Szeretetközelben - színes kulturális programok
2021-02-17 - Kiállítást és Bálint napi rendezvényt szervezett, valamint a párok részére egyedi kezdeményezést indított a Barátság Kulturális Központ februárban. A Hamvas Béla Városi Könyvtár is különleges eseménnyel jelentkezett, és versenyt is hirdetett.
"Télűző tárlattal" várja a tavaszt a Barátság Kulturális Központ, amely megnyitotta a február végéig látható Busó-kiállítást a bejáratnál berendezett galériában. "Ahogy a tél átadja helyét a tavasznak, mi is úgy adjuk át kiállítóhelyeinket a busóknak, hogy segítsenek elűzni a hideget és jöjjön végre az igazi, madárcsicsergős tavasz"- írta az intézmény.
 
A közönség még 2019-ben, a Summerfest keretében találkozhatott a busókkal Százhalombattán, innen jött – hagyományteremtő szándékkal - a tavaly februárban megvalósult városi Busójárás ötlete. Bár a felvonulás idén elmaradt a járvány miatt, az emlékek felidézése nem hiúsult meg.  Az intézmény munkatársai az eredeti mohácsi helyszínről hoztak jelmezeket és fafaragású álarcokat, Vikár Csaba busó-nagykövet közreműködésével. A kiállításra a város óvodásai is készítettek ruházatokat, maszkokat ábrázoló rajzokat, festményeket. A tárlat a Kovács Krisztina és Gebei Imre által korábban készített mohácsi busójárás fotóiból, valamint a tavalyi battai esemény képeiből is válogat.
 
A hónap meghatározó eseménye volt a Bálint (Valentin)-napi ünnep. Bálint a latin Valentinus családnévből származó magyar férfinév. (Valentinus, Valentin, Valent, Balent, Bálint.) A III. században élt Szent Bálintot a szerelmesek védőszentjeként tartja számon az egyház, emléknapja február 14-e, a XX. századi angolszász kultúrában válik a szerelmespárok ünnepévé. Magyarországon a kilencvenes években terjedt el.
 
A Barátság Kulturális Központ idén rendhagyó módon, versekkel és lakatfallal köszöntötte a párokat. A "Barátságos KultúrKommandó" városszerte hét buszmegállóban helyezett el emléklapokra nyomtatott verseket, amiket bárki hazavíve, kedvesének címezve adhatott át. Ady Endrétől, József Attilától, Radnóti Miklóstól, Shakespearetől, és Szabó Lőrinctől választottak egy-egy verset.
 
Különleges, szívekkel és virágokkal díszített installációs hátteret állítottak fel az ünnep élő, on-line közvetítéséhez. Szigetvári József, a BKK igazgatójának köszöntője, illetve hagyomány ismertető beszéde között Raczkó Tamás színművész érzelemteli előadásában hallgathatták meg az egybegyűltek Williams Shakespeare 75. szonettjét. Kohut Krisztina igazgatóhelyettes ismertette a pécsi kezdeményezésként hódító útjára induló lakatfal történetét.
 
A hagyomány 1971-ben indult el, először azonban még csak a pécsi érettségiző diákok tettek lakatokat az iskolai kerítésre, majd később fejezték ki ezen cselekedetükkel párjuk iránti elköteleződésüket. Már több magyar városban is él a hagyomány, immár a százhalombattai párok is elhelyezhetik szerelmük zálogát. Az első három lakatot - zenei kíséret közepette - a központ munkatársai kedvesük jelenlétében tették fel a falra. A BKK két, rácsos lakatfalat állított fel a bejárati árkádoknál, hogy akár a polgári esküvőt követően a közeli teremből kijövő házaspárok így is megerősíthessék "igen"-jüket.
 
A százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtár is különleges eseményt szervezett február 14-éhez  kapcsolódóan, ami a könyvek szerelmeseinek is fontos dátum, ekkor tartják ugyanis a Nemzetközi Könyvajándék Napot. A kezdeményezés célja, hogy felkeltsék a könyvek iránti érdeklődést, illetve hogy növeljék az azokhoz való hozzáférési lehetőséget. Az eseményhez idén is csatlakozott az intézmény, így - a korosztályokat figyelembe véve - becsomagolt meglepetés ajándékkönyvvel térhettek haza azok, akik február 12-én kölcsönöztek. A könyvtár örömmel jelentette, hogy minden ünnepi díszbe öltöztetett könyv gazdára talált. "Köszönjük, hogy itt voltatok: reméljük, sikerült mindenkit kedvére való olvasmánnyal meglepnünk!" – írta az intézmény.
 
"Személyes könyvajándék szerelmeseknek" – címmel található videó a HVBK közösségi oldalán, ahol Kovács Marianna intézményvezető tolmácsolásában mesék is várják az érdeklődőket.
 
Rendhagyó formában keresik idén Százhalombatta legjobb vers- és prózamondó diákját a Virtuális Vers- és Prózamondó Verseny keretében. Keresik továbbá az ország legjobb +14 korú szövegelőjét is, a jelentkezőktől jó minőségű videófelvételeket várnak március 31-éig.
 
Lehetőséget biztosítanak 50 órás online közösségi szolgálatra. Öt feladat közül választhatnak a diákok, illetve egyféléből többet is vállalhatnak, vagy akár saját ötlettel is jelentkezhetnek.
 
Részletek a HBVK honlapján és Facebook oldalán.