Minőségi életet mindenkinek
2023-04-20 - A Helyi Esélyegyenlőségi Programról egyeztettek a százhalombattai Esélyegyenlőségi Munkacsoportok és a kapcsolódó területeken dolgozók a konferencia központban április 18-án.
Török Sándor alpolgármester kiemelte, hogy az élet minden területére kiterjedő program a legfontosabb a települési koncepciók közül. Meghatározza azokat a lehetőségeket, amelyekkel segítséget nyújthatnak azoknak a családoknak, személyeknek, akik önhibájukon kívül kerültek hátrányos helyzetbe szociális, lakhatási, munkahelyi, egészségügyi okok miatt, vagy esetleg származásuk, vallásuk miatt szenvednek hátrányt. A szakemberek feladata a születés előtti időszaktól egészen az időskori ellátásig terjed. A tanácskozáson a Védőnői Szolgálat, az Idősek Gondozóháza, az óvodai és iskolai intézmények, civil szervezetek és az illetékes hatóságok munkatársai vettek részt.
Az előírás szerint 5 évente értékelni szükséges a települési esélyegyenlőségi programot, amit összhangba kell hozni a törvényi és a társadalmi változásokkal. A cél, hogy minden területen minél eredményesebben és hatékonyabban valósulhasson meg a segítségnyújtás. A Polgármesteri Hivatal munkatársai hónapokkal ezelőtt megkezdték a program aktualizálását, így elkészülhetett a törzsanyag. Öt munkacsoport tömöríti a mélyszegénységgel foglalkozókat, az oktatásban, a szociális területen és az egészségügyben dolgozókat, akik javaslatokat tesznek, majd egy újabb műhelymunka után kerül a Képviselő-testület elé a program, aminek elfogadásáról a májusi ülésen döntenek.
Török Sándor lapunknak elmondta, hogy az Önkormányzat mindig kiemelten kezeli a területet, ennek szellemében került sor a legutóbbi testületi ülésen a szociális rendelet teljes körű módosítására. Példaként említette azt is, hogy szeptembertől minden városi óvoda számára lehetővé tették a sajátos nevelési igényű gyermekek felvételét. Bár megszületett az erre vonatkozó döntés, ehhez azonban a személyi feltételeket is biztosítani kell, ami plusz státuszokat jelent, ami kizárólag Önkormányzati forrásból fedezhető. Szólt arról az egyedülálló mentorálási programról is, amit a háziorvosok pótlása érdekében dolgoztak ki, hogy ne legyen betöltetlen praxis; éves szinten ez közel 100 millió forint kiadást jelent a város számára.