Mielőtt összedőlne
2008-07-18 - A százhalombattai közelmúltból itt maradt téglagyár sorsa évtizedekkel ezelőtt megpecsételődött. Előbb csökkentették, majd végleg leállították a termelést, a területet néhány éve megvásárolta az önkormányzat. A gyár már nem is emlékeztet hajdani önmagára, amikor füstölt a mára már lebontott kémény, Csepel teherautók szállították a téglát a vasútállomásra. A platón, a téglákon két-két asszony kapaszkodott, télen kendőjüknél is pirosabbra fújta arcukat a fagyos szél. Ők pakolták át a vagonokba a téglát.

A gyárnak valaha saját kultúrháza, fürdőépülete volt, ahol a munkások a műszak végén rendbe szedhették magukat, szolgálati lakások sorakoztak oldalt, a domboldalon. Az idő elvégezte a munkáját, az elhagyott épületek pusztulása odáig vezetett, hogy már azért kellett őriztetni a területet, nehogy kíváncsiskodók merészkedjenek a falak közé, és baj érje őket.

Nemrég munkagépek jelentek meg a Téglagyári-völgyben, és hozzáláttak a bontáshoz.
- Többen szóvá tették – mondta Weller János képviselő -, hogy gyerekek járnak be az egykori gyárépületbe játszani. Aki látta az ottani állapotokat, tudja, hogy a körülmények életveszélyesek, óriási szerencse, hogy eddig nem történt baleset. Egyelőre csak részleges bontásra volt lehetőség. A gyár hátsó részénél lévő épületrészt, valamint az oldalt elhelyezkedő, egykori szolgálati épületeket érintette a munka. Ezzel egyidőben egy szakaszon a támfal is megépült, ami megakadályozza a domboldal omlását.

A téglagyári völgy és maga a téglagyár kényes területe a városnak, az ottani történéseket gyakran követi közfelháborodás. Weller János elmondta, ezúttal senki sem tiltakozott. Nyilván, mert mindenkinek az, az érdeke, hogy megszűnjön a balesetveszély. Nem tud róla, hogy a gyárépület ipari különlegesség lenne, vagy, hogy szerepelne a megmentendő értékek között, különösen nem az a része, amely vasbeton vázat és közéépített téglákat tartalmaz. Elképzelhetőnek tartja azonban, hogy a gyár egy részét – a kemencét, ahol ténylegesen készültek a téglák – meg lehetne tartani.

Az idei évre befejeződött a bontás, a feladatra 35 millió forintot szánt a képviselő-testület, ami elfogyott. A képviselő jövő februárban kezdeményezni fogja, hogy a bontás folytatásának költségei szerepeljenek a jövő évi költségvetésben.