Hét művész kapta meg a Széchenyi-örökség okmányát
2020-09-22 - Idén először adta át a Gróf Széchenyi Család Alapítvány az általa alapított Széchenyi-örökség Okmánya elismerést hét művésznek, köztük a Százhalombattán élő Jókai-díjas drámaírónak, Fazekas Istvánnak szeptember 21-én a Nemzeti Múzeumban.
Az eseményre az Év Széchenyi Vállalkozása Díjátadó ünnepség keretében, a Magyar Dráma Napja alkalmából került sor. A magyar nyelv ügyéért végzett munkássága és a művészi teljesítménye elismeréseként Fazekas István mellett Törőcsik Mari Kossut-díjas színművész, Farkas Árpád Kossuth-díjas író, költő, Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Koncz Gábor Kossuth-díjas színész, Serfőző Simon Kossuth-díjas költő és Szőcs Géza Kossuth-díjas író, költő kapta meg a díjat.

Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnöke kiemelte: szeptember 21. Széchenyi István születésnapja. Talán kevesen tudják, de ő volt az, aki a Duna-partra megálmodta a Nemzet Színházat. Szerinte nem véletlen egybeesés, hogy szeptember 21. a Magyar Dráma Napja is. Mint ismert, 1883-ban ezen a napon tartották Az ember tragédiája ősbemutatóját a Nemzeti Színházban.

A Széchenyi Alapítvány célja a magyarság egysége, a Trianon okozta sebek begyógyulása. Ennek érdekében alapították az elismerést azoknak a művészeknek, akik "munkásságukat képesek voltak a magyar nemzet szép szolgálatába állítani, s értékeikkel, emberséges tetteikkel valamilyen módon a Széchenyi-örökséghez is kapcsolódtak."

A Széchenyi-örökség Okmányának másolatát a Nemzeti Múzeum őrzi meg. A díjazott művészek tárgyjutalomként a Lánchíd pilléréről készült műalkotást is megkapják, amely Túri Török Tibor szobrászművész alkotása.

Koncz Gábor a művészek elismerését Széchenyi István szavaival köszönte meg: "Jó magyarnak lenni igen nehéz, de nem lehetetlen."