"Átröpűlök hosszában hazámon" (Petőfi Sándor)
2024-03-07 - Amikor pedig megáll egy kicsit Százhalombattán, akkor mi felszállunk....
Azaz a Petőfi Irodalmi Múzeum Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából készült buszos kiállításán jártak az Arany Iskola diákjai.
 
Érdekes kérdésekkel kezdődött a tárlatvezetés, interaktív, rácsodálkozós és nagyon hiteles korrajzzal. Indulva onnan, hogy Petőfi vajon ma milyen influenszer lenne, kiindulva a költő első nyilvános arcképéből, vagy abból, hogy Petőfi szívesen biliárdozott, és a Nemzeti dalt a Pilvaxban a biliárdasztal tetején szavalta el.
 
Az egyik első kérdésre hogy Ki volt Szendrey Júlia? természetesen mindenki tudta a választ, de a másodikra: hogy ki volt az a hölgy, akinek Dániában szobra áll, aki részt vállalt irodalmi vitákban – mindezt rövid hajjal és szivarozva, illetve aki maga is verseket írt....a válasz: megintcsak ő volt.
 
Bármerre mentünk, meg kellett állni hol egy-egy eredeti tárgynál, hol egy vershez kapcsolódó mágneses kirakós falnál, vagy a ,,Hol járt Petőfi?" digitális térképnél.
Egyik kedvencem volt az Arany-fal, (mi más, az Arany János Iskola tanárakéntJ) ahol kiemelt volt a barátság téma is...ugyanazt jelenti minden korban. A barátságfal, ahol leveleket tudtunk kihajtogatni, olvasni, és hát a mozgó Arany portré.. a mai diákhoz közelálló formában volt nagyon is vonzó.
 
"Ki és mi vagy? hogy így tűzokádó gyanánt, Tenger mélységéből egyszerre bukkansz ki." – kérdezte Arany Jánostól Petőfi 1847-ban, amikor elolvasta a Toldit. Arany Jánostól, a magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusáról, iskolánk névadójától, akinek születésnapjához köti iskolánk az Arany-napok rendezvényeit. Érdekes napokkal és programokkal készülünk majd felfedezni a reformkort interaktívan az iskolában, vagy sétálva több helyszínen is Budapesten. Ez a múzeumbusz a maga nemében, de nekünk ezért aktuálisan is sokat adott.
 
Köszönjük szépen a Barátság Kulturális Központ szervezését, nagy élmény volt.
 
Adorjánné Káldi Boglárka
főigazgató-helyettes