Segítség a bajban
2022-03-05 - Rendkívüli testületi ülésen tekintette át a városvezetés az ukrajnai háború miatt kialakult helyzetet március 4-én. Az egyeztetés után Vezér Mihály polgármester, Török Sándor és Nagy Balázs alpolgármesterek és Szalai Attila képviselő, közrendi bizottsági tanácsnok, biztonságpolitikai szakértő tartott sajtótájékoztatót.
Vezér Mihály elmondta, hogy ismertette a testülettel azokat az eddigi intézkedéseket, amelyeket a Százhalombattára érkező kárpátaljai menekültek ellátásáért és elszállásolásáért tettek. Az intézkedéseket a képviselők tudomásul vették és jóváhagyták. Az emberiességi szempontokat figyelembe véve valamennyien támogatták, hogy további segítséget nyújtson a város, elsősorban a magyar nemzetiségű ukrán állampolgárok számára. Megtárgyalták, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre az újabb menekültek befogadására és elhelyezésére. Az erre vonatkozó javaslatot azzal a - Szalai Attila által tett - kiegészítéssel fogadták el, hogy a célzott segítés érdekében az adományokat a karitatív szervezetektől kért tájékoztatás alapján juttassák el a legrászorultabbakhoz. A lakosságot folyamatosan tájékoztatják az intézkedésekről.
 
Török Sándor elmondta, hogy már négy családot szállásolt el az önkormányzat a hotelben, illetve gondoskodnak az ellátásukról is. A segítségnyújtás 15 főt, főleg gyermekeket érint, köztük egy négy hónapos csecsemőt. Az esetleges hosszabb távú elhelyezéshez más célra nem hasznosított önkormányzati ingatlanokat keresnek. Hangsúlyozta, hogy az elhelyezés nem érinti azt a hat bérlakást, amelyet a legutóbbi pályázaton hirdettek meg. Török Sándor köszönetet mondott a városlakóknak, akik szintén elkötelezettek a segítségnyújtás mellett, jó megtapasztalni az összefogást – tette hozzá.
 
Nagy Balázs kiemelte, hogy példásan vizsgázott a város a menekültek megsegítésében, nagyon sokan megkeresték a képviselőket, hogy különféle formában adományokat ajánljanak fel. Több ponton, a BKK-ban, óvodákban, intézményekben és a finomítóban is zajlik a folyamatos gyűjtés, amibe civil szervezetek, valamint sportegyesületek szállítással is bekapcsolódtak. Köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki akár élelmiszerrel, akár tárgyi adománnyal, vagy anyagi juttatással segíti a krízishelyzetben lévőket. Az önkormányzat mindent megtesz azért, hogy az adományok odajussanak, ahol a legnagyobb a szükség, ennek érdekében felveszik a kapcsolatot a kormánnyal, illetve az akciókat koordináló szervezetekkel.
 
Szalai Attila példanélkülinek nevezte a kibontakozott összefogást, amelyre valóban nagy szükség van a széthúzás helyett. Tájékoztatott arról, hogy a MOL kiemelt védelem mellett üzemel, mint stratégiai vállalat. A polgárőréggel kapcsolatban elmondta, hogy amennyiben bármikor rendkívüli helyzetet rendel el a kormány, a civil szervezet hatósági jogkört kapva mindenkor betagozódik rendőrség kötelékébe.  A városlakókat arra kérte, hogy senki se terjesszen rémhíreket, mindent megtesznek azért, hogy a legnagyobb rendben, nyugodt körülményeket biztosítva, hatékonyan történjen a segítségnyújtás.
 
Vezér Mihály újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a polgármesteri keretből 1 millió forintot ajánlott fel gyorssegélyként a Magyar Vöröskereszt számára. A kiemelt karitatív szervezet a segélyforrások felhasználásával a mindenkori igényekhez igazodva biztosítja az élelmiszerellátást a határszakaszon. Emlékeztetett arra, hogy Százhalombatta sokszor tett tanúbizonyságot szolidaritásáról. Példaként említette az olasz testvérvárosban történt 90-es évekbeli gázrobbanást, amikor az önkormányzat nevében 3 millió forintos segélyt vittek az áldozok hozzátartozói számára. A Felső-Tisza-vidék magyar lakta területein többször volt árvíz, egyszer 4, más esetben 5 millió forintot ajánlott fel a város a térség számára. A vörösiszap katasztrófa után battai vállalkozó épített házat Devecserben, amihez 20 millió forintot biztosított az önkormányzat. A polgármester felidézte, hogy a haiti földrengés károsultjai számára 1 millió forintot szavazott meg a képviselő-testület, illetve 5 millió forinttal támogatták a budaörsi mentőhelikopter bázis építését.
 
Vezér Mihály - szintén kérdésre válaszolva - felhívta a figyelmet arra, hogy annak ellenére érdemes hordani még néhány hétig a maszkot, hogy megszűnik az erre irányuló kötelezettség március 7-től. Mint mondta, a covid vírus jelen van, ezért indokolt az óvatosság, a törvényi előírás helyett az egyéni felelősség vállalás kerül előtérbe. Hozzátette, hogy a városba szállított családok részére egészségügyi vizsgálatokat is biztosítanak. Török Sándor emlékeztetett arra, hogy továbbra is érvényben van az egészségügyi vészhelyzet, vagyis az ilyen intézményekben kötelező a maszkviselés. Nagy Balázs hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít a menekültek egészségügyi ellátására is.