Új tudományos folyóirat
2022-01-27 - Hiánypótló folyóirat első számát jelentette meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem Uránia címmel. Az angol és magyar nyelvű lap bemutatóját az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartották. A lap Fazekas Istvánnak a városunkról szóló színdarabjával is foglalkozik.
Január 21-én, az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatta be a Színház- és Filmművészeti Egyetem új, az egyetemes és nemzeti kultúra értékeit bemutató művészeti-tudományos folyóiratát. A szabad hozzáférésű, magyarul és angol nyelven is megjelenő Uránia interdiszciplináris folyóirat célja, hogy központi szerepet töltsön be a hazai és nemzetközi színház-, film- és médiatudományok területeit érintő kutatások nyilvánossá tételében – de létrejötte már önmagában óriási hiányt pótol: eddig ugyanis a Színház- és Filmművészeti Egyetem nem rendelkezett olyan szabad hozzáférésű kiadvánnyal, amely egyszerre szolgált volna fórumként az egyetem által képviselt művészeti területek kutatói számára, ezáltal is erősítve a nemzeti kultúrát meghatározó színház-, film- és médiaművészetekről folytatott közbeszéd létjogosultságát a tudományosságban.

Antal Zsolt, a Németh Antal Drámaelméleti Intézet vezetője elmondta, hogy a folyóirat szerkezete nemcsak tematikailag, de az egyes tanulmányokon belül is átfogja a színház, mozgókép és média területét: a művészeti és tudományos ágak művelői egyszerre egy tanulmányon belül is képviseltethetik magukat, ez az interdiszciplináris szemlélet az egyetem jellegéből adódóan nagyon is indokolt.

Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, az SZFE tanára, az egyik szerző felidézte: anno filmklubokat tartottak az Uránia moziban, míg a XVIII. század végén Kármán József Uránia címmel indította el az első magyar folyóiratok egyikét.

A városunkban élő Fazekas István drámaíró, egyetemi docens, aki szintén publikált a lapban, kifejtette: a nyelv egyes kérdéseit vizsgálja szinte mindegyik publikáció, anélkül, hogy a szerzők összebeszéltek volna. – 1825. november 3-án Széchenyi István a képviselőházban azért tett felajánlást a Magyar Tudományos Akadémia javára, mert éppen akkor tárgyalták a magyar nyelv ügyét, és azt akarta, hogy ez a szívügye legyen az értelmiségnek, ez pedig kulturális reformot hozott magával – emlékeztetett Fazekas István, hangsúlyozva: a magyar kultúra színház általi megújulása zajlik éppen, s a színház alapvetően a nyelvhez kötődik.

A lapban helyet kapott Véghelyi Balázsnak a Fazekas István Nagy idők városa című eseményjátékáról szóló kritikája is, melyben így fogalmaz: "Az eseményjáték alcíme: Példázatok Százhalombatta történetéből. És valóban, az időből kiragadott allegóriák (a letűnt korokból a jelenhez közelítve egyre tényszerűbb történetek) elsőként is Százhalom földjéhez köthetőek, Fazekas azonban, hogy a darab ne váljon lokálissá – a helytörténetet kifejezetten a történelem fősodrához illesztve –, olyan pillanatokat idéz fel a múltból, melyeknek kötőeleme a megmaradásért vívott küzdelem. Az évszázadokon átívelő példázatok ilyenformán szervesen kapcsolódnak egymáshoz."

A tudományos folyóirat angol nyelven is olvasható.