Hat évtizede az élet szolgálatában
2023-10-02 - Alapításának 60. évfordulóját ünnepelte a százhalombattai mentőállomás szeptember 28-án, a jubileum alkalmából emléktáblát is elhelyeztek az épületen.
Az ünnepség "házigadája", Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat szóvivője köszöntötte a megjelenteket, külön említve Vezér Mihály polgármestert, illetve a városvezetést, amely elkötelezetten támogatja a mentőállomást.
 
Dr. Pápai György az OMSZ orvosigazgatója emlékeztetett, hogy a battai állomás 1963 augusztus 1-jén kezdte meg működését. Az Országos Mentőszolgálat 75 éve látja el a mentési és betegszállítási feladatokat, nagyot fejlődött az informatikai rendszer, az eszköz- és a gépjárműpark ezen időszak alatt. Mint mondta, munkájukat Felkai Tamás egykori mentőorvos, a korszerű mentéstechnika kidolgozója szavai jellemzik leginkább: "Sokak életéhez van közünk. Némelyekéhez kevesebb, némelyekéhez nagyon is sok. De nem fogják tudni a nevünket. Azt sem, hogy mit tettünk értük. A mi munkánk rejtett és névtelen."
Az állomás igazi értékét az egykori és a jelenlegi bajtársak áldozatos munkája adja, ugyanakkor fontosak az ellátási körülmények is; köszönet illeti az Önkormányzatot az évenkénti több millió forint értékű támogatásért, amiből modern eszközöket vásárolhattak – tette hozzá az orvosigazgató.
 
Debrődi Gábor a Kresz Géza Mentőmúzeum igazgatója felidézte, hogy a mentőszolgálat 1948-as indulásakor mindössze 356 munkatárs dolgozott az ország legnagyobb egészségügyi intézményénél, a battai állomás pedig 9 bajtárssal kezdte meg működését. A szolgálat 256 területi egységből áll, a kis magvakban nagy kohéziós erő rejlik, amire mindig számíthatott az ország; "mentők vagyunk, szükség van ránk" – tette hozzá.
Százhalombattán tűzoltósági alosztályként már működött mentőegylet 1904-tőL, majd országosan önállósult az ágazat. Battán az Erőmű területén, egy kis barakkban kezdődött a munka, majd az egykori KÖJÁL épületében alakítottak ki jóval komfortosabb körülményeket 1971-ben, a mostani korszerű állomást pedig az Önkormányzat építtette 2010-ben.
 
Czinege Béla a Közép-Magyarországi régió vezetője többször járt helyettes mentőápolóként Százhalombattán 1998-ban, mint mondta, nagyon jó, bajtársi közösségben végezhette munkáját. Az állomás minden tagja azóta is elkötelezett, nagyfokú szakmai tudásról és emberségről tesz bizonyságot, amit számos, az ellátottak által írt köszönőlevél is tanúsít.
 
Hosszu-Borbás Tamás állomásvezető elmondta, hogy a 2010-ben, önkormányzati forrásból épült részleg a kor minden követelményének megfelel. Százhalombattán kívül a környék településein és a közutakon is végeznek szolgálatot; minden nap készen állnak arra, hogy segítséget nyújtsanak, életeket mentsenek. Az állomás munkatársai évente közel 3000 esethez vonulnak, mintegy 120 ezer kilométert megtéve. Az "A" típusú bázison a legkorszerűbb, kiemelt mentéstechnikai eszközökkel ellátott mentőautó teljesít szolgálatot. Folyamatosan biztosított a legmodernebb felszerelés az OMSZ-nek és az Önkormányzatnak köszönhetően.
A vezető szerint a battai állomást a bajtársak szakmai alázattal végzett munkája, szorgalma, magatartása és tudása teszi különlegessé. Büszkeségre ad okot, hogy öt éve változatlan összetételű a 9 fős állomány, amelynek kiváló munkáját az is minősíti, hogy a szakmai visszajelzések szerint a súlyos eseteket is stabilizálni tudják. További erőt és lendületet ad sokszor a beteg általi köszönetnyilvánítás is. Két kiemelt esetellátást is említett a közelmúltból; egy újraélesztés és egy százhalombattai lakásban történt szüléslevezetés is sikeres volt.
 
Vezér Mihály polgármester örömét fejezte ki, hogy együtt ünnepelhetnek a kiváló feltételeket biztosító állomáson, ahol kiváló szakemberek állnak készenlétben a nap 24 órájában. A munkatársakból sugárzik az a közösségért tenni akaró magabiztos tudás, amivel uralni tudják az olykor életet veszélyeztető helyzeteket is. A mentős kollégák által használt "bajtárs" szó jól kifejezi a munkájukhoz szükséges szeretetet és önfeláldozást – fogalmazott.
Felidézte, hogy a battai állomás megalapítása Dr. Orvecz Béla egykori főigazgató nevéhez fűződik, akire jó szívvel emlékeznek a mai napig. Az állomás az 1971-es városközpontba való költözés után 2010 augusztusában került a mostani helyre a nagyszabású főtéri átalakítási program keretében. Az Önkormányzat minden szakmai igényt figyelembe véve építtette meg a korszerű bázist.
A város támogat minden olyan tevékenységet, ami a lakók biztonságát, komfortérzetét szolgálja, függetlenül attól, hogy a feladat az ellátási körébe tartozik-e. Az állomás esetében az Önkormányzat minden évben legkevesebb 3 millió forintos keretösszeget biztosít, amit a szolgálat a szükséges eszközbeszerzésére fordít.
 
Az ünnepségen emléklapokat adtak át az egykori bajtársaknak, valamint Vezér Mihálynak a mentőszolgálat városvezetés általi elkötelezett támogatásáért.
 
A megemlékezés végén leleplezték a jubileum alkalmából a mentőállomás falán elhelyezett emléktáblát, a mögötte kialakított kapszulában helyet kapott az OMSZ logója, egy emlékplakett, az ünnepi beszéd szövege és a jelenlévők névsora. (Fotó: Tóth Erzsébet)