Projektbeszámoló
2022-06-07 - Az Erasmus+ "Self-awareness: Embrace Yourself, Embrace the World" nevű, önismeretet feldolgozó projekt három évének záróeseményére került sor az Érdi SZC Százhalombattai Széchenyi István Technikum és Gimnáziumban május 9-13. között diákcsereprogram formájában.
Két és fél éve egyszer már voltunk vendéglátók, akkor azonban csak három partneriskolánk pedagógusai látogattak el hozzánk. Most viszont a görögországi Alexandroupolisból, a törökországi Gaziantepből és az olaszországi Soveratóból 15 diák és 6 tanár érkezett, hogy ezt a szűk hetet velünk töltsék. Így alkalmunk nyílt arra, hogy azt a vendégszeretetet, amit a korábban náluk tett látogatásainkkor tapasztaltunk, most a tőlünk telhető legnagyobb szeretettel és odafigyeléssel viszonozzuk. Ez a projekt fő koordinátoraként különösen fontos volt számunkra.
Többhetes lázas készülődés és szervezői munka előzte meg a látogatást, melyen diákok és tanárok maroknyi csapata dolgozott. A közreműködő 16 magyar tanulónk közül kilencen vendéglátóként, a többiek segítőként vagy segítő munkájuk jutalmaként vettek részt a projekthéten. Az öt nap programja gazdagra és színesre sikerült, igazodtunk az önismeret témaköréhez, és e rövidre szabott idő alatt igyekeztünk minél többet megmutatni iskolánkból, Százhalombattából, Budapestből, a Balatonból, az országunkból.
Az első, legfontosabb napot reggeltől kora estig az iskolában töltöttük. A nap folyamán sor került ismerkedős játékokra, a magyar diákjaink által tervezett és készített társasjátékok kipróbálására, rövid pályaorientációs foglalkozásra és kiselőadás formájában a kortárs segítő csoport bemutatására is. A délutáni, Százhalombatta megismerését célzó játékunkat félig elmosta az eső, helyette kézműveskedtek, majd kihirdettük a projekt legjobb képeiből készült fotóversenyünk nyerteseit. A nap megkoronázásaként a százhalombattai Forrás táncegyüttes az ország különböző tájegységeinek táncait hozta el az iskola aulájába, a Bara zenekar élő népzenei kíséretével.
A többi napon látogatást tettünk a Parlamentben, sétáltunk Pest szívében, megismertük a budai Várat, megnéztük a Mátyás-templomot, ellátogattunk Balatonfüredre és a tihanyi apátságba is. Az utolsó napon, vendégeink külön kérésére, egynapos bécsi kirándulást tettünk, így is megismertetve őket történelmi gyökereinkkel. Kirándulásaink minden napján diákjaink tartalmas előadást tartottak vendégeinknek a látogatások helyszíneiről, a látnivalókról, a kapcsolódó kulturális háttérről. Ezen is túl pedig tanulóink egész héten csodálatos vendégszeretetről, szervező- és segítőkészségről tettek bizonyságot, büszkék vagyunk rájuk!
A szombati könnyes búcsút még szomorúbbá tette a gondolat, hogy utoljára volt alkalmunk a projekt keretein belül találkozni, de reméljük, hogy diákjaink közül néhányan akár életre szóló ismeretségeket kötöttek, és mi, kollégák is ígéretet tettünk a jövőbeni újbóli együttműködésre. Remek csapat voltunk, reméljük a folytatást!   
                                                                                                        
Szabó Lídia koordinátor