A százhalombattai finomító egy percre sem állt le
2020-04-20 - A Dunai Finomító továbbra is értékteremtő alapelemként szerepel a MOL középtávú üzleti stratégiájában. A koronavírus megtorpanást okoz, de a hosszabb távú terveken nem változtat. Aradi Mátyással, a Dunai Finomító igazgatójával beszélgettünk.
Aradi Mátyás tavaly novemberben váltotta Jukka Nuu¬ti¬nent a DUFI igazgatói székében. A Budapesti Műszaki Egyetemen végzett vegyészmérnökként és 37 évet dolgozott a gyógyszeriparban, a Sanofi multinacionális vállalathoz tartozó Chinoin újpesti telephelyén. Ez a gyógyszergyár volt az első munkahelye, ahol laboránsként kezdte, majd az egyetem után vegyészmérnökként, üzemről, üzemcsoportra haladt a telephelyigazgatói pozícióig, amit hét évig töltött be. Budapesten született és élt, de az utóbbi tíz évben Gárdonyban lakik családjával. 
 
- Volt valamilyen kapcsolata Százhalombattával korábban? Milyen ismereteket, benyomásokat szerzett róla eddig?
- Mielőtt idekerültem, nem ismertem itt senkit, mostanra százakat, a városban azonban – a sok munka, majd a járványveszély miatt – keveset jártam eddig. Amennyire sikerült megismernem, fiatalos település, tetszik a főtere, elegánsnak találtam a rendezvényközpontot, ahol a DUFI első lojalitás gáláját rendeztük meg tavaly év végén. Sétáltam a Duna-parton, nagyon szeretem a vizet, és ettem kecsegét a fiammal a Harcsa csárdában.  

- Sikerült-e felvenni a kapcsolatot a helyi önkormányzattal? Ha igen, megfogalmazásra kerültek-e az együttműködés keretei, céljai?
- Találkoztam a polgármester úrral, de egyelőre nem jutottunk el konkrét megállapodásig. Az általános iskolákkal és a SZISZKI-vel igen régi és folyamatos az együttműködésünk. A szakképzés, a munkaerőutánpótlás érdekében egy új tanműhely kialakítását tervezzük a DUFI területén, ahol a vegyésztechnikusok, vegyipari rendszerkezelők gyakorlati képzése folyhat. Jelenleg a legmegfelelőbb helyszínt keressük a beruházáshoz.

- Hogyan gondolkodik a város és a MOL kapcsolatáról?
- Tudom, hogy Százhalombatta története több ezer évre nyúlik vissza, és azt is, hogy a fejlődésének óriási lendületet adott a finomító megalapítása. Az egymástól való függőség alapvető, csak együtt fejlődhetünk tovább.  

- Mind a munkavállalók, mind a városlakók körében állandó téma a DUFI jövője. Sokszor kapnak lábra negatív híresztelések. Mi az, amit biztonsággal el tud mondani olvasóinknak a finomító jövőjéről rövidebb, illetve hosszabb távon?
- A legfontosabb eredménynek azt tartom, hogy a DUFI nem állt le, folyamatos a termelés a járványhelyzet ellenére is. A finomítóban minimálisra csökkentettük a jelenlétet, ahol lehetséges ,ott otthonról végzik munkájukat a kollégák. Akiknek viszont bent kell leniük, azokat védjük, szigorú biztonsági és higiéniai előírásokat vezettünk be. Rendkívüli munkájuk és kockázatvállalásuk elismeréseként havonta 50 ezer forintos pandémiás juttatást kapnak. Az idei évre az üzleti tervekben a kapacitáskihasználás a maximumhoz közelített, sajnos a COVID felülírta ezt. Jelentősen csökkent a termékeink iránti kereslet, mintegy 30 százalékkal kevesebb üzemanyagot értékesítésünk. Nemcsak a magyarországi töltőállomásokon, hanem a régió összes országában jelentősen visszaesett a forgalom. Ám hosszabb távra nézve a DUFI értékteremtő alapelemként szerepel a MOL 2030-ra megfogalmazott stratégiájában. A következő tíz évben előreláthatólag tovább fog még emelkedni a kőolajalapú üzemanyagok eladása, ami üzletileg erősít minket. Közben folyik egy belső átalakulás is, ami a termékszerkezetünk megváltoztatását, a petrolkémiai alapanyagok arányának a növelését szolgálja.         

- A DUFI még mindig az egyik legnagyobb foglalkoztató és virilista Százhalombattán. Kell-e számítani ebben változásra a közeljövőben, illetve hosszabb távon?
- Ahogyan arra az előbb utaltam, prosperáló időszaknak nézünk elébe. Igaz, hogy folyamatosan meg kell felelnünk a versenynek és növelnünk kell a hatékonyságunkat, de semmi sem utal arra, hogy a DUFI nem marad a munkaerőpiac meghatározó szereplője.   
- Milyen fejlesztéseket, beruházásokat terveznek az üzem területén rövidebb és hosszabb távon?
- Több száz olyan projekt zajlik, amelyeknek a rendelkezésre állás, az eszközök élettartamának az emelése, a hatékonyság növelése a célja. Foglalkozunk a szag csökkentésével. Több területen kerestük a forrásait és különböző fejlesztéseket kezdtünk a megszüntetése érdekében. Jóváhagyás alatt állnak olyan beruházások, amelyek a már említett petrolkémiai transzformációt szolgálják. Mindezt a járványveszély most lelassítja. Jelenleg minden erőnkkel arra koncentrálunk, hogy megakadályozzuk a fertőzés terjedését és folyamatosan fenntartsuk a termelést. Ennek érdekében számos komoly intézkedést hoztunk, és fel vagyunk készülve továbbiakra is. Ez azonban átmeneti állapot, amely nem változtat a hosszabb távú elképzeléseken.