Ez most mindenkiről szól
2020-04-20 - Hogyan telnek a mindennapjaik, és hogyan látják a jövőt a járványügyi helyzetben? – erről kérdeztünk százhalombattai egyéni vállalkozókat és vállalkozásokat. 
Minden nap új ütemterv
Nagyon kiszámíthatatlannak látja a helyzetet a ’99-ben alapított, MOL-beszállító kisvállalkozás névtelenséget kérő vezetője. A cég által végzendő szolgáltatás legtöbbször nem elhalasztható, sokkal inkább átütemezhető. "Jelen pillanatban minden munkánk későbbi időpontra lett ütemezve, ami azt sugallja, hogy nagyon-nagyon sűrű lesz az ősz. Viszont mostanában vannak jelek arra vonatkozóan is, hogy a termelés is átalakult az utóbbi hetekben, így talán pár munkát hamarabb kell elvégezni, mint azt eredetileg terveztük. Minden nap új ütemtervhez kell igazodnunk."

A járványhelyzet elrendelése óta változatlan létszámmal, készenlétben várják, hogy újra a megszokott módon tudják ütemezni a feladatokat, ami sok tartalékot emészt fel.
Nem igazán tudják kihasználni a kormány gazdasági mentőcsomagját. "Nem számíthatunk támogatásra úgy, hogy azzal ne járjanak jelentősen rosszabbul a munkavállalóink." Úgy véli, jelentősen csökkenni fognak a bevételeik az előző évekhez képest. Ha ugyanis a most elmaradó feladatok a későbbiekben összetorlódnak, kapacitással nem fogják bírni a teljesítést.

Irodistáik home office-ban dolgoznak, a fizikai munkavállalók készenlétben várják, hogy újra dolgozhassanak. A telephelyre csak az ügyvezető jár be, illetve egyszerre legfeljebb két fő, aki karbantartást végez.

Hatvan százalékkal csökkent a forgalom
Az eddig tartott edzések egy részét online órák keretében tartja tovább Gaszt Ákos, a G1 Mozgás Sportegyesület vezetője. "A csoportos edzésekre járó vendégek – akik igényelték – hazavitték a mozgáshoz szükséges súlyokat, és félprivát, két-háromfős edzést is tartok online." A négy privát vendége jelenleg is jár a személyes edzésekre, amelyeken természetesen minden higiéniai ajánlást betartanak. Körülbelül egy hónapja – a járványhelyzet elrendelése óta – mintegy hatvan százalékkal csökkent az egyébként népszerű edzőterem forgalma. Az ebből származó bevételkiesést az idei fejlesztésekre szánt pénzből tudja pótolni. Jó hír, hogy a privát edzésekre új vendégek is járnak. Gaszt Ákos kiemelte, hogy a felszabaduló időt személyes és szakmai fejlődésre, tanulásra és tapasztalatszerzésre fordítja, amit később, edzőként kamatoztatni fog. Reméli, ez minél előbb megtörténik, és visszatér az élet a megszokott kerékvágásba.

El kellett engednem, hogy én irányítom az életemet
Gyúró Emese, a Mancs-Mosó Kutyakozmetika tulajdonosa szintén március közepe óta nem dolgozik. "Emlékszem, hétfőn még azt mondtam, én dolgozhatok és dolgozni is fogok. Kedden viszont már beláttam – a tagadást felváltotta a felismerés, -– hogy ez most olyan helyzet, amikor otthon kell maradni. El kellett engednem azt, amihez évek óta ragaszkodtam: hogy én irányítom az életemet."
 
Mint mondja, nehéz volt a stabilitást – ha csak ideiglenesen is, de – feladni, ráadásul pont akkor, amikor az igazi kutyakozmetikai szezon végre elkezdődött volna. Emese egyedül neveli fiát, vállalkozását nyolc évvel ezelőtt a nulláról építette fel, de úgy véli, ez a helyzet nem róla szól, hanem mindenkiről.

A kieső bevételt nem tudja pótolni, és tisztában van azzal is, hogy biztosan kevesebb lesz az idei bevétele, mint a tavalyi, de tudja, hogy ha újra munkába áll, a vendégek nagy része vissza fog térni. "Imádom a munkámat, szerencsés vagyok, ez a hobbim is. Imádom a vendégeimet, a legtöbb gazdival kifejezetten baráti kapcsolatunk van."

Az önként vállalt karanténban egy hétig élvezte, hogy többet pihent, és nem kellett sietni sehova. A következő két-három hétben inkább dühös volt és szeretett volna már dolgozni. Aztán jött a szembenézés a valósággal, és kitűzte a május eleji újranyitást. "A következő hónapokat ugyanúgy meg fogom oldani, mint az elmúlt években is mindig, mindent. Folyamatosan kapom a szeretetet a vendégektől, úgyhogy csak pozitívan!"
 
Szót fogadnak
A lapunknak név nélkül nyilatkozó műkörmös vállalkozó szintén egy hónapja nem dolgozik. "A családom és a vendégeim biztonsága érdekében döntöttem így, és azért is, hogy mielőbb vége legyen a járványhelyzetnek." A szabályokat, ajánlásokat betartja, mint mondja: "szót fogad".

A kieső bevételt nem tudja pótolni, inkább takarékoskodni próbál. Ritkábban járnak boltba, otthon süti a kenyeret. Gyakorlatilag csak a lakás rezsijére és ennivalóra költenek, semmi olyanra, ami korábban rendszeres volt, például ruha-cipő, fodrász, kozmetikus.

Szépítsd a dokit!
Dubecz Gyöngyi fodrász, a nevét viselő szépségszalon megálmodója és vezetője úgy nyilatkozott, hogy "habár mi nem zártunk be egy napra sem, de megérezzük a változást. Valószínűleg kevésbé, mint mások." Személyes ajánlások révén, és mivel két fodrásszal és egy műkörmössel dolgoznak, még több vendéget tudnak fogadni. Minden felületet fertőtlenítenek minden vendég után és maszkban, kesztyűben dolgoznak.

A szépségszalon munkatársai csatlakoztak a "Szépítsd a dokit!" mozgalomhoz, aminek keretében húsz ingyenes hajvágást ajánlottak fel a százhalombattai egészségügyi dolgozóknak. "Sokan vették már igénybe, úgy látszik, működik. Ez jólesik a mi lelkünknek is. Ez az időszak az odafigyelésről szól."

A jövőbe bizakodóan, pozitívan tekintenek, "hiszen egy szépségszalonba a szolgáltatás igénybevétele mellett a kikapcsolódás miatt is jönnek a vendégek."

Kreatív megoldások
A kisebb élelmiszerboltok életét is alaposan felforgatta a járványhelyzet, de minden változásra azonnal és kreatívan reagál a dunafüredi Mucika Husikája. Rövidebb nyitvatartással, de a hét minden napján várják a vásárlókat. Az elvárt fertőtlenítési és távolságtartási szabályok mellett a 65 év felettiekre vonatkozó idősávot is betartják. "A megszokott széles és minőségi áruválasztékot változatlanul tudjuk biztosítani a vásárlóinknak. Annak érdekében, hogy a vásárlóknak ne kelljen sokat sorban állni, vagy az üzletben tartózkodni, bevezettük, hogy a kért termékeket előre megrendelhetik, és csak átvenni, fizetni kell bejönni a boltba. Sőt, házhozszállítást is tudunk vállalni, szeretnénk minél több ember életét megkönnyíteni."