Hagyományosan kezdődik az új tanév
2020-08-25 - A Magyar Közlönyben már megjelent rendelet alapján a megszokott menetrend szerint indulhat a tanév szeptember 1-jén. A járványhelyzet kedvező hazai alakulása miatt egyelőre nem indokolt a hagyományos oktatást digitálissal helyettesíteni – közölte az EMMI.
Ugyanakkor több (környező) országban jelentősen nő a fertőzések száma, és a hazai adatok is óvatosságra intenek. Ezért a kormány, az operatív törzs és a járványügyi hatóság folyamatosan értékeli a helyzetet és szükség esetén további intézkedéseket hoz.
Járványügyi intézkedési terv

Közzétették a sikeres járvány elleni védekezést segítő teendők idei tanévben érvényes protokollját, amelyben egyebek mellett az alábbiakról írnak.

Minden köznevelési intézményben alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást kell elvégezni, a fertőtlenítőszereket a fenntartónak kell biztosítani, a tanévkezdéshez szükséges mennyiséget az operatív törzs rendelkezésre bocsátja.

A nevelési-oktatási intézményeket kizárólag egészséges, tünetmentes gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vegyen részt. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyereknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.

Minden köznevelési intézménynek meg kell tennie a szükséges intézkedéseket az intézményi csoportosulások megelőzéséért a tanév folyamán az intézmény területén és az intézmény épülete előtt.

A közösségi terekben egyszerre csak annyi gyermek, tanuló tartózkodhat, hogy betartható legyen a másfél méteres védőtávolság. Szükség esetén a csoportok, osztályok számára elkülönített területeket lehet kijelölni a közösségi tereken belül.

Az iskolában a csengetési rendet úgy kell kialakítani, hogy az támogassa a tanórák közötti szünetben a védelmi intézkedések betartását és elősegítse a védőtávolság megtartását.

A tantermi oktatás során– amennyiben lehetséges – el kell kerülni az osztályok keveredését. A szaktantermek, nyelvi bontótermek kivételével az osztályok a tanítási nap során használják ugyanazt a tantermet. Amennyiben ez nem megoldható, a váltások között felületfertőtlenítést kell végezni a tantermekben.

A testnevelésórákat az időjárás függvényében javasolt szabad téren megtartani. Az órák során mellőzni kell a szoros testi kontaktust igénylő feladatokat. Amennyiben ez mégsem kerülhető el, akkor ezeket állandó edzőpartnerrel (párokban, kiscsoportokban) kell végezni.

A nagy létszámú rendezvények (például tanévnyitó ünnepség, bál, szalagavató, kulturális program) megszervezése során tekintettel kell lenni az operatív törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartására és az alapvető egészségvédelmi intézkedésekre - távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés. Javasolt szabadtéren és kisebb létszámú csoportokban tartani a rendezvényeket, valamint korlátozni a résztvevők körét.

A kirándulások belföldi megvalósítása lehetséges, de megfontolandó. Az EMMI kéri, hogy a külföldre tervezett kirándulásokat belföldi úticéllal tervezzék át.

A tanév rendje
A 2020/2021-es tanév első tanítási napja szeptember 1-je, kedd, az utolsó 2021. június 15. lesz. A tanév első féléve 2021. január 22-ig tart, az iskolák január 31-ig értesítik a diákokat és a szülőket a félévi eredményekről. A diákoknak összesen 177 (gimnáziumokban és szakiskolákban 178) napig kell iskolába járniuk – kivéve a végzősöket, akiknek a középfokú iskolákban 2020. április 29-én, csütörtökön lesz az utolsó tanítási nap.

Szünetek
Az őszi szünet október 23-ától 30-áig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap október 22. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap november 2. (hétfő).
A téli szünet december 21-étől december 31-éig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap december 18. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2021. január 4. (hétfő).  
A tavaszi szünet április 1-jétől április 6-áig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap 2021. március 31. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2021. április 7. (szerda).

Felvételi, érettségi
A középfokú iskoláknak október 20-ig kell nyilvánosságra hozniuk felvételi tájékoztatójukat, az általános iskolák pedig október 31-ig tájékoztatják a nyolcadikosokat a felvételi eljárásról. Az Oktatási Hivatal november 16-ig teszi közzé azoknak a középiskoláknak a listáját, amelyek központi írásbeli felvételi vizsgát szerveznek. Erre december 4-ig jelentkezhetnek a diákok. A központi írásbeli felvételit 2021. január 23-án, a pótló írásbeli vizsgát pedig január 28-án tartják az érintett középiskolák,. A diákok február 8-ig értesülnek az eredményükről. A középfokú iskolákba 2021. február 19-ig lehet jelentkezni. A szóbeli meghallgatásokat február 23. és március 13. között szervezik meg az érintett középiskolák. A diákok április 30-ig értesülnek róla, hová jutottak be.
A 2021-es tavaszi érettségi vizsgák május 3-án kezdődnek a magyar írásbelivel.
 
Minden diák ingyen kapja a tankönyvet
A nemzeti köznevelési törvény módosításával ingyenes tankönyvellátást biztosít a kormány minden tanulónak idén szeptembertől. A tankönyvellátás eddig az 1-9. évfolyamon volt díjmentes, a döntéssel ezt terjesztik ki mindenkire, aki a köznevelésben és a szakképzésben tanul.
 
Százhalombattán
Az 1. Számú Általános Iskola, az Eötvös, az Arany és a Kőrösi nevelőtestülete is augusztus utolsó hetében dolgozza ki a tanév rendjét a központi protokoll szerint, a helyi sajátosságoknak megfelelően. A tudnivalókat – a tanévnyitóra és a tankönyvosztásra is kiterjedően – saját kommunikációs csatornáikon (intézményi honlap, illetve Facebook) teszik közzé.

Minden iskola tantermi oktatásra készül - tájékoztatta lapunkat Sárközi Márta, az Érdi Tankerületi Központ igazgatója. A központ negyvennyolc intézményt – gimnáziumokat, általános iskolákat, művészeti iskolákat, egységes gyógypedagógiai és módszertani központokat, valamint összetett iskolákat – tart fenn és működtet. A járványügyi biztonsági intézkedéseket minden intézmény a helyi sajátosságok, az EMMI ajánlásai és a tankerületi központ javaslatai alapján határozza meg. Tantermen kívüli oktatást csak a Kormány rendelhet el az operatív törzs javaslatára.

A tankerületvezető kérdésünkre elmondta, hogy a tanévkezdéshez a tárgyi feltételeket az intézményvezetők jelzése alapján biztosította a tankerület, a személyi feltételek biztosítása, az álláshelyek meghirdetése pedig intézményvezetői hatáskör. A nevelőtestületek a napokban tartják az értekezleteket, a tantárgyfelosztások is ezen a héten realizálódnak.

Szeptember elsejével bevezetésre kerül a nemzeti alaptanterv az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon. Az óratervek, tantervek, tanmenetek kidolgozásával már tavasszal elkezdtek foglalkozni az iskolák, a pedagógiai programokat pedig szintén a tanévindító értekezleteken módosítják.