20 év gyakorlat a terepen
2021-09-28 - A százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium egyik profilja a biológia emelt szintű képzés. Ennek lényege, hogy a természettudományokat a diákoknak nemcsak a tankönyvből tanítjuk, hanem a gyakorlat, a mindennapi élet, a természeti környezet oldaláról is megismertetjük a tanulóinkkal.
A gimnázium programjában, helyi tantervében is szereplő gyakorlati tevékenység egyike a 3 napos terepgyakorlat, a 9. és 10. osztályban. Korábban hegyvidéki és vízparti környezetbe utaztunk, és ott végeztük a tereptani megfigyeléseinket: növényfelismerés, állatismeret, életnyomok vizsgálata, a vizek mikroszkópikus élete, víz-talaj kémiai vizsgálata stb. Azonban a vírus óvatosságra intett bennünket is, így második éve helyben, azaz Százhalombattán maradtunk. Nagy örömmel és elégedettséggel tapasztaltuk, hogy lakóhelyünk területén a Kiserdő, a szélén lévő nedves rétek, száraz rétek, a Bara és a Duna vízparti területe, vizei, a Téglagyári-völgy szubmediterrán löszpusztagyep területe hihetetlen gazdag vadon élő növény- és állatvilággal rendelkezik. A terepi munka feldolgozásához a Csónakház területe adott otthont és támogatást. Így az idei terepen végzett munka után is 9. és 10. osztályos ifjú biológusaink rövid idő alatt szerzett, nagy tudással lettek gazdagabbak. A gyerekek csapatokban dolgoztak, amely egymás jobb megismerését is segítette - ami nagyon fontos mindkét évfolyamon a hosszú karantén időszak után.  Az idei tanévben huszadik éve olvassuk örömmel diákjaink helyenként humoros élménybeszámolóiból az örömöt, elégedettséget a természetben megszerzett gyakorlati tudását illetően.
Az ideiek közül 1-2 példa (9.b):
Buzás Eszter: "Mivel terepen voltunk, természetes élőhelyeiken láthattuk az élőlényeket. Nagyon tetszett, hogy nem a suli falai között tanultunk a növényekről. Jobban megismertem az osztálytársaimat. Szerintem erre legjobbak a csapatmunkák."
Magyar Petra Lili: "Fel kellett ismerünk 20 féle növényt képekről és erre kaptunk jegyeket. Nem gondoltam, hogy mindet tudni fogom. Rengeteg új dolgot tanultunk meg a környezetünkről és benne a növényvilágról."
Rajnai Márkó: "Megismerkedtünk a mikroszkóphasználattal is, ami nagyon izgalmas volt, hisz annyira más így szabad szemme az alig, vagy egyáltalán nem látható természet. Sokkal színesebbé, élettelibbé, jelentőségteljesebbé válik az élet legapróbb részlete, szereplője is a nagyító alatt. Eddig nemigen fogtak meg a növényvilággal kapcsolatos dolgok, de most – teljesen más szemszögből látva – már érdekesebbé vált számomra mindez."
Pillár-Bán Csenge: Számomra nagyon érdekes volt ez a 3 nap. Különösen azért, mert nem is gondoltam, hogy Százhalombattának, mint iparvárosnak ilyen gazdag a növényvilága.
Továbbiak: Természettudományi terepgyakorlat 2021. szeptember. Diákjaink élménybeszámolói – aranybatta.hu (edu.hu)
 Horváthné dr. Hidegh Anikó
 biológia-földrajz szakos tanár