Tavaszra hangolódva
2023-04-28 - Zenés-táncos rendezvény keretében állítottak májusfát Százhalombattán a Szent István téren április 27-én.
Vezér Mihály polgármester és Török Sándor alpolgármester óvodásokkal és kisiskolásokkal, a városlakókkal, valamint a Forrás Néptáncegyüttes tagjaival közösen szalagozták fel a májusfát. A rendezvény – a Bara Zenekar muzsikájára, a Forrás vezetésével – a jelenlévők nagyszabású körtáncával fejeződött be. Kovács Marianna, a HBVK igazgatója, mesemondó a hagyomány történetéről beszélt a gyerekeknek.
 
Vezér Mihály köszöntötte a megjelenteket a főtéren, mint mondta, nemcsak a közös ünneplés, hanem a rossz idő elűzése okán is összegyűlhettek. A jövőben akár hagyománnyá is válhat, hogy a gyerekekkel együtt, a májusfa-állítás alkalmával kergetik el a város feletti felhőket. Felidézte a faállításhoz kapcsolódó, a lányok iránti tiszteletet és szerelmet kifejező népszokást; a város fája is jelképezi a hölgyek tiszteletét, nagyrabecsülését.
A polgármester a sajtó kérdésére fontosnak nevezte a hagyományok őrzését, illetve, hogy a rendezvény során együtt lehet a városi közösség.  A gyerek – akár családjukkal sétálva – büszkén megtekinthetik az általuk vitt és felkötött szalagokat. Egy társadalom akkor lehet erős és virágzó, ha a tagjai aktívan együttműködnek, cselekvő részesei a közösségi életnek – tette hozzá.
 
A májusfa – régiesen májfa – a természet újjászületésének szimbóluma, az ifjúság tavaszi szokásainak Európa-szerte ismert szimbolikus kelléke. Általában nyírfát, a székelyeknél fenyőfát használtak erre a célra, olykor gallyakkal jelképezik. A májusfát csoportba szerveződve állították a legények a lányoknak, akiknek ez nagy megtiszteltetés volt. A magas, sudár fákat a kerítésoszlophoz rögzítették, jellemzően a május 1-jét megelőző nap éjjelén, vagy kora hajnalban, színes szalagokkal, étellel-itallal is díszítették. Legtöbbször az udvarló legény vezetésével állították a fát, de egyes községekben a rokon lányoknál is állítottak a legények. Gyakran a közösségeknek is volt egy közös fája, aminek a kidöntését ünnepély és táncmulatság kísérte. A lányok viselkedése falvanként változott; volt, aki kiment és megkínálta a legényt borral, volt, hogy a szalagokat a lány kölcsönözte a legénynek.(Fotó: Tóth Erzsébet)