Idő, ami összeköt
2020-01-31 - Évtizedeket, évszázadokat öleltek át a beszélgetések a Százhalom Kalendárium idei számának bemutatóján a Zenálkó Etel Közösségi Házban január 30-án. Az évkönyv megjelenése igazi közösségi eseménnyé vált, amelynek résztvevői időről időre összegyűlnek, hogy együtt emlékezzenek, tervezzenek és megosszák egymással múlt, jelen, jövő örömeit, veszteségeit, reményeit.
A rendezvény házigazdája Tóth Ernő, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének helyi vezetője volt, a vendégeket Szabó Gábor, Óváros képviselője üdvözölte gyarapodó ismereteket és kellemes időtöltést kívánva.  Barátságos Beethoven-muzsikával örvendeztette meg a közönséget az Érdi Kamarazenekar, amely tavaly ünnepelte fennállásának harmincadik évfordulóját és rendszeresen szolgálja a helyi és környékbeli közösségeket ingyenes, illetve jótékonysági fellépésekkel.

A pódiumbeszélgetések sorát Balpataki Katalinnal kezdte a műsorvezető. A "Matrica" Múzeum történésze várostörténeti írásainak hetedik részét adta közre az idei Százhalom Kalendáriumban. Kiemelte, hogy folyamatosan kerülnek elő újabb források a múltról, amelyek színesítik, gazdagítják a város történetét. A kötetbe szerkesztés idő és pénz kérdése.

Németh István, a kalendárium másik szerzője a kilencven éves Kéri Imrével, a falu egykori jegyzőjével beszélgetett, akivel a háború előtti és utáni éveket dolgozták fel egy interjúban. Kéri Imre színes, élményszerű részleteket osztott meg az egykori Százhalombatta mindennapjairól, nehézségeiről, személyiségeiről. Egyebek mellett Tóth László villamosmérnökről, aki Kandó Kálmán munkatársaként olyan tekintélynek örvendett, hogy a háború után soron kívül hazahozatták a fiát az orosz hadifogságból. Elhangzott: a feltaláló mérnök tanyája a "béke szigete" volt. A vészkorszakban a zsidóknak, a világháború után halálra ítélt főtisztek és miniszterek gyerekeinek nyújtott menedéket.

Kéri Imre beszélt nagybátyjáról, Kéri Nándorról, a falu első katolikus papjáról is, aki később Prohászka Ottokárral dolgozott együtt Székesfehérváron. Érdekes adalékokat említett a "demokratikus püspökről", aki szemléletével "kirítt" az akkori egyházi körökből.
Százhalombatta ötven évvel ezelőtti várossá nyilvánításának évfordulója kapcsán Czifrik Katalin készített tanulmányt Szekeres Józseffel Egy gyár, egy város, egy élet címmel. A szerző a kezdetekről kérdezte az erőmű- és városépítő tanácselnököt.

Az ugyancsak élmény számba menő személyes visszaemlékezést dr. Kubassek Jánosnak, az érdi Magyar Földrajzi Múzeum igazgatójának vetített képes előadása követte a trianoni békekötésről. A száz éves nemzeti traumáról tudóshoz illő tájékozottsággal és árnyaltsággal beszélt, kiemelve, hogy a nemzetet ért sérelem miatt nem lehet és nem is érdemes azokra a népekre haragudnunk, akiknek egykori vezetői létrehozták a fájdalmas és igazságtalan országcsonkítást. "Rengetegen beszélnek Trianonról, de kevesen olvasnak róla" – mondta. Pedig többet kellene olvasni, hogy megértsük a tanulságait.

A népes összejövetel vendéglátással és kötetlen beszélgetéssel zárult. A Jankovits Márta és Németh István életképeit, személyes hangú történeteit, valamint gróf Apponyi Albert Trianonnal kapcsolatos feljegyzéseit is tartalmazó Százhalom Kalendárium megvásárolható a "Matrica" Múzeumban és megrendelhető Jován Lászlónál a 30-966-8079-es, illetve Jankovits Mártánál, a 23-356-343-as telefonszámon. (Köszönet a képekért Milánovics Danicának!)