Nesbo, Grisham és Gaiman nyári ajánlata
2020-06-30 - Egy-egy szerző neve láttán többnyire tudni véljük, mire számíthatunk. Az alábbiakban néhány meglepetést mutatok be: általában felnőtteknek író szerzők gyerek- és ifjúsági könyveit.
Azt mondjuk: "Jo Nesbo, a skandináv krimik koronázatlan királya", és eszünkbe nem jutna első könyvét, a Denevérembert gyerek kezébe adni. Aztán két fojtogató thriller között ír egy egész sorozatot – gyerekeknek. Már a címe is csupa felszabadult, kuncogó vidámság: Doktor Proktor Pukipora. A fura feltalálóról szóló regényeket lánya kérésére kezdte el írni 2007-ben. Magyarul a közelmúltban jelent meg a legfrissebb, hatodik rész, ami egy karácsonyi történet, amelynek címe – "(Dermesztően) csendes éj" – némiképp megidézi a norvég szerzőtől általában megszokott hátborzongató hangulatot, mégis a legnagyobb nyugalommal adhatjuk 10-12 éves gyerekek kezébe.

Ugyancsak felnőtteknek írt közel harminc kötetet John Grisham, amikor egyszer csak előrukkolt Theodore Boone, a kölyökügyvéd karakterével. Aztán rákapott az ifjúsági regényírás ízére, és a sorozat angolul már a hetedik, magyarul a harmadik kötetnél jár (A vádlott). Az eredetileg jogász végzettségű amerikai író egyrészt bevezeti ifjú olvasóit a törvények világába, másrészt fordulatos regényt, igazi thrillert kínál annak a korosztálynak, akiket általában igyekszünk megóvni az ilyesmitől. A rejtélyeket és borzalmakat ügyesen adagolva fonja össze a suliba járó és közben gyilkossági ügyben nyomozó diák történetével.

A következő izgalmas szerző: Neil Gaiman. Dolgozott a Marvelnek és a DC-nek is, a két legismertebb szuperhős-képregényeket megjelentető – a rajongók szerint egymással rivalizáló – kiadónak. A nemzetközi népszerűséget az Amerikai istenek című regénye hozta el számára, a fantasy-irodalom hajnalán, 2001-ben. Ezt követte még számtalan változatos munka: képregények, forgatókönyvek klipekhez és sorozatokhoz, és írt gyerekkönyveket is, amik többnyire ugyancsak valamiféle sötét és varázslatos világban játszódtak. Mígnem 2013-ban megírta a Szerencsére a tej című gyerekregényt. Az alapkonfliktus mindössze annyi, hogy elfogyott otthonról minden, amit a kukoricapehelyre lehetne önteni! Apa pedig elindul tejet venni. Útja elvarázsolt helyeken vezet át, ahol furcsa varázslényekkel találkozik. Az egész pedig elejétől a végéig épp olyan vicces, mint amilyen abszurd.

Itt a nyár! Lazítsunk egy kicsit! Itt a lehetőség, hogy két borzongató krimi, fojtogató thriller vagy "mágikus realista" regény között meglepjük magunkat valamivel kedvenc szerzőinktől!

A bemutatott könyvek kölcsönözhetők a Hamvas Béla Városi Könyvtár gyerekkönyvtárában!