Nehéz év volt, még nehezebb jön
2022-02-10 - Évtizedek óta nem tapasztalt helyzetbe került az egészségügy. Kezdte ekképpen a Halom Televízióban tartott évértékelőjét dr. Berzéki Ferenc, a Százhalom Egészségügyi Központ főigazgatója. Elmondta, hogy azok, akik a második világháború után születtek, nem találkozhattak olyan nehéz, az egészségügyet érintő helyzettel, mint amilyet a koronavírus-járvány okozott. Ennek megfelelően, ahogy világszerte mindenhol, úgy a Százhalom Egészségügyi Központban is a koronavírus volt a meghatározó 2021-ben.
Míg 2020 azzal telt, hogy megismerjék a vírust és a tüneteket, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel és módszerekkel segítsenek a betegeken, a maszkviselés, a távolságtartás és a védőoltások pedig megmutatták az alagútból kivezető utat, folytatta a főigazgató, addíg a tavalyi év már nem a félelemről szólt. Sokkal inkább arról, hogy azt a rengeteg feladatot, amit a fertőzés okozott, miként oldják meg.

“A járványkezelésben nincs demokrácia. Harcolni kell a legnagyobb szövődmény, a halál ellen." Ezt mondta a főigazgató annak apropóján, hogy a második hullám idején a kórházakban megteltek az intenzív osztályok és rengetegen hunytak el a járvány következtében. A tomboló járvány pedig azt is megmutatta dr. Berzéki Ferenc szerint, hogy az egészségügyben milyen kevesen dolgoznak. Ahogy fogalmazott, ekkor az egészségügy már alkalmatlan lett a feladatainak ellátására. Szerinte be kellett volna mutatni a nyilvánosság számára a kórházakban uralkodó helyzetet, hogy az emberek lássák azt a heroikus küzdelmet, amit az egészségügyi alkalmazottak napról napra megvívtak.

Eközben megváltozott a közhangulat. Még 2020 tavaszán dalok születtek az egészségügyi dolgozók tiszteletére és megtapsolták, éljenezték őket, addig őszre ez már kezdett alábbhagyni, majd 2021-ben az emberek a kialakult helyzetért már szinte az egészségügyet tették felelőssé. A bezártság következtében és amiatt, hogy sokan nem kapták meg a szükséges ellátásokat, az addigi empátia agresszív viselkedéssé alakult. Ez pedig Százhalombattán sem volt másként. A Százhalom Egészségügyi Központban sok a nyugdíjas orvos és nagyon sokan dolgoznak kórházban is. Emiatt számos rendelés szünetelt, vagy csak kevesebb óraszámban tudták megtartani azokat, mert az orvosoknak a covid-osztályokon kellett dolgozniuk, vagy azok helyett dolgoztak, akik súlyos megbetegedés miatt a covid-osztályra kerültek. Az ellátatlan betegek száma így Százhalombattán is egyre magasabb lett és ez 2021-ben tovább fokozódott. Dr. Berzéki Ferenc szerint azóta sem érik utol magukat.

Bár az online időpontfoglalás nagyon kényelmes, de mégis meg kellett szüntetni. Az ugyanis a betegellátás kárára ment, mivel sokan fölöslegesen jelentkeztek be és a lefoglalt időpontban nem jelentek meg a rendelésen. Az új rendszerben kizárólag telefonon, vagy személyesen lehetett időpontot foglalni egy-másfél hónapra. Mivel ebből nagy konfliktus lett, a főigazgató végül úgy döntött, újra lehetővé teszik az internetes időpontfoglalást, de csak a százhalombattai lakosok részére. Ennek viszont pontosan az lett az eredménye, amire számítottak. A betegek hónapokra előre lefoglalták a szabad időpontokat és jelenleg az ötödik hónapig tele vannak a szakrendelések. Dr. Berzéki Ferenc elmondta, mivel sokan feleslegesen foglalják le az időpontokat és nem is mennek el az orvoshoz, ezért nem lehet tudni, hogy valójában hány beteg van akinek tényleg szüksége lenne ellátásra.

A főigazgató beszámolt arról is, hogy a Százhalom Egészségügyi Központ alapítványként nem tartozik a tavaly életbe lépett egészségügyi szolgálati jogviszony alá. Tartottak a jogviszonytól, hiszen az a rendelőintézet működtetését valószínűleg veszélybe sodorta volna. Ezt azzal magyarázta, hogy a Százhalombattán dolgozó orvosok egy része nyugdíjas, másik részük pedig főállásban kórházban dolgozik. Bár a munkaszerződést, amit a szolgálati jogviszony támasztott, közülük sokan aláírták, de engedélyt kaptak az Országos Kórházi Főigazgatóságtól, így máshol, például a battai egészségügyi központban is dolgozhatnak. Ha ezt az engedélyt nem kapták volna meg, akkor Százhalombattán most nem lenne rendelés. Hozzátette ugyanakkor, hogy vannak olyan, jellemzően fiatalabb munkatársak, akik szintén kértek engedélyt, de ők egyelőre azt nem kapták meg. Az így kiesőket a rendelőintézetben főleg részállásban, vagy vállalkozóként dolgozó doktorokkal pótolták. Ők ugyanis nem tartoznak az egészségügyi szolgálati jogviszony alá. Ez bár előnye az alapítványi működtetésű Százhalom Egészségügyi Központnak, de egyben hátránya is, tette hozzá a főigazgató. A jogviszony alá nem tartozó orvosok után ugyanis nem kapták meg az állami béremelést.

Az elmúlt időszakban a járvány okozta jelentős terhelés mellett nem hanyagolták el a fejlesztéseket. Az új digitális röntgen és a hozzá köthető átalakítás önmagában kétszázmillió forintba került. Emellett vásároltak új ultrahangkészülékeket, szemészeti CT-berendezést, és egy olyan eszközt az egynapos sebészetre, ami új szemlencse beültetéséhez szükséges, idén pedig beszerelnek egy új, csúcskategóriás sterilizálót. Az új, modern eszközökhöz ember is kell, aki működteti, folytatta a főigazgató. A legnagyobb gondot épp ezért a szakemberek hiánya okozza és amiatt rendeléseket kell elhalasztani, vagy csökkenteni azok számát.

Az idei az egyik legnehezebb év lesz a rendelőintézet történetében - zárta le az elmúlt esztendő értékelését a Százhalom Egészségügyi Központ főigazgatója. Ezt azzal magyarázta, hogy 2022 teljesen tervezhetetlen annak ellenére is, hogy a tervek egyébként megvannak, de jelenleg nem látja, hogy mindezt miként lehetne megvalósítani. Az energiaárak drasztikus mértékben emelkedtek és az intézmény átalányfinanszírozása csak május 31-ig tart. Dr. Berzéki Ferenc szerint egyelőre azt sem lehet megmondani, hogy meddig tudnak kitartani. Ugyanis ha a dolgozók olyan jelentős bérigényt nyújtanak be, amit nem tudnak nekik megadni és ezért felmondanak, akkor a betegellátás és az intézmény működése veszélybe kerülhet.