50 év - Várostörténeti kiállítás nyílt
2020-10-15 - Az elmúlt ötven év legjelentősebb pillanatait, várostörténeti eredményeit mutatja be a "Vissza a jövőnkbe" című kiállítás, amelyet Százhalombatta várossá nyilvánításának ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett a "Matrica" Múzeum.
Az eseményen részt vett Török Sándor alpolgármester, Szabó Gábor képviselő, Tóth Ernő, a KÉSZ százhalombattai csoportjának vezetője, valamint Csóka László festőművész. Az eseménybe online is szép számmal bekapcsolódtak érdeklődők.

A rendezvényen dr. Vicze Magdolna, a "Matrica" Múzeum igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Köszönetet mondott az önkormányzatnak, a KÉSZ százhalombattai csoportjának, továbbá valamennyi támogatónak és közreműködőnek. Kiemelte, hogy az idei év két jelentős – Százhalombatta várossá nyilvánításának ötvenedik, valamint a trianoni békeszerződés századik – évfordulója kapcsán szervezett esemény nem jöhetett volna létre a közösség összefogása nélkül. Emlékeztetett a "Matrica" Múzeum közelmúltban elnyert két rangos, országos díjára, a Családbarát Múzeum és a Közösségi Múzeum címekre.

Török Sándor elmondta, hogy a várossá nyilvánítás évében, 1970-ben költözött Százhalombattára. Kiemelte, hogy ötven év nem sok egy település történetében, de Százhalombattáéban meghatározó volt. Míg 1950-ben mindössze nyolcszázan lakták a települést, a 60-as években már kétezren, a 70-es években nyolcezren, ma pedig tizenkilenc-ezer a város népessége. A jubileumi ünnepségsorozat szervezése már két évvel ezelőtt elkezdődött, de a terveket a járványhelyzet felülírta. Nagy öröm, hogy az emlékeket most végre be lehet mutatni. Nem csak azok számára, akik átélték az elmúlt fél évszázadot, mert a fiatalok számára is érdekes lehet látni, honnan indult a város, hogyan fejlődött és hol tart most. Az alpolgármester szeretettel ajánlotta a kiállítást a városlakók figyelmébe.

Az ünnepi tárlat első részében időrendbe állított filmkockák mutatják be Százhalombatta elmúlt ötven évének kiemelkedő eseményeit, ahogy az apró mezőföldi településből robbanásszerűen nőtt ki a modern város.

Az események mellett a városvezetés országos elismerő díjai is bemutatásra kerültek. A kiállítótér közepén helyezkedik el a korszak ünnepeit is bemutató tribün, amely korabeli ereklyékkel díszített vitrin is egyben. Rögtön emellett találhatók az akkori mindennapi életet meghatározó szocialista ünnepek, felvonulások emléktárgyai. A tárlatra két enteriőrt, egy korabeli nappalit és gyerekszobát is berendeztek az akkor divatos bútorokkal, kiegészítőkkel. A kiállításon tovább haladva felvillannak a város életét mindig is meghatározó két ipari létesítmény szimbólumai és a vállalati üdülők emlékképei is.

A megnyitón hirdették ki a "Város és nemzet határok nélkül 50/100" pályázat eredményét. A pályázatot év elején írta ki a múzeum, az önkormányzat és a KÉSZ helyi csoportja városi jubileum és a trianoni évforduló alkalmából.  A felhívásra több mint nyolcvan pályamű érkezett. Az értékes tárgyi díjakat – okostelefont, elektromos rollert, kerékpárt, vezeték nélküli fejhallgatót, kamerát, tabletet - Török Sándor adta át. Az 5-9 éves korosztályban harmadik lett Vidóczy Marcell András, második Mészáros Adrienn Anna, és első helyezést ért el Csepelényi Dóra. A 10-14 évesek között harmadik helyen végzett Szanyi-Nagy Katalin, második Kajtár Angéla, első pedig Fábián Luca Anna lett. A 15-18 éves korosztályban a második és a harmadik helyen az 1026-os számú Szent László Király Cserkészcsapat végzett, az első helyezést pedig Klemm Odett érte el.
A "Vissza a jövőnkbe" kiállítás április 30-ig látogatható a "Matrica" Múzeumban.

Dr. Vicze Magdolna a Hírtükörnek elmondta, hogy a "Matrica" Múzeum képviseletében október 9-én vette át a Közösségi Múzeum díjat a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében a Nemzeti Múzeumban. A szakmai elismerés a Családbarát Múzeum címhez hasonlóan önértékelésen alapul, és azok az intézmények kaphatják meg, amelyek legalább öt éven át aktív, változatos és folyamatos együttműködést valósítanak meg a helyi közösségekkel. Nemcsak bevonják a csoportokat programjaikba, hanem teret adnak kezdeményezéseiknek, kölcsönösen építenek egymásra és erősítik egymást. Példaként a múzeum évtizedes kapcsolatát említette a nyugdíjas klubokkal, amelyek közösségi térként használják a múzeumot és a régészeti parkot, választott témában szerveznek nekik vetélkedőket a munkatársak, ugyanakkor önkéntes munkával járulnak hozzá az intézmény tevékenységéhez. A közelmúltban a hagyományőrző íjászokkal kezdődött hasonló együttműködés, aminek keretében a sportolók edzéseket tartanak a Régészeti Parkban, cserében pedig bemutatókkal színesítik a múzeum rendezvényeit. A "Matrica" kettős jubileumra kiírt gyermek- és ifjúsági pályázatának ötlete is közös gondolkodás eredménye egy régi partnerrel, a KÉSZ-szel, de az önkormányzat támogatása tette lehetővé, hogy a tárgyjutalmak által valóban vonzóvá tegyék a résztvevők számára. Ennek az összefogásnak köszönhető, hogy korosztálynak maradandó emlékké válhatnak a jubileumi évfordulók.  
(Fotó: Pap Miklós)