Fejlődő ország, fejlődő térség
2022-01-25 - Évindító beszélgetés Bóna Zoltán országgyűlési képviselővel
–    A világjárvány okán 2021. meglehetősen nagy kihívások elé állította Magyarországot. Képviselőként és családapaként hogyan látja a tavalyi esztendőt?
–    2021. sem a közigazgatás, sem az egészségügyi szolgáltatás, sem az oktatás világában, de még az egyén és a család vonatkozásában sem volt könnyű év. Mégis azt gondolom, hogy mind a társadalom, mind Magyarország Kormánya jól vizsgázott abban a tekintetben, hogy megpróbált előre tekinteni, és a kialakult helyzetre megoldást találni. A különféle kormányzati döntések, akár előttünk vannak még, akár a következő hetekben, hónapokban realizálódnak, soha nem látott pozitív döntések, amelyek a társadalom minden szegmensét érintik.

–    2021-ben az év kifejezésének a család szót választotta a közmédia mellett működő Montágh Testület. Valóban nagyon sok szó esett tavaly a hírekben a családról, és ha az Ön által előrevetített intézkedésekről beszélünk, akkor jól sejtem, hogy ez idén sem lesz másként?
–    Miután a társadalom egyik legfontosabb alapja a család, Magyarország Kormánya 2010 óta nagy hangsúlyt fektet a családtámogatásra, amely túlzás nélkül mondható, hogy világszinten is sikeres. Erről az útról a világjárvány miatt sem akarunk letérni. Fenntartottuk, sőt tovább bővítettük a családi otthonteremtési támogatásokat. Minden magyar család, amelyik 18 évesnél fiatalabb gyermeket nevel, személyi jövedelemadó-mentességben részesül. Visszaadtuk a nyugdíjasoktól elvett 13. havi nyugdíjat, de azt gondolom, nem távolodunk el a család témakörétől, ha megemlítjük, hogy a minimálbér 200 ezer forintra, a szakmunkás minimálbér pedig 260 ezer forintra emelkedett, amely megegyezik a 2009-ben regnáló Bajnai-kormány alatti bruttó átlagfizetéssel. Beszélhetünk még a tanárok 10 százalékos béremeléséről, a rendvédelmi dolgozók ugyancsak 10 százalékos bérfejlesztéséről, illetve a katonák és rendőrök esetében a 6 havi illetményüknek megfelelő ún. fegyverpénz kifizetéséről 2022-ben. Mellettük a kultúrában és szociális ágazatban dolgozók is 20 százalékos béremelésben részesültek január 1-jével. Magyarország tehát előre megy, nem hátra néz, és soha nem megszorításokban gondolkozik, hanem a gazdaság növekedésében, ami a kormányunk alapüzenetét hordozza.

–    Az idei év a parlamenti választásokról is szól, hiszen tavasszal lejár a kormány mandátuma. Ön szerint mi a tétje most ennek a választásnak?
–    A tét egyértelműen az, hogy visszafordulunk-e a 2010 előtti gyurcsányi útra, vagy folytatjuk azt, ami az egyén, a család és a társadalom megerősödéséről, ezen keresztül pedig Hazánk felemelkedéséről szól.

–    Ha már újra a család fogalma került elő, az országgyűlési választásokkal egyidőben népszavazás is lesz tavasszal...
–    Azt gondolom, hogy a magyar jövő a gyermekeinkben van, ezért az ő védelmük a legfontosabb. Sajnos az elmúlt időszakban olyan nyugat-európai és világméretű tendenciát figyelhettünk meg, amely nem érdekük sem a magyar szülőknek, sem pedig a felnövekvő generációknak. Ezért is született meg a gyermekvédelmi törvény, amit egy népszavazás keretében szeretnénk még különböző kérdésekkel megerősíteni a társadalom egésze részéről.

–    Az ország helyzete után ejtsünk néhány szót a térségünk helyzetéről. Hogyan látja az elmúlt éveket, mióta Ön képviseli az itt élőket?
–    Rengeteg pozitívumról, s ezzel együtt megannyi kihívásról is beszámolhatok. A lakosságszám folyamatos növekedése nagyon sok feladatot adott az infrastruktúra bővítése terén, aminek, ha kisebb-nagyobb nehézségek árán is, de úgy gondolom, sikerült megfelelnünk. A már elkészült fejlesztések sorában beszélhetünk az M0-ás bővítéséről és biztonságosabbá tételéről; ezzel kapcsolatban is köszönetemet fejezem ki a lakosságnak a munkálatok során tanúsított türelméért. Most már 3, illetve 4 sávon használhatjuk az autóutat és a megerősített Duna-hidat, továbbá Szigetszentmiklósnál az északi oldalon egy le- és egy felhajtóval is gazdagodott a térség, a továbbiakban pedig az M0 déli oldalán is megépül a le- és felhajtóág egy kétsávos turbó körforgalommal együtt. A HÉV-fejlesztés eldőlt, már javában zajlik a tervezés. Új szerelvényekkel, új pályával és új állomásokkal fogja szolgálni az utazóközönséget ez a beruházás néhány éven belül, az átépített gyártelepi csomóponttal kiegészülve. Ha az oktatásról, a nevelésről és a szociális ágazatról ejtünk szót, akkor elmondhatjuk, hogy számos bölcsőde épült vagy újulhatott meg, valamint több egészségügyi intézményt, óvodát és iskolát is fejlesztettünk.

