Bűnügyi immunitás - Ami szokatlan, gyanús!
2020-01-31 - Vagyonvédelmi roadshowal járják a településeket az Érdi Rendőrkapitányság munkatársai. A cél, hogy megerősítsék a nyugdíjasok védekező rendszerét a csalókkal szemben.
Százhalombattára január 30-án érkezett az interaktív előadás. A nagy számban megjelent időseket ismerősként köszöntötte Szatmáriné Berczi Dolóresz, akivel már több alkalommal találkozhattak hasonló rendezvényeken. A százhalombattai rendőrszázados elmondta, hogy február elsejétől új parancsnokot kap a helyi rendőrőrs Bátyi László őrnagy személyében.

Dolóresz az időseket kihasználó csalók számtalan trükkjével és módszerével ismertette meg hallgatóságát, miközben arra is kitért, hogyan lehet "immunissá" válni ezekkel szemben. Kiemelte például, hogy a "gyapjúágyneműs" csalókkal nem az a legnagyobb baj, hogy rossz minőségű terméket árulnak, hanem, hogy kilesik, honnan vesszük elő a pénzt, amikor fizetünk, és milyen értékeket tartunk a lakásban. Hasonló a helyzet a csatorna-, járdaépítésre, nyílászárócserére helyben ajánlatot tevő bűnelkövetőkkel is.  Akik bejutnak a lakásunkba, azok elsősorban készpénzt és ékszert keresnek, mivel ezek elemelése és hasznosítása a legkényelmesebb.

Gyanús, ha váratlanul érkeznek a "gázszerelők", "vízóraleolvasók" és "kollégáik" – azok a csalók, akik hivatalos minőségben, szolgáltatóként mutatkoznak be. Legyünk éberek! Ne engedjük be őket a házba, javasoljuk, hogy jöjjenek későbbi időpontban.

Tavaly szeptemberben két idős embertől összesen több mint 250 ezer forintot csalt ki egy álpostás azzal, hogy ellenőrizni szeretné a bankjegyeket, amiket az előtte ott járt, "csaló postás" hozott a nyugdíjjal. De mitől postás a postás? Egy zöld póló és egy nagy táska már elég, hogy elhiggyük neki? Minden esetben kérjünk fényképes igazolványt az ismeretlen és váratlan látogatóktól, és ellenőrizzük a személyazonosságukat. Senkit se engedjünk be a lakásba, ha egyedül vagyunk, és nem lehetünk biztosak a kilétében!

Visszatérő trükk, hogy maga a csaló hoz pénzt. Például "nyugdíjkiegészítést az önkormányzattól". Ilyenkor gyakran nagy címletű, hamis bankjegyet ad át, és visszajárót kér. A hivatalos szervek átutalással rendezik a pénzügyeket.

Az utóbbi időben sokat hallhattunk az "unokázós csalásokról" is. Ha az érzelmek átveszik az irányítást az értelem felett, "csőlátás" alakul ki. Ilyenkor segíthet, ha "megrázzuk a fejünket" – szó szerinti, de képletes értelemben is. Tegyünk fel kérdéseket! Ha szemernyi kételyünk van, azonnal bontsuk a vonalat, és telefonáljunk segítségért!

Általánosságban fontos önvédelmi elv, hogy gyanakodjunk, ha valamit szokatlannak találunk! Ilyen lehet a kijelzőn egy furcsa – a megszokottnál hosszabb – telefonszám, vagy másféle csengőhang. A legjobb, ha nem fogadjuk, és főként nem hívjuk vissza az ilyen számokat!

Dolóresz százados két humoros és rendkívül tanulságos rövidfilmet is bemutatott arról, hogyan készíti fel egy idősebb, tapasztaltabb csaló fiatalabb társát az idősek megtévesztésére. Előadása végén kiemelte: az emberi kapcsolatrendszer, a közösséghez tartozás is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne váljunk áldozattá. A rendőrség önvédelmi, illetve elsősegélynyújtó képzést is tervez a jövőben az idősek számára.