A Gólyahír az év civil szervezete
2008-05-26 - A közel négyezer szervezetet tömörítő Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetsége az Év Civil Szervezete címet adományozta a százhalombattai Gólyahír Egyesületnek.

Mórucz Lajosnét, az egyesület elnökét mindenki ismeri a városban, hiszen évtizedeken át védőnőként dolgozott. Eleinte az Alfa Szövetségben is tevékenykedett, de mivel annak módszereivel nem értett egyet, több más aktivistával létrehozták a Gólyahírt. Nyolc év alatt 354 nyílt örökbefogadásban működtek közre, 172 esetben pedig segítettek a válsághelyzet megoldásában, hogy a hozzájuk forduló anya megtarthassa gyermekét. Szolgáltatásuk iránt óriási az érdeklődés, jelenleg közel négyszáz házaspárt tartanak nyilván, aki gyermekre vár.

- Nem az a feladatunk, hogy döntsünk a nehéz helyzetben lévő anya helyett – mondja -, de minden támogatást megadunk neki ahhoz, hogy problémáját a lehető legjobb módon oldja meg.

- A közelmúltban a tinnyei diáklány csecsemőgyilkossága borzolta fel a kedélyeket. Arra is hivatkoztak, hogy több kórháznál van már inkubátor, ahová el lehet helyezni a nem kívánt újszülöttet. Ön szerint miért nem élt ezzel az anya?
- Ha titkolt terhességről van szó, márpedig a legtöbb esetben ez a helyzet, az inkubátor nem jelent megoldást. A tinnyei lány otthon, a fürdőszobában szülte meg a gyermeket, hogyan vitte volna el egy inkubátorig? Felszállt volna vele egy buszra? A krízishelyzetben lévő terhesek senkivel sem merik megosztani a titkukat, és nem találnak kiutat. Az inkubátor csak néhány esetben segít, itt nem tüneti kezelésre, hanem megelőzésre van szükség, de ehhez az kell, hogy az anya időben forduljon valamelyik ezzel foglalkozó civil szervezethez. Még mindig kevesen tudnak a Gólyahír által biztosított lehetőségről, mi ugyanis el tudjuk helyezni az anyát úgy, hogy terhességéről a környezete ne szerezzen tudomást, ne bélyegezzék meg miatta. Sajnos, még a kórházakban is előfordul, hogy elítélik az anyát, mert örökbe akarja adni gyermekét, nem gondolnak arra, hogy döntésének egészen biztosan nyomós oka van. Most éppen azon dolgozunk, hogy a parlament változtassa meg a törvényi szabályozást, ugyanis minden elővigyázatosságunk ellenére előfordul, hogy a gyermekkel kapcsolatos hivatalos leveleket küldenek az anya állandó lakcímére, és ez rendkívül sok bonyodalmat okoz.

- Néhány évvel ezelőtt azzal a kéréssel fordultak a százhalombattai önkormányzathoz, hogy biztosítsanak egy bérlakást az egyesület számára, ahol elhelyezhetik az anyákat. Kérésüket akkor elutasították. Végleg lemondtak erről az elképzelésükről?
- Azt hiszem, ha ekkora ellenállásba ütközünk, nem érdemes erőltetni. Az önkormányzat annak idején helyet biztosított az Erőmű úton, az egyik barakkban, ahol nemsokára hajléktalanokat is elszállásoltak, és olyan kedvezőtlen körülmények alakultak ki, hogy onnan el kellett költöztetnünk az anyákat. Kolozár György segített, a tulajdonában lévő egyik épületben adott egy szobát, csak a fogyasztott villanyért és vízért kell fizetnünk, nagyon hálásak vagyunk érte.

- Mi a lényege a nyílt örökbefogadásnak?
- Mindenki ismer mindenkit. Az anya a családot, ahová kerül a gyermeke, az örökbefogadók a vérszerinti szülőket és a testvéreket. Nem kell attól tartani, hogy ha később derül ki az örökbefogadás, az törést okoz a gyermek életében, hiszen kezdettől fogva ismeri a múltját, megérti, hogy a szülő anyja nem eldobta, hanem az örökbefogadó családra bízta a nevelését, abban a tudatban, hogy ez a döntés kedvező számára.

- Ha az anya eleinte örökbe szeretné adni születendő gyermekét, de később meggondolja magát, ez okoz valamilyen problémát?
- Nem, ugyanis számunkra az a fontos, hogy a szülőanya felelős döntést hozzon. Ha úgy dönt, hogy örökbe adja a gyermeket, akkor abban segítünk, de ha másképpen határoz, ha kedvezően alakulnak a körülményei, és mégis megtarthatja a gyermeket, akkor ahhoz nyújtunk támogatást. Az a legfontosabb, hogy a gyermek sorsa rendeződjön.

Az egyesület jól szervezett országos hálózattal rendelkezik. Minden megyében van olyan munkatársuk, aki mobiltelefonon egész nap elérhető, emellett reggel hat és este tíz óra között működik az úgynevezett krízisvonal, a 06-80-203-923-as, ingyenesen hívható szám, ahonnan a hívásokat az illetékes megyei „gólyahírnökhöz” irányítják tovább, így a válsághelyzetben lévő, kétségbeesett anyák azonnal kapcsolatba léphetnek azzal a szakemberrel, aki a továbbiakban segítségükre lesz.

A Gólyahír több alkalommal részesült már országos kitüntetésben. A helyi elismerés várat magára. Talán már nem sokáig.