–    Ön itt, Százhalombattán nemcsak a térség képviselőjeként, hanem mint a Magyarok Öröksége Alapítvány elnöke is jelen van. Hogy látja az elmúlt időszakot?
–    Százhalombatta kulturális élete minden itt élő számára büszkeségre ad okot. Batta templomainak, közösségi tereinek és intézményeinek felszereltsége, a város természeti környezete, rendezettsége és az impozáns Szent István tér méltó helyszínéül szolgálnak a magas színvonalú rendezvényeknek. Öt évvel ezelőtt Szigetvári József művészeti igazgató kérésére örömmel vállaltam a Magyarok Öröksége Alapítvány kuratóriumának elnöki feladatait, akkor még nem is sejtve, hogy a Summerfest megszervezésén kívül is segíthetek abban, hogy Százhalombatta és Magyarország számos nagyszabású nemzetközi rendezvényen képviseltesse magát. Ilyen volt az idén hazánkban megrendezett CIOFF világkonferencia, az UNESCO népművészeti világszövetségének 50., jubileumi egy hetes rendezvénye, melyen 45 ország 150 résztvevője ismerhette meg hazánk kultúráját. Köszönöm Szigetvári Józsefnek, a Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetsége CIOFF Hungary vezetőjének, hogy a színvonalas szervezéssel ismét öregbítette hazánk hírnevét.

A világjárvány miatt a megszokottól eltérő módon, de idén ismét sor kerülhetett a Summerfest megrendezésére, valamint a Halom Polgári Egyesület az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő segítségével – a járvány miatt elmaradt közösségi programokat valamelyest pótólandó – Százhalombatta polgárai számára nyár végi, szabadtéri családi fesztivált szervezett.

A polgári kormány számára az egyházi és nemzetiségi közösségek megtartása is fontos cél, ezért a nemzetiségek kulturális kezdeményezéseinek támogatására kiírt pályázatán Százhalombatta szerb és román nemzetiségi önkormányzatát is segítette. A katolikus és a szerb templom felújításához, valamint a Szerb Klub épületének rendbehozásához is jelentős állami forrás érkezett tavaly, egy idei év eleji döntés értelmében pedig idén folytatódhat az épület megújulása.

 –    Végül lássuk, hogy Százhalombattán milyen fejlesztésekről beszélhetünk még?
Az önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására kiírt pályázat keretében a Belügyminisztérium a bölcsőde szigeteléséhez járult hozzá, de a battai iskolások sportolási lehetőségei is lépést tarthatnak a kor követelményeivel. Az Arany János Iskolánál megkezdődtek egy új tornacsarnok építésének földmunkái a Kosárlabda Szövetség közreműködésével, a Kőrösi Csoma Sándor Sportiskolai Általános Iskolában pedig az Atlétikai Szövetség finanszírozásával rekortán burkolatot kap a régi atlétikapálya, ami az új világítással, a távolugró- és súlylökőhelyekkel kiegészülve komplett versenyek megrendezését teszi majd lehetővé ez év tavaszától.

Itt kell megemlítenem, hogy megkezdődött a közbeszerzése a Vasút utcában kormányzati hozzájárulással épülő – a régi sportcsarnok mellé megálmodott – multifunkciós új csarnoknak, mely nemzetközi kézi- és kosárlabda versenyek és helyi rendezvények helyszínévé válhat.

A világban zajló gazdasági nehézségek ellenére itt, Százhalombattán munkahelyteremtő beruházást adtunk át közösen Szijjártó Péter külügyminiszter úrral, hiszen az állam nemcsak az önkormányzatokat és a különböző társadalmi szervezeteket, de a vállalkozásokat is támogatja, ha azzal a helyi közösséget is segíti.

Végül, mindannyiunk számára fontos a közlekedés. Befejeződtek a munkálatok és hivatalosan is átadtuk a Kelenföld és Százhalombatta között megújult vasúti pályát, és elkészült az Iparos úti vasúti felüljáró is melyen keresztül közvetlenül közelíthető meg a MOL és az Olajmunkás út. A vasútberuházáshoz kapcsolódóan építette meg az állam a Városkapu úti körforgalmat a szükséges járdákkal és kerékpárút-kapcsolattal együtt. A vasútállomásnál elkészültek a parkolók és az eredeti állapotnak megfelelően helyreállított állomásépület is átadásra kerül az idén. Szeretném megköszönni a battaiak felújítás ideje alatt tanúsított türelmét, azt gondolom, az eddiginél, gyorsabb, környezetbarát közösségi közlekedés minden itt élő érdekét szolgálja.

Ezek mind nagyszerű hírek, és ha a választók bizalmának köszönhetően a kormányzásunk folytatódik, még nagyon sok hasonlóról számolhatok be a jövőben.