Ismét a Szegedi Tudósakadémián járt az Arany János Gimnázium biológus csapata
2022-04-13 - Az egykori Szegedi Tudósakadémia immáron Nemzeti Tudásképző Akadémia néven a covid19 betegséghullámai után másodszor nyitotta meg kapuit a középiskolás diákok előtt. 
Létrehozója a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány, melyhez immáron az SZTE mellett Debrecen, Budapest, Pécs egyetemei is csatlakoztak, így vált 2021-ben országossá az Innovációs és Technológiai Minisztérium által támogatott program. Ennek célja, hogy a középiskolás tanulók természettudományos látókörét, perspektíváit bővítsék, ezzel motiválva - főképpen hazai téren - a tanulmányaikat. A programban évente 150 magyar középiskola kb. 1500-2000 természettudós diákja, 150 tanára és mintegy 200 egyetemista hallgató és kutató vesz részt. Az április eleji multigenerációs tehetséggondozó programon országosan közel 300 tehetséges biológus gimnazista vett részt, köztük a battai Arany Iskolából 4 fő 9-10. osztályos tanuló.
A Nobel díjas és más eredményeket felmutató tudósok, az őket követő egyetemisták elkötelezett, sokszor egy egész életet felölelő kutató munkáit megismerni, a nehézségekről, eredményekről, küzdelmekről hallani, mindenkiből tiszteletet, csodálatot vált ki. Az üzenet Dr. Hegyi Péter programigazgató fogalmazta meg: "Az életben rengeteg falba fogsz ütközni. Fel kell készülni arra, hogy mindenáron átjuss a másik oldalára. Feladni nem szabad!"
A programok között fantasztikus, az ember gyógyítását megalapozó, vagy előre vivő neurobiológiai, neurofiziológiai kutatásokról hallhattunk előadást, közvetlenül Nobel díjas tudósoktól, pl. Aaron Ciechanover, Erwin Neher, Kurt Wütrich, továbbá egyetemi előadóktól (Szeged, Pécs, Debrecen, Amszterdam), valamint az év legtehetségesebb egyetemi hallgatóitól. A téma minden esetben a molekuláris biológia szintjét érintette: a DNS, RNS, fehérjemolekulák élete, az emberi idegrendszer sejtszintű kommunikációja pl. az idegsejtek kapcsolatainak működése: szinapszisok, neurotranszmitterek, gátló, serkentő anyagok körül forgott. Szó volt még a neuronok membránfolyamatainak elektrofiziológiájáról, a működésbeli problémák okairól, pl. epilepszia, Alzheimer kór, Parkinson-kór, Dystonia, ezek lehetséges gyógyításáról.
A tudományos kutatási eredmények meghallgatása mellett kísérletekre is sor került, pl. a Szegedi Sportcsarnokban szimultán laboratóriumi gyakorlat: gél-elektroforézist végezhettek el a gyerekek.
Természetesen a csodálatos vendéglátó város, Szeged megismerésére is kaptunk előre szervezett, játékos lehetőséget, így a város leghíresebb épületeit, tereit is megismerhettük. A hihetetlen mennyiségű új neurobiológiai információ mellett angol nyelvi szakmai ismereteink is bővültek, hiszen minden előadást angol nyelven hallgattunk. Mindemellett napi mozgásunk is rendben volt, hiszen hosszabb sétával értük el a szálláshelytől az előadások helyszínét, így ez 6-8 km távot jelentett naponta.
A Szegedi Tudósakadémián, amit éreztünk, az alábbiakban lehet megfogalmazni: "Célozd meg a Holdat és ha elvéted is a csillagok közt landolsz!"
Horváthné dr. Hidegh Anikó, Arany János Általános Iskola és Gimnázium