"Igyekszem a díjhoz méltóan folytatni ezt az utat"
2024-01-29 - A Közép-Magyarországi Folklórszövetség Pest Vármegye Népművészetéért díjat adományozott a Százhalombattához sok szállal kötődő Heiger-Fábián Fanni néptáncpedagógus, a Magyarok Öröksége Alapítvány ügyvezető igazgatója részére a Vármegyenapon, tavaly december 8-án.
A hivatalos laudáció szerint Heiger-Fábián Fanni életét egészen kicsi gyermekkorától kezdve a népművészet, a néptánc tölti be. A százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes meghatározó, kiemelkedő tehetségű táncosa volt. Az együttesben eltöltött évek során hittel és kitartással szervezte a Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivált. Néptáncpedagógusként is figyelemre méltó a teljesítménye, jelenleg a gödöllői Urban Verbunk Junior együttes pedagógusa. A Magyarok Öröksége Alapítványnál a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház, a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola és a Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál működéséért felel.
Az elismerés kapcsán a kezdetekről, a tánc szeretetéről, munkájáról és a folytatásról is beszélgettünk Fannival, akivel a városi sajtókapcsolat okán tegeződünk.
 
- Mennyire ért váratlanul, hogy ezzel a rangos díjjal ismerték el a tevékenységedet?
Nagy meglepetés volt számomra, mert a korábbi években olyan kollégák, szakemberek kapták meg a díjat, akik régebben vannak a szakmában, mint én, ezért nem számítottam arra, hogy felmerül a nevem. A népművészeti kategóriában még két díjazott volt idén; a rövid idő alatt népszerűvé vált, Battán is jól ismert Tarsoly Zenekar, illetve Ament Éva, bútorfestő, grafikus, az Iharos Népművészeti Egyesületet elnöke. Számomra hatalmas elismerés, és rendkívül megtisztelő velük egy sorban lenni, csakúgy, mint például a tavalyi díjazottakkal, akik között ott volt Fundák Kristóf és Fundák-Kaszai Lili, nagyon neves néptáncpedagógusok és koreográfusok. Az eddigiek szellemében munkám során a fő motiváció mindig az volt, hogy az alapítvány, az iskola és az együttes olyan minőségben mehessen tovább, ahogy azt én annak idején táncosként megéltem és részesültem benne; a díj ennek a visszaigazolása.
 
- Idézzük fel a kezdeteket, mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a néptánccal?
A nővéremmel együtt először balettoztunk, majd a szüleink beírattak minket néptáncra, miután látták, hogy milyen aktív élet zajlik a Forrásban, ami egyébként idén már 40 éves. Bár Érden laktunk, édesanyám százhalombattai, ezért itt jártam óvodába, általános iskolába és gimnáziumba, úgyhogy inkább battai vagyok, mint érdi. Öt éves koromtól kezdve, illetve még az egyetemi évek után is aktívan táncoltam a Forrásban, ami "alma maternek" is tekinthető, az életem részévé vált.
 
- Hogyan kerültél a Magyarok Öröksége Alapítványhoz?
Úgy gondoltam, hogy idegenforgalmi szakirányú végzettséggel gazdasági vonalon helyezkedem majd el, de úgy hozta az élet, hogy az alapítványnál adódott munkalehetőség 2020 tavaszán. A Summerfesttel azon a nyáron el is kezdődött a munka, és azóta teljes állásban itt vagyok. A fesztivál szervezésébe belenőttem, folyamatosan részese voltam korábban is, annyira, hogy szabadságot is kivettem ezért, amikor még máshol dolgoztam; ez nem is munka, hanem elköteleződés, egy szenvedély. Tulajdonképpen minden életszakaszomban jelen volt a fesztivál, illetve a néptánc, az egyetem mellett például vállaltam gyerekcsoport tanítást a Pesovár iskolában.
- Milyen feladataid vannak ügyvezetőként?
 
