Elhalasztott ősbemutató
2020-03-23 - A koronavírus-járvány miatt a tervek szerint június 7-én tartják meg Fazekas István Nagy idők városa című színdarabjának ősbemutatóját a Barátság Kulturális Központban, Százhalombattán. Az alkotás városunk történetéről szól: a vaskortól napjainkig dolgozza fel az itt élő emberek küzdelmeit.
Az eseményjáték Százhalombatta várossá válásának 50 éves jubileumára készült. A Jókai-díjas szerző egy-egy jól elkülöníthető, ám egymással mégis szorosan összefüggő példázaton keresztül tárja elénk a múlt legfontosabb eseményeit - láthatóvá téve azokat a történelmi áthajlásokat, amelyek kirajzolják a ma élők és a letűnt hősök közötti azonosságokat. Alapgondolata az, hogy az itt élők mindig is a közösségért való küzdelem kiválasztottjai voltak, a két veszélyes nagyüzem léte pedig a szocialista időkben is – elsősorban az itteni emberséges vezetőknek köszönhetően – a szolidaritásnak azt a rendkívül kivételes formáját hozta létre, amelyben a szeretet és a másokért való önfeláldozás a legfőbb érték. Megrendítő módon illusztrálja ezt például Hága László tragikus sorsa is, aki 1968. szeptember 16-án az olajfinomítóban történt robbanáskor nem csupán az ott dolgozókat menekítette, hanem – a még ma is élő szemtanúk elmondása szerint – életét adta a társaiért.  

A színdarab rendezője az a Bozsogi János, aki Koltay Gábor rendező munkatársa volt az István a király című rockopera 1983-as ősbemutatóján. Az ő nevéhez fűződik a többi között a Csonka délibáb, a Képtelen történet, a Téli virágzás, a Duna Cabaret című filmek rendezése. Színpadi munkái közül a legutóbbi a Ricse, Ricse, Beatrice, amelyet évek óta teltház előtt játszanak.

Hága Lászlót Fehérvári Péter, Ferenczi Illést Incze Máté, Csenterics Sándort Darányi Ádám, Szekeres Józsefet Jánosi Dávid, a finomító párttitkárát Ács Bálint, Bacs nénit (Jutkát) Brunner Márta, Sefcsik Istvánt Gyürki István, Poroszlai Ildikót Gregor Bernadett, Vezér Mihályt Szakács Tibor alakítja majd. A krónikás Koncz Gábor lesz. A színdarab zenéjét ifj. Csoóri Sándor szerezte, a díszlet és a jelmez Húros Annamária munkája. A színpadon több battai gyerek és amatőr színész is látható lesz majd. Néhány jelenetben feltűnik a Forrás Táncegyüttes, a Batta Balett Stúdió, az Iringó Táncstúdió és a Thália Tanoda. A tánc és mozgás koreográfusai Szelőczey Dóra, Fundák Kristóf, Fundák Kasza Lili, Südi Iringó és Házi Tamás.

A jubileumi színdarabról több országos médium - a Duna TV is - hírt adott már.

A színészek remélik, hogy mielőbb bemutathatják a közönségnek a darabot – mondta Szakács Tibor színművész a budapesti Karc FM rádióban március 22-én -, mivel azon keresztül nagyon megszerették Százhalombattát és a battai hősöket.