Indokolt lépés lenne az óvodai átszervezés
2023-02-22 - A csökkenő gyermeklétszám, illetve ezen tendencia várható folytatódása miatt racionalizálni szükséges az óvodák működését. A lehetséges intézkedés részleteit a február 20-i sajtótájékoztatón ismertette Vezér Mihály polgármester és Török Sándor alpolgármester.
A tények ismeretében felvetődik a kérdés, hogy egy teltházas nyugdíjas otthon, vagy pedig egy üres épület legyen-e a Százszorszép Óvoda közép és hosszú távú jövője – kezdte a tájékoztatót Vezér Mihály. A számok ugyanis azt mutatják, hogy 800 fővel csökkent Százhalombatta lélekszáma az elmúlt 10 évben. A népességfogyás általánosan jellemző, a korábbi 10 milliós lélekszám 9,6 millióra csökkent az anyaországban. A városban a 20 évvel ezelőtti 200 helyett már csak 156 gyermek született 2016-ban, mára már pedig 120 főre mérséklődött a születésszám. Az öt óvoda, valamint az óvárosi tagintézmény befogadóképessége a 20 évvel ezelőtti gyermeklétszámra lett tervezve. A Százszorszép Óvodával kapcsolatosan kiugróan rossz a statisztikai eredmény, a jelenlegi gyermeklétszám 76, a be nem töltött férőhelyek száma pedig 64, ami mindössze 54%-os kihasználtság. A többi óvodánál ennél jobb, vagy 100%-os, vagy ehhez közeli ez a mutató. A Kipp-Kopp és a Napsugár Óvodában jelentős számú férőhely áll rendelkezésre, ezek fogadnák be a csoportokat. Összvárosi szinten 840 gyermek helyezhető el a nevelési intézményekben, ezzel szemben 705 gyermek jár óvodába, vagyis 135 az üres hely. A statisztikai prognózis szerint 2023-ban is folytatódik a népességfogyás. Megállapítható, hogy öregszik a helyi lakosság, az átlagéletkor folyamatosan és rohamosan növekszik. Az Önkormányzat által fenntartott Idősek Bentlakásos Otthona és a Gondozóház 58 együttes férőhelyére, mintegy 140 fő a várakozók száma, ami időarányosan várhatóan növekedni fog.  Az adatok alapján racionális döntés a legkevésbé kihasznált épület egy óvodásra jutó indokolatlanul magas fenntartási költségének ésszerűsítése. Az óvodai épület átalakításával enyhíthető az Idősek Gondozóháza iránti jelentős mértékű igény, illetve sok 100 millió forint felesleges kiadás takarítható meg, ha elkerülhető lenne új gondozói részleg építése. Éves szinten továbbá mintegy 50 millió forint feleslegesen kiadott épületfenntartási költség lenne megspórolható, amit pluszban ésszerűbben a gyermekekre költhetne az Önkormányzat.
A polgármester szólt arról is, hogy az átszervezés nyomán továbbra is biztosított lenne minden dolgozó foglalkoztatása. A jelenlegi óvodai csoportok egyben kerülnének áthelyezésre másik óvodákba, így a gyerekeket és a dolgozókat érzelmileg sem sérülnének. A csoportok létszáma sem nőne, bőven az engedélyezett 28 fő alatt maradna mindenhol. A nevelő munka feltételei is kiegyensúlyozottak, mert mindegyik önkormányzati óvoda maximálisan jól, egyformán felszerelt. A jogszabály értelmében rövid időn belül dönteni kell a kérdésről, el kell kezdődnie az előkészítésnek; ha a testület támogatja a javaslatot, akkor minden érintettre kiterjedő véleményezési folyamat indul el.
Vezér Mihály hangsúlyozta, hogy a városvezetés mindenkor megértette az érzelmi hivatkozásokat, az Önkormányzat feladata, hogy a megváltozott körülményekhez igazodva, a lakosság többségi igényére alapozza álláspontja kialakítását, aminek során – jó gazdaként – figyelembe kell venni az ésszerű gazdálkodás kritériumait is. A vezetés akkor lenne hibáztatható, ha nem így cselekedne – tette hozzá a polgármester.
 
Török Sándor elmondta, hogy országos tendencia az népességfogyással összefüggő óvodai összevonás, van olyan fővárosi kerület, ahol 3 intézményt zárnak be. Emlékeztetett, hogy Százhalombattán volt olyan időszak, amikor 4 bölcsőde működött, most már az igényekhez igazodva hosszú idő óta egy látja el ezt a feladatot. Felhívta a figyelmet arra, hogy az óvodák esetében mindig a számított létszámot veszik figyelembe, vagyis egy-egy sajátos nevelési igényű gyermek számára 2-3 férőhelyet tartanak fenn. Az óvodai elhelyezést néhány éve már – szemben a törvényileg előírt hárommal – két és fél éves kortól lehetővé tette az Önkormányzat, azért is, hogy a létszám növelésével elkerülhető legyen az esetleges bezárás. Ezt a célt szolgálja az is, hogy más településekről is fogadnak gyermekeket a battai intézmények. Amennyiben megszűnik a Százszorszép Óvoda, az városi óvodák összesen 700 férőhellyel számolhatnak, a valós maximális létszám várhatóan 650 fő lesz, úgy, hogy maradna a két és fél éves korhatár, illetve továbbra is befogadnák a más településről érkezőket. Az alpolgármester szólt arról is, hogy a közösségi oldalon többen felvetették, hogy miért nem a Gondozóházhoz közeli Pitypangos Óvoda szűnne meg. Ennek több oka van; az ottani magas, több, mint 110 fős gyermeklétszám, az óvoda sajátos nevelési igényű gyermekek integrált foglalkoztatását is biztosítja, továbbá azon épület gondozási célú átalakítása jóval többe kerülne, valamint nyomós érv az is, hogy a népesebb déli lakótelepen csak a Szivárvány Óvoda fogadná a gyerekeket. Mint mondta, szívügye a Százszorszép sorsa, mert a gyermekei és az unokái is odajártak, azonban figyelembe kell venni az összvárosi érdekeket annak tükrében, hogy a 65 év feletti városlakók száma évente minimum 200 fővel növekszik. Fontos szempont az is, hogy a törvényi változás értelmében az idősek ellátását az állam helyett a családoknak, illetve az önkormányzatoknak kell megoldaniuk. A családok sokszor nem tudják vállalni az adott esetben rendkívüli teherrel járó, hosszú távú gondoskodást.