Az új rend szerint megszűnik a háziorvosok munkáját segítő 24 órás battai ügyelet, 16.00 és 8.00 óra között a 1830-as hívószámon a felnőtt- és gyermekorvosi ügyelet érhető el. A mentőszolgálat képzett munkatársa kikérdezi a telefonálót, és a kapott információ alapján telefonos tanáccsal segít, vagy jelzi, hogy a hívó állapota lehetővé teszi, hogy megvárhatja a legközelebbi rendelési időt. Ha az esetet súlyosnak ítéli meg, akkor ügyeletes ellátót küld a telefonálóért, sürgős esetben pedig mentőautót.
 
SZEMÉLYESEN IS FELKERESHETŐ AZ ÜGYELET az olyan háziorvosi ellátás körébe tartozó panaszokkal, amelyek a rendelési időig nem várhatnak.
A százhalombattai betegeket (felnőtt és gyermek) az érdi ügyeleti központban, a Szabadság tér 9. szám a szám alatt (régi posta épület) fogadják az ügyeleti időben:
- hétköznap 16.00-22.00 óra között és hétvégén, illetve ünnepnapokon 8.00-14.00 óráig, valamint
 - az éjszakai ügyelet keretében 22.00 és 8.00 óra között, illetve hétvégén, valamint ünnepnapokon 14.00 óra után.
 
A háziorvosok a SZEK-ben 8.00 és 16.00 óra között látják el a betegeket, ezt követően nem lesz alapellátás; egy adott orvos a rendelési ideje 12.00 óráig tart, majd az ügyeleti rendelkezési idő következik 16:00 óráig, illetve a váltó kolléga 12.00 és 16.00 óra között rendel. A háziorvos telefonon is tud tanácsot adni a rendelkezési időben, nem feltétlenül szükséges személyesen felkeresni a beteget. Előfordulhat azonban az is, hogy a mentőktől kapott riasztás nyomán félbe kell hagyni a rendelést, és ki kell menni egy sürgős esethez. Van olyan háziorvos a SZEK-ben, aki szakorvosként is rendel, az intézmény rugalmasan alakítja az utóbbi ellátási idősávot, így nem marad el szakrendelés.
 
Vezér Mihály január 24-i tájékozathatóján elmondta, hogy az Önkormányzat keresi a megoldást; a polgármester kapcsolatban van az Országos Mentőszolgálattal, a Belügyminisztériummal, Bóna Zoltán országgyűlési képviselővel, a környező települések vezetőivel, a helyi orvosokkal.
 
Az alábbi esetekben szükséges az ügyelethez fordulni:
 
nagyon magas láz, amely vény nélkül kapható gyógyszerre nem szűnik;
hirtelen kialakuló fájdalom, görcs, amely vény nélkül kapható gyógyszerre nem szűnik;
bizonytalan hasi, mellkasi panasz;
krónikus betegségek akut panasszal.
 
Sürgős, életveszélyes esetben továbbra is a 112-es számon kérhető mentő.
vissza a főoldalra