A szeretet útján karácsonyig
2020-12-07 - Hiába a járványügyi korlátozások, a Barátság Kulturális Központ igyekszik jelen lenni a százhalombattaiak életében. Vasárnap Mikulásjárattal verték fel a város álmosító csendjét és csaltak mosolyt az arcokra.
Az idén első alkalommal indított Mikulásautót nagy várakozás előzte meg. "Nem számítottunk ekkora érdeklődésre" – mondta Szigetvári József, aki szerint a kicsik és a nagyok is ki vannak éhezve a történésékre, találkozásokra, vidámságra. Rengetegen várták, lesték a Mikulást az ablakokban és a kapukban, integettek, kiabáltak, sütit adtak fel a kocsira, szívet ragasztottak ki, sőt, táncoltak is a hangszórókból szóló karácsonyi zenére. "Lelkes követők" is szép számmal akadtak: gyalogosan, biciklin, rolleren, gördeszkán loholtak, gurultak a Mikulás-kocsi nyomában.

A teherautót az óvárosi Magda Mihály adta kölcsön Szigetvári József igazgató Facebook-felhívására reagálva. Már pénteken rendelkezésre bocsátotta, hogy legyen idő feldíszíteni, és a sofőrködést is vállalta a vasárnapi kétszer három órás műszak során.

Mikulásnak Szigetvári József öltözött be, akivel Mikulásik Máté közművelődési asszisztens utazott a platón manóruhában. Őt a Nemzeti Közművelődési Intézet asszisztensprogramja keretében foglalkoztatja az intézmény.

A Mikulás-kocsi zenélt, a nagyszakállú pedig lelkesen integetett és mindenkihez volt egy-egy kedves szava: "Hohohohó, remélem, jó voltál!" Nem csoda, hogy jókedv járt a nyomában.

Szigetvári József életében másodszor öltötte magára a piros ruhát és az álszakállt. Először kezdő pedagógus korában, az érdi Batthyány iskolában. A napokban kapott értesítést arról, hogy a Magyar Kultúra Lovagja címet adományozta számára a Falvak Kultúrájáért Alapítvány. Kovács Marianna, a könyvtár igazgatója után másodiként nyerte el az elismerést a városban.

"Alkotóként, pedagógusként, előadóként, szervezőként és emberként életét teljes egészében a kultúrának, a szellemi kulturális örökség képviseletének és ápolásának szentelte" – olvasható az adományozásról szóló dokumentumben.

Szigetvári József a BKK irányítása mellett a Forrás Néptáncegyüttes, a Magyarok Öröksége Alapítvány, a Summerfest és a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola alapítója és vezetője. A Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetsége és a Magyar Fesztiválszövetség  alelnöke, a népművészeti fesztiválszervezők világszövetségének (CIOFF) nemzeti képviselője és több más szakmai szervezet aktív tagja. Szervezésében 112 ország 41 ezer táncosa érkezett Magyarországra.

A lovagi címmel megkoronázott életmű későbbi hivatalos méltatásaiban nyilván nem kap majd helyet a 2020. december 6-i Mikulás-szerep, de hogy sok battai szívében hagyott kedves emléket, abban biztosak lehetünk.

A nagy sikerű road show a BKK előtt fejeződött be a második adventi gyertya meggyújtásával, amelyre a Mikulás-járta három legkitartóbb követője, a 12 éves Németh Richárd és 14 éves bátyja, Németh János, valamint barátjuk, a 11 éves Borbás Dávid is meghívást kapott. A három ifjú sportember – a fivérek rögbiznek, barátjuk pedig vízilabdázik – a teljes Dunafüredi körön végig követte a Mikulást. A gyertyagyújtáson részt vett Magda Mihály is, akit egy hatalmas üveg pezsgővel lepett meg "a Mikulás".
Most vasárnap ismét délután négykor kerül sor az adventi gyertyagyújtásra, amelyre a HIT Gyülekezet lelkipásztora kapott meghívást. Az utolsó alkalmon, december 20-án pedig valamennyi helyi gyülekezet vezetője lehetőséget kap, hogy megossza ünnepváró gondolatait a városlakókkal.

Ahogy a gyertyagyújtások, a többi BKK-s program is online követhető a kulturális központ Facebook-oldalán. Keddenként karácsonyi kézműves foglalkozásokba, szerdánként színházi előadásokba, csütörtökönként pedig családi ötpercekbe lehet bekapcsolódni.
Jolsvai Katalin, pedagógus az online tanulással, az otthoni napirenddel, a kamaszokkal és egyéb aktuális nevelési problémákkal kapcsolatban ad tanácsokat a szülőknek, akik kérdéseket is feltehetnek neki a BKK email-címén. (Fotó: Medgyesi Milán)