Aki fát ültet, bízik a jövőben - Újszülöttek fája
2022-11-27 - Vezér Mihály polgármester kezdeményezésére elindult a "Battai Újszülöttek Fája" elnevezésű faültetési program.
Lezajlott az ültetés első üteme november 4. hetében, a polgármester november 25-én adta át a gyermekek névtábláit a családok társaságában.
 
Vezér Mihály elmondta, sok településen meghonosodott ez a gyakorlat, javaslatára az idei februári képviselő-testületi ülésen döntöttek arról, hogy a százhalombattai szülők kisgyermekük után – a Babacsomag és az egyszeri 30 ezer forintos juttatás mellett – egy facsemetét is igényelhetnek, mely a város valamelyik, erre a célra kijelölt közterületére kerül kiültetésre egy névtábla kíséretében. A SZISZKI melletti játszótérre Urbáriumban 4, Dunafüreden a Nyúldomb melletti lakótelepi területre 30, a Köztársaság téri a játszótérre 17, az óvárosi Csónakos Lakóparkhoz pedig 16, összesen 67 facsemetét telepítettek. Az állomány jellemzően kocsányos tölgy, kis és nagy hárs, mezei és korai juhar, virágos és magas kőris, kisebb részben madárcseresznye, törökmogyoró, vadalma és vadkörte. Szólt arról is, hogy mintegy 3 éve csökken Százhalombatta lélekszáma, ezzel is szeretnék családalapításra és gyermekvállalásra buzdítani város lakóit, akik reményeik szerint örömüket lelik majd a természetben, amikor később visszalátogatnak fáikhoz. A program továbbá jól szolgálja a környezetvédelmi célokat, illetve erősíti a lokálpatriotizmust, az összetartozást is, azáltal, hogy az – Önkormányzat mellett – a családok is gondozzák, felkeresik fáikat. A város egyébként is folytat fásítási programot, idén – az újszülöttek fáival együtt – összesen 12 millió forintot költöttek ültetésre. Külön tételt jelent majd a MOL-tól kapott facsemeték mentőállomás melletti elültetése; a cég országosan 3200 fát ajánlott fel, ezeket lélekszám szerint, arányosan osztják el a települések között – mondta el Vezér Mihály.
 
Török Sándor alpolgármester örömét fejezte ki, hogy elindulhatott a program, amit ő maga is támogatott az országos példa nyomán. Reményei szerint – bár gyermekei és unokái még kimaradtak – később született családtagjai kaphatnak majd fát. Az ültetések nyomán a családok jobban kötődhetnek a városhoz; aki fát kapott, ha el is költözik, jó érzéssel jöhet akár látogatóba, gyermekeinek megmutatva azt. Szeretnék folytatni a programot, mint mondta, talán egyszer minden battainak lesz egy fája.
 
Lukács Bernadett önkormányzati képviselő azon reményének adott hangot, hogy a rendkívül jó kezdeményezés keretében egyszer unkájának is lehet fája. Neki egyébként kertes házában van sajátja, illetve a Csónakázó-tónál is, ahol szeptemberben a városlakókkal több fát is elültettek. A város iránti fontos kötelék lehet a családok számára, hogy így is emléket állítsanak gyermekük születésének, büszkeséggel töltheti el őket, hogy névtábla is hirdeti az eseményt – fogalmazott. Kérdésre válaszolva elmondta, az egyébként is zajló fásítás a pótlás miatt is szükséges, ugyanis az építkezések során, vagy csak azért, hogy ne kelljen összegyűjteni a leveleket sok közterületi fát engedély nélkül kivágnak. A növények élhetőbbé teszik a környezetet azáltal, hogy tisztítják a levegőt, illetve árnyat is adnak.
 
Szabó Gábor képviselő szintén örömmel támogatta a programot, amely révén az Óváros kapujában található lakóparkban is láthatóvá válik, hogy mennyi gyermek született a városrészben. Reményét fejezte ki, hogy gyarapodik a lakosság, és egyre több fát ültethetnek el.
 
Az ültetésnél jelen lévő családok nagy örömmel fogadták a kezdeményezést, ami révén jobban kötődhetnek a városhoz. A szülők arra törekszenek, hogy a gyerekkel együtt gondozzák majd fáikat. Elhangzott, hogy szeretnek Százhalombattán élni, a békés, csendes városban sok a zöldfelület, rendezettek a közterületek, biztosított a mindennapi ellátáshoz szükséges vásárlási lehetőség, illetve jó a közbiztonság.