Új Trianon-emlékmű
2021-05-21 - A Szent István-templom mellett készül az első világháborút lezáró, 1920. június 4-i békeszerződést megidéző új emlékmű. A döntés következtében Magyarország elveszítette területének kétharmadát, a lakosság harmada a szomszédos országok állampolgára lett. Az emlékműről a kezdeményező, Lukács Bernadett önkormányzati képviselőt kérdeztük.
- Hogyan jött az elképzelés, hogy új helyen, új emlékművet állítsanak?
 
Minden évben a vasútállomásnál a parkoló szélén álló emlékműnél tartottuk a megemlékezéseket, melyeket hagyományosan a KÉSZ százhalombattai csoportja szervezi a 1026. számú Szent László király cserkészcsapattal közösen. Ez mindig némi technikai akadállyal is járt, hiszen a városunkba érkező embereket akadályoztuk a parkolóban álló autójukkal való kiállásban, az elhaladó vonatok zaja sem segítette a méltó megemlékezések zavartalan lebonyolítását.
A vasútállomás rekonstrukciója, a terület teljes átrendezése indította el a közös gondolkodást, hogy hol lehetne elhelyezni az eredetileg 1934-ben készült ma is álló emlékművet. Így jutottunk el az azóta kijelölt hely meghatározásához. Természetesen konzultáltam fent említett szervezetek vezetőivel is, képviselőtársakkal, civilekkel, akik örültek és támogatták az elképzelést. Ezután adtam be önálló képviselői indítványomat az áthelyezés ügyében. A képviselő-testület egyhangú támogatását ezúton is köszönöm. Ez egyébként még 2020 februárjában volt. Szerettük volna az áthelyezést a tavalyi 100. évfordulóra megvalósítani, de a covid járvány felülírta az elképzeléseket, így elhalasztottuk egy évvel.
Amikor idén a projekt elkezdődött, műszaki szakemberek megállapították, hogy nem lehetséges áthelyezni, mert az egy öntött beton szobor, amelyet ha megbontanak és daruval kiemelik, állapotánál fogva valószínűleg eltörik, de mindenképp sérül. Így megint jött az újratervezés, azután a döntés, hogy egy két méter magas gránit obeliszk helyettesítse az eredetit.
 
-Milyen formában jeleníti meg a trianoni békeszerződést az emlékmű?
 
Egy négy méter átmérőjű kör közepén lesz felállítva az obeliszk. Elején az eredetihez hasonlóan Magyarország címere és egy "régi-új" Magyarország térkép lesz elhelyezve. A szobor hátulján egy idézet lesz olvasható, amit most még nem szeretnék elárulni, legyen meglepetés a városlakóknak. Az obeliszktől jobbra fog elhelyezkedni az öt méter magas zászlórúd, rajta a magyar zászlóval. Ami még egy érdekesség, hogy ezt a kör alapzatot öt darab sziklakő fogja körbevenni, melyek az elcsatolt országrészeket szimbolizálják. A sziklaköveken is lesznek feliratok. (Erdély, Kárpátalja, Felvidék, Őrvidék, Délvidék)
 
- Hogyan haladnak a munkálatok?
 
A talapzat elkészült, a kőfaragó feliratozást megkezdte. A héten érkeznek a sziklakövek a süttői mészkőbányából, a felfúrandó táblák és plakettek a grafikusnál készülnek.
 
- Mikor várható az átadó ünnepség?
 
 Amennyiben a járványügyi intézkedések lehetővé teszik, a Trianoni békediktátum 101. évfordulóján, június 4-én 18 órakor tartanánk városi megemlékezést a Szent István téren, és ennek az eseménynek záró akkordjaként kerülne felavatásra az új emlékmű. 
 
- Mi az üzenete Trianonnak napjainkban?
 
A sajnálatos döntés óta eltelt 101 év. Nem feledjük el, nem, soha. Úgy gondolom, hogy mindig fájó szívvel fogunk emlékezni erre a nemzetünket ért igazságtalanságra. Az üzenete szerintem az, hogy hiába próbálták a magyar nemzetet szétszakítani, hiába volt annyi szomorúság és keserű nehézség, mi akkor is mindig összetartozunk! Egy nemzet vagyunk. Fontos, hogy az elcsatolt országrészeken élő magyar honfitársainkkal való összetartozásunkat ápoljuk és erősítsük. Mert, Orbán Viktor miniszterelnököt idézve: "határa csak az országnak van, a nemzetnek nincs"!