A nemzet ünnepe, rendhagyó emlékezés
2021-03-11 - Március 15-e a nemzet ünnepe, és szomorú évfordulója annak, hogy egy éve változott meg hazánkban is az élet a pandémia miatt. Az idei évben sem lehet még közös ünnepet tartani, de a Barátság Kulturális Központ már készül a megemlékezésre.
Az árkádok alatti vitrinekben az elmúlt évek március 15-ei ünnepségeiből készült fotókiállítása mellett, a két ajtó között igazi lovashuszárok egyenruhája várja Önöket, megidézve a régmúlt csatáit, és az épület is ünnepi díszbe öltözött.

Ha tehetik, március 15-én is látogassanak el a Szent István térre, mert a kulturális központ munkatársai ünnepi meglepetéssel készülnek a gyermekeknek.
 
Az intézmény szeretne lehetőséget biztosítani arra, hogy a koszorúzni, megemlékezni szándékozók leróhassák kegyeletüket. Ebben az évben is kihelyezik az Egészségügyi Központnál lévő Petőfi szoborhoz a koszorúzó falakat, melyre a közösségek képviselői, magán személyek, egyéni szervezésben, önként, de meghatározott időpontban elhelyezhetik a megemlékezés virágait.
 
A koszorúk elhelyezésére március 15-én 9.30-tól van lehetőség, azokat március 19-én szedik be, de rossz időjárás esetén ez hamarabb is megtörténhet. Az elhelyezett koszorúkért a Barátság Kulturális Központ felelősséget nem vállal, erre az időtartamra őrzést és védelmet nem biztosítanak. Az BBK kéri a megemlékezőket, hogy tartsák be az érvényben lévő járványügyi korlátozásokat.
 
A Barátság Kulturális Központ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) köszönhetően, a MANK Nonprofit Kft. szervezésében egy különleges műalkotást kapott ajándékba, amely az elkövetkezendő években megtekinthető lesz a kulturális intézményben. A kortárs műalkotások minél szélesebb társadalmi megismertetése a célja az EMMI kezdeményezésnek, melynek apropóján Bohus Zoltán, Kossuth-díjas szobrász-és üvegművész, a Nemzet Művésze 2010-ben készült "Titok kristály" elnevezésű alkotása kapott helyet Százhalombattán.
 
Bohus Zoltán mindig azt kereste, hogyan tud egy tiszta geometriai elképzelésbe lírai gondolatot "becsempészni". Úgy gondolta, hogy a kifejezés kulcsa a fény és a dolgok felépítésében alapuló függőlegesek és vízszintesek összjátéka. A "Titok kristály" című alkotást is ezek a "bohusi" gondolatok inspirálták. Az alkotásban a fémgőzölt üveglapok a szobor felületére – avagy épp a belsejébe – "színcsíkokat festenek". Geológiai rétegszelvényekre emlékeztetnek, de a rétegek függőlegesen megrajzoltak, a függőlegesen álló síküvegek révén. A kristály belsejében felfénylő rétegek, a festett üveglapok térbeli illúziót teremtenek, a szigorúan tiszta logika teremtette formavilág transzcendens gondolatot ébreszt, mintha a következő évek organikusabb formái törnének maguknak utat.
 
További információkért, érdekességekért kövessék figyelemmel a Barátság Kulturális Központ Facebook oldalát.