Zöld szem(lélet)
2020-02-10 - Van-e különbség szemét és hulladék között, és ha már különbséget tudunk tenni, melyikkel mit kezdjünk? Alapvető tájékoztatás, újdonságok és hasznos tippek – terveink szerint minden előkerül majd új rovatunkban, aminek hasznát veheti a környezetére (és önmagára) tudatos, igényes olvasó. Önkéntes segítőnk: Tápai Mónika, a Hulladékkommandó Társadalmi Járőrszolgálat vezetője.
Van-e különbség hulladék és szemét között?
 
Amit hétköznapi nyelven szemétnek nevezünk, azt a szakma települési szilárd hulladéknak hívja. A lényeg a két anyag közötti különbség. Szemétnek nevezzük azt, amit már nem tudunk, vagy nem akarunk tovább használni. A gazdasági körforgásból szeméttelepre kerül. Magyarországon évente több mint három Gellért-hegynyi keletkezik, nagy része a lakosságtól származik. Egy átlagos magyar naponta körülbelül egy kilót termel.

De mit nevezünk hulladéknak? Azokat az anyagokat, amelyek keletkezésük helyén - háztartás, ipari terület, mezőgazdaság - haszontalanná váltak, de szelektíven gyűjtve, másodlagos nyersanyagként még hasznosíthatók.

Századunk a csomagolási hulladék kora. A csomagolás megvédi a terméket, növelik az eltarthatóságát, információt hordoz, de rövid életű, hiszen hamar hulladékká válik. Az pedig már a mi felelősségünk, hogy minél kisebb arányban váljon szemétté.

A százhalombattai szelektív gyűjtőszigeteken négy frakciót lehet külön gyűjteni. A papírt (csomagolódoboz, kartondobozok, hullámpapír, reklámújságok, napilapok, magazinok, napilapok, irodai géppapír, könyvek, füzetek)  a kék konténerbe lehet elhelyezni. A műanyagot (ásványvizes, üdítős, étolajos, samponos, öblítős, tusfürdős, mosószeres flakonok) a barna konténerbe lehet tenni. Az üveget (italos, bébiételes, befőttes üvegek fém zárófedél nélkül) a zöld konténerbe, míg az alumínium (sörös, üdítős dobozok, tetra pack kartondobozok, tejes dobozok) a szürke konténerbe tartoznak.

Mivel a szelektív hulladék az Érd és Térsége Hulladékkezelési Nonprofit Kft-hoz (ÉTH Kft.) kerül, előfordulhat, hogy ennek a tulajdonában lévő konténerekkel találkozunk, amelyek a fentiektől eltérő módon néznek ki. Ilyenkor figyeljük a tájékoztató matricákat, amelyek jelzik, hogy mi kerülhet az adott tárolóba.  

Fontos tudni, hogy aki nem megfelelően használja a szelektív hulladékgyűjtőket, az köztisztasági szabályt sért.

A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés a családi házas övezetben működik. Akinek van zöld fedeles műanyag kukája, a rajta található matrica alapján igazodhat el, hogy mit szabad belehelyezni. A szállítás időpontjairól pedig a Szákom Kft. honlapján, illetve a Hírtükör Online-on (Szelektív naptár) is tájékozódni lehet. Folytatjuk!