A legfontosabb, hogy stabil legyen a működéshez szükséges gazdasági háttér, hozzám tartozik az összes pályázat – folyamatosan pályázunk – és támogatás biztosítása. A fesztivál kapcsán sokrétű feladat a résztvevőkkel való kapcsolattartás és a rendezvény lebonyolítása. Az alapműködés fenntartása is nagyon sok munkát igényel, de egy új műsor megszületése, egy külföldi turné, vagy a gyerekek táboroztatása mind plusz pályázati projekt keretében zajlik. Elmondható, hogy a minőségnek köszönhetően sikerül megnyerni a szükséges anyagi forrásokat. A város is értékeli a sok erőfeszítést, az Önkormányzattal is kiváló az együttműködés.
 
 - Ezek mellett a művészeti területen is tevékenykedsz? Szigetvári József művészeti vezető számít rád ebben a tekintetben is?
Igen, nagyon sok mindenről egyeztetünk, ad a véleményemre, mert itt felnővén jól ismer, ezért nem is a klasszikus főnök-beosztott viszony áll fenn köztünk. Igaz, hogy az elmúlt 3 évben az idő szűke miatt nem voltam a battai próbateremben, viszont a gödöllői néptáncoktatás során klasszikus alkotói munkát végzek. Ez azért is előnyös, mert így két gyerekműhelyre is rálátok, jól hasznosulhatnak a kölcsönös ötletek. A Forrás felnőtt csoportjának szakmai irányítása külön szakmai pályán mozog Módos Máté, a Magyar Állami Népi Együttes korábbi táncosának vezetésével.
 
- Hogyan adódott a lehetőség, hogy a gödöllői Urban Verbunk Junior együttes táncpedagógusa legyél?
A férjem, Heiger József az Urban Verbunkban profi táncos már ötödik éve, illetve az Urban Verbunk Junior alapfokú  művészeti iskolájában tanítja is a gyerekeket. A vezetőség ismerte az én pedagógiai munkásságomat is, és, hogy jobban koncentrálhassanak a felnőtt társulatra, felkérés nyomán kerültem oda 2020-ban, és lettünk az akkor 14 éves gyerekeket felölelő csoport néptáncoktatói. Bár olykor fárasztó hetente kétszer, nyolc óra munka után elmenni Gödöllőre, azonban rendkívül inspiráló és kiteljesedésre módot adó a fiatalokkal való foglalkozás. Sokat tanultam Tóth Judit művészeti vezetőtől, bepillantást nyerve egyedi koreográfiai látásmódjába. A gödöllői szakmai munka az idei évben meghozta a gyümölcsét, a férjemmel készített koreográfia bekerült a 2023-as évad legjobbjai közé. Az ifjúsági néptánc antológián kerül majd bemutatásra 2024. március 9-én, ez hatalmas szakmai elismerés számomra.
 
- Hogyan látod a közeli és távolabbi jövőt, milyen terveid vannak?
Gőzerővel szervezzük az idei Summerfestet, már felvettük a kapcsolatot a külföldi országokkal; egyelőre titok, de lesznek egzotikus vendégek is. Sikeres volt tavaly, hogy nagyon sok minőségi program – zene, színház, táncszínház, – zajlott folyamatosan a BKK-ban a fesztivál ideje alatt, ezt így tervezzük most is. Jelentős esemény lesz idén, hogy 20 éves a Pesovár iskola, az ünnepi programot a nővéremmel, Musa-Fábián Zsófiával együtt dolgozzuk majd ki, miután ő lett az intézmény megbízott igazgatója. Útravaló címmel új műsort állít színpadra a felnőtt néptáncegyüttes, ami szintén sok előkészítést igényel. Ami a hosszabb távú elképzelést illeti, szeretnék tanítani, amíg bírom, illetve dolgozni a Magyarok Öröksége Alapítványnál, ahol nagyon jó a csapat, beleértve a BKK-s kollégákat is. Az elmondottakról szól az életem, igyekszem a díjhoz méltóan folytatni ezt az utat.
Kovács Attila