Utolsó útjára kísérték Szél Pált
2022-07-09 - Több százan búcsúztatták Százhalombatta dunafüredi városrészének önkormányzati képviselőjét a városi köztemetőben július 9-én. Szél Pál 66. életévében, méltósággal viselt hosszú betegség után, július 2-án hunyt el.
A gyászszertartáson rokonok, barátok, képviselőtársak, hivatali munkatársak, polgárőrök, illetve judos sporttársak rótták le kegyeletüket.
 
Illéssy Mátyás atya a szertartáson és az utána lévő misén a bibliai János evangéliumából Jézus szavait idézve bátorította a gyászolókat; "Én vagyok a feltámadás és az élet, aki hisz énbennem, ha meghal is él". Vigasztalásul szolgál, hogy az elbúcsúztatott személy csak földi porsátrát vetette le, lelke örökké él majd a mennyekben, amelyet Isten készített az Őt szertőknek. Szél Pál ezzel a reménységgel, a szentségek birtokában adta át lelkét megváltójának.
 
Vezér Mihály Százhalombatta polgármestere a korábbi sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a város saját halottjának tekinti Szél Pált, és díszsírhelyben helyezik majd végső nyugalomra. Kezdeményezni fogja ősszel, hogy valamelyik városi intézmény, vagy közterület az elhunyt nevét viselje. Őszinte részvétét fejezte ki a gyászoló családnak, kiemelve, hogy Szél Pál pótolhatatlan űrt hagyott maga után. Tevékenyen részt vett a város életében, képviselőként az Ifjúsági Sport és Közrendi Bizottságot vezette, tagja volt az ÉSZKE civil szervezet elnökségének, alapító-vezetője volt a helyi polgárőrségnek. Hatodik danos nagymesterként meghatározó egyénisége volt a hazai és a nemzetközi cselgáncs sportágnak is. Nem ismerte a félelmet, mindig a gyengék védelmezője volt, kiállt mellettük és segítette őket.
A polgármester elmondta, hogy Szél Pál emléke előtt úgy adózhatnak a legmegfelelőbben, ha az általa végzett feladatokat a tőlük telhető legjobban próbálják ellátni. Szellemiségét szem előtt tartva fogják folytatni a dunafüredi városrészben végzett munkát. A városvezető Török Sándor alpolgármestert, a részben benyúló, szomszédos 5. számú választókerület és az ÉSZKE képviselőjét bízta meg a 6. számú, dunafüredi választókerület érdekképviseletével, amihez minden segítséget megad.
Vezér Mihály újságírói kérdésre válaszolva szólt arról, hogy a jogszabály szerint négy hónapon belül időközi választást kell tartani a 6. számú választókerületben, amelynek időpontját a Helyi Választási Bizottság határozza meg.
A polgármester a többi között felidézte, hogy Szél Pál nagyon sok oldalú ember volt, önvédelmi témájú könyvet írt, amit a város adott ki. Százhalombatta az országban egyedüliként kötött szakmai együttműködési megállapodást a Testnevelési Egyetemmel, ami nagyban neki köszönhető. Halála előtt egy héttel még részt vett azon a szintén az egyetemmel való egyeztetésen, aminek témája a Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete konferenciájának városban történő megrendezése volt. Szél Pál három hónapot töltött a Vértesben, ahol sok akadályt leküzdve, magára volt utalva. Járt Brazíliában, ahol önvédelmet tanított a rendőröknek, amikor pedig véget ért a tanfolyam, indián vezetővel három hétre elment az Amazonas őserdőbe. Százhalombatta kabalafigurája, "Gyapi" is a nevéhez köthető; ő találta meg a Duna-parton a gyapjas állat csípőcsont maradványát, amit régészek vizsgáltak meg, és igazolták, hogy a múltban a környéken élt a mamutfaj. "Csak az hal meg, akit elfelejtenek, vele ez nem történhet meg, mert mindig velünk lesz" – zárta gondolatait Vezér Mihály.
 
Török Sándor alpolgármester szintén a korábbi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy Szél Pál halálával Százhalombatta már nem lesz olyan, mint korábban volt. Felidézte, hogy az 1970-es évektől fogva, húsz éves koruk óta ismerték egymást, 28 évet dolgoztak együtt képviselőként. Önzetlen, jószívű ember volt, aki sokaknak igyekezett segíteni. "Paja és Dunafüred egyek voltak" – mondta Török Sándor, hozzátéve, hogy megpróbálja még nagyobb odafigyeléssel képviselni a városrész érdekeit. Emlékeztetett arra, hogy Szél Pál elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy Százhalombatta az elsők között nyerte el a "Nemzet Sportvárosa" örökös kitüntető címet. Pótolhatatlan, nagyon nagy veszteség érte a várost – fogalmazott, egyúttal őszinte részvétét fejezte ki a családnak.
 
Vezér Mihály a város honlapján, illetve közösségi oldalán is megemlékezett Szél Pálról:
 
In memoriam Szél Pál
 
Szél Pál 1956-ban látta meg a napvilágot Százhalombattán. Igazi battai volt: Dunafüreden született, és itt is élte le egész életét.
 
Sokan elsősorban sportolóként gondolnak rá, annak köszönhető, hogy aktívan kivette a részét mind versenyzésből, mint sportszervezésből. Hatdanos dzsúdó mester volt, aki több világversenyen is kiváló eredményeket ért el. Ő kezdeményezte a battai cselgáncs szakosztály létrehozását, ahol edzői munkát is folytatott. A Jakab Lajos-féle önvédelmi stílus legnagyobb hazai alakjaként edzéseket tartott és táborokat szervezett, önvédelmi ismereteit egy könyvben is összefoglalta. Ezenfelül az ország egyik legjobb rögbi csapatának, a Battai Bátor Bulldogoknak volt alapító, oszlopos tagja. A "Játék határok nélkül" című televíziós sportvetélkedő versenyein battai kapitányként rendre győzelemre vezette Százhalombatta csapatát.
 
A rendszerváltás utáni százhalombattai politikai élet meghatározó szereplője, 1990 óta bizottsági tag, 1994-től Dunafüred képviselője volt. A Képviselő-testületben töltött közel 30 éve alatt, tevékenyen részt vett a város építésében.
 
Sokak számára a biztonságot a védelmet jelentette; a 90-es évek derekán Ő alapította a városi polgárőrséget, ami azóta is töretlenül segíti a rendőrség munkáját. Sikeres vállalkozásának köszönhetően számos embernek nyújtott megélhetést, több ezer százhalombattai pedig abban a tudatban hajthatja álomra a fejét, hogy a Szamuráj munkatársai vigyáznak rá és értékeire.
 
Rengeteg kedves emlék fűz hozzá. Büszkén mondhatom, hogy a barátom volt. Mint tudjuk, csak az hal meg, akit elfelejtenek. Pali barátommal ez nem fordulhat elő. Ő mindig velünk él a szívünkben. Sajnos sokkal szegényebb lett nélküle a világ. Emlékét örökké megőrizzük.
Nyugodj békében, kedves Barátom!
Őszinte részvétem a gyászoló családnak!