"Csak" értelmes, alkotó, gazdag és igaz világlátású emberek
2020-09-15 - Negyvenkét kiállító, húsznál is több alkotó, aki valamilyen okból nem szerepel a tárlaton és további számtalan tanítvány, aki "járt Bandy bácsihoz", nem lett művész, "csak" értelmes, alkotó, gazdag és igaz világlátású ember. Nagyjából ez az idén 35 éves Látás Iskolájának mérlege. A százhalombattai képzőművészeti műhely jubileumi kiállítását Szigetvári József igazgató nyitotta meg a Barátság Kulturális központban szeptember 11-én.
Mint mondta, a nyolcvanas évek közepén találkozott először László Bandyval, a Látás Iskolája alapítójával és mesterével, aki már akkor a város ikonikus személyisége volt. Hálás, hogy megismerhette és tanulhatott tőle.

A művészek, művésztanárok és alkalmazott művészetekkel foglalkozó szakemberek tucatjait kinevelő műhely harmincöt évét mester és tanítványai munkái mutatják be a BKK Galériában és Lépcsőgalériában. László Bandy "egyetlen, nagy alkotásként" beszélt az iskoláról a megnyitón.    

"Meggyőződésem, hogy ha van olyan, hogy hívatás – elhívatás -, akkor az én elhívásom a tanításra szólt. Azért lettem sok-sok kanyarral képzőművésszé, azért találtam rá saját rendszerekre, saját műfajra – de azért tanultam egészen más tudományokat is –, hogy egyszer majd ne csak "rajzot", hanem a szó teljes értelmében művészetet taníthassak.
Ezért találtam magam egész véletlenül 1984-ben a majdani Nádasdy Művészeti Iskolában a születő alapfokú művészeti oktatáson dolgozó csapatban, hogy már a következő évben itt, Battán is indíthassak egy "rajzszakkört", aminek a nevét – "A Látás Iskolája" – Regős Ági találta ki. A névben az "iskola" azt jelenti, hogy nem egy szabadidős szakkört akartunk indítani, hanem valóban alapfokú művészképzést. Ez az itt látható több mint negyven kiállító igazolja, hogy tényleg iskola lett, amelyben nemcsak az optikai látást, hanem átfogó mély világ-látást is sikerült sokaknak – s nem csak a majdani művészeknek - tanítani."

Amikor a városban megalakult az Alapfokú Művészeti Iskola, a növendékek egy része ott tanult tovább László Bandy és tanítványaiból lett kollegái irányítása mellett. A BKK-ban tovább működő Látás Iskolájához csatlakozott a SZIKE "Nyitott Műhely" felnőtt csoportja, a felnőtt művészekké váló növendékekből pedig létrejött a SZAK Stúdió. Az évtizedes alkotó közösségek neve a mai napig jól cseng, mindhárom László Bandy "teremtménye, nevelése".   

Eredetileg szigorú konstruktivista szemléletéből egy sokkal színesebb módszertant alakított ki az évek folyamán, amely annyira jól működött, hogy két tanítványa is abból írta szakdolgozatát. "Ebben a módszerben az egyik legfontosabb, hogy miközben egész kis kortól – ha néha játékosan is – a "klasszikus" ábrázolás nyelvét és technikáját tanítjuk, számtalan játékos, kreatív, fantáziából és lélekből jövő feladattal ébren tarjuk azt a bátran bármit megrajzoló kisgyereket is, aki annyi meg annyi papírt telerajzol - több mint játékból."

Bandy nyári táboraiban olyan intenzív tanítás-tanulást tudott megvalósítani, amit évközben a sok mindennel leterhelt növendékekkel nehéz lett volna elérni. "A táborok a szakmai ismereteken túl olyan élményekkel is gazdagítottak minket, amik tudásunkat megemelték a művészet teljessége felé."

"S hogy én is kiállítok egy munkámat, azzal azt akarom jelezni, hogy én is sokat tanultam. Nem csak tanítani, hanem valóban sok minden fontosat a növendékeimtől, akik rátaláltak olyan megoldásokra, melyeket együtt kerestünk. Végtelenül hálás vagyok ezért nekik, Nektek, és el kell mondanom boldogan, hogy ebben a 35 évben számtalan igaz barátra tehettem szert pont ettől az állandó együtt gondolkodástól."

Ékszereket állít ki a jubileumi tárlaton Kaintz Regina, Bandy egyik első tanítványa, a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium ötvös tanára. Elmondta, hogy annak idején Bandy küldte őt előkészítőbe, tőle hallotta először, hogy művészeti iskolában van a helye. Az elmúlt évtizedekben folyamatosan tartották a kapcsolatot.     
Bihari Krsitóf ugyancsak a Kisképzőben oktat üvegszakon. A gimnáziumi évek alatt kezdett a Látás Iskolájába járni Érdről. "Nagyon jó hangulat jellemezte a foglalkozásokat. Szabadon tanulhattuk meg mindazt, ami a vizuális szakma alapja. Mindent érdemes volt megjegyezni, amit Bandy mondott."

Kürtösi Brigitta restaurátor és férje, Dohárszky Béla szobrász hat éve Baracskán élnek, de nem szűnt meg baráti-szakmai kapcsolatuk a Látás Iskolája egykori növendékeivel és a SZAK Stúdió művészeivel. Brigi kiemelte, hogy miután négy éve a Képzőművészeti Egyetemen Tanít, még inkább érti mester és tanítvány nagyon mély és nagyon erős, összetett viszonyát, amit Bandy is hangsúlyozott a megnyitóban. "Hihetetlen, hogy milyen hamar és milyen sokat adnak vissza!"

"Szeretek rajzolni, de csak a kétezres évek elején kezdtem el Bandyhoz járni egy közösen látott kiállítás hatására – mesélte Kiss Gyöngyi, a SZAK Stúdió rendszeres kiállítója. Különleges látásmódot tanultam tőle, és bár nem ebből élek, mégis azt mondom, az elmúlt húsz évben művésszé váltam. Nagyon sokat köszönhetek neki."
"Az általános iskola alatt kezdtem Bandy óráira járni Fazekas Leventével – mondta Nagy Ádám, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. területszerzési munkatársa. Ő tehetségesebb volt, én inkább csak szórakozni vágytam. Inspiráló, összetartó társaságot találtam a Látás Iskolájában, akikkel feltöltődés együtt lenni. Ha csak tehetem, a mai napig részt veszek a nyári alkotótáborokban."

Bandy kiállításmegnyitóját meghatott és hosszan tartó taps követte. A közönség valószínűleg megünnepelte azt is, hogy jó színben látják viszont a hónapok óta betegeskedő mestert, valamint egymást is, hiszen az idei év a járványhelyzet miatt nem bővelkedett közösségi eseményekben.

A BKK Szula Zsuzsanna (Bandy-tanítvány művésztanár, művelődésszervező) vezetésével meglepetésvideóval is készült a rendezvényre. Ezen harmincöt egykori növendék mond köszönetet László Bandynak és a Látás Iskolájának. (Fotó: László Huba)