Ökoszorongás, ökobűn - mit tehetünk ellene? A hulladékmentes mozgalomról
2020-01-30 - Zsúfolásig megtelt az üvegterem a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban Antal Éva, a "vászonzsákoslány" előadásán január 23-án Százhalombattán.
Az érdeklődők zöme a fiatalabb, húszas-harmincas korosztályt képviselte. Az előadást a "zero waste", vagyis a nulla szemét életmód ismertetésével kezdte a hulladékmentes, műanyagmentes 21 éves blogger, újságíró, ahogyan ő fogalmazott "eco content creator". Először is szorongását osztotta meg hallgatóságával. "Lesz-e élhető környezet és bolygó, nekem és a gyerekeimnek is?" Kezdetben azt hitte, hogy ehhez bőven elég, ha a szemetet szelektíven gyűjti és ökoháztartást vezet, a környezetre és az egészségre ártalmatlan mosószert és takarítószereket használ. Majd megismerte a "zero waste" életmódot – amibe párjával együtt vágtak bele –, és most tapasztalatait megosztva másokat is inspirálni szeretne.

Korábban napi szinten legalább egy tízliteres zsáknyi szemét keletkezett az otthonukban, az előadáson azonban körbeadott egy mindössze háromnegyedéig telt (!) befőttesüveget, amely nyolc hónapi "szeméttermésüket" tartalmazta. Elmondta, hogy szó szerinti "nulla szemét" nem létezik, mivel sok "visszautasíthatatlan" dolog vagy váratlan helyzet adódhat. Ha például gyógyszerre van szükségünk, azt nem tudjuk csomagolás nélkül megvenni, és akkor se érezzük magunkat rosszul, ha valamiről nem tudunk vagy nem akarunk lemondani. Véleménye szerint azonban az élet minden területén törekedni lehet a legkevesebb hulladékra. Szemét abból keletkezik, ha felesleges dolgot vásárolunk felesleges csomagolással, és minden szemét, ami egyszer használatos, nem újrahasznosítható, nem lebomló, nem komposztálható.

Elmesélte, hogyan kezdte el családjával a hulladékmentes életmódot. Beszélt az 5R-szabályról, amit az angol Refuse (Utasítsd vissza!) – Reduce (Csökkentsd!) – Reuse (Használd újra!) – Recycle (Hasznosítsd újra!) – Rot (Komposztáld!) szavakból alkottak.
Egyszerű tanácsokat adott. A visszautasítás vonatkozzon mindenre, amire nincs feltétlenül szükségünk és tudjuk, hogy szemét keletkezne belőle. Ne kérjünk például szívószálat!  A csökkentés szintén vonatkozhat az élet minden területére. Nem kell kidobni, amit használunk. Fokozatosan cserélhetjük környezetbarát alternatívára, amikor elfogy.  A fürdőszobában például vattakorong helyett mosható textilkorongot, műanyag helyett bambuszból készült fogkefét, eldobható borotva helyett biztonságos fémborotvát és csomagolásmentes - legfeljebb papírba csomagolt -, illetve saját készítésű, természetes kozmetikumok használata ajánlott.

A "reuse", vagyis újrahasznosítás tünteti el a legtöbb szemetet a lakásból. Kerülhetjük az egyszer használatos dolgokat. PET-palackos víz és üdítő helyett hordhatunk magunkkal kulacsot. Papírtörlő helyett törölközőt, régi textildarabokat bevásárláskor vászonzsákot, dobozokat, üvegeket is használhatunk. Ha nincs csomagolásmentes bolt a közelünkben, vásárolhatunk piacokon, termelői boltokban - saját edényeinkbe, újrahasználható szütyőinkben. Ha tervezzük a menüt és bevásárló listát írunk, az ételpazarlást is elkerülhetjük.

A szelektív hulladék nem szemét, hanem olyan anyag, amiből megint előállítható valami. A műanyaggal viszont az a baj, hogy az újrahasznosítás során romlik a minősége, tehát előbb vagy utóbb szemét lesz belőle. Az alumínium konzerves és sörös doboz ellenben folyamatosan újrahasznosítható, soha nem kerül ki a körforgásból. Kár, hogy csak 15 százalékát viszik vissza. Az üveg is újrahasznosítható - pohárként, tárolásra, kézműveskedéshez.

Az újrahasznosítás másik nagy lehetősége a használt ruhák, elektronikai, háztartási cikkek vásárlásában rejlik. Antal Éva kiemelte, hogy ha nem új dolgokat vásárolunk, azzal jelzést adunk a gyártóknak, hogy nem kell több az adott termékből.

Mindent, amit nem tudunk többször használni vagy újrahasznosítani, és alkalmas is rá, komposztálhatunk. A Humusz Szövetség oldalán (www.humusz.hu) fontos és naprakész információk találhatók a többi között arról, hogy mik az első lépések, mi kerülhet a komposztra, mire kell figyelni, mennyi idő alatt készül el és mire lehet felhasználni a komposztot.

Az előadás végén a "vászonzsákoslány" összefoglalta, mit nyert a családja a "zero waste" életmóddal. "Egészségesebben étkezünk, több friss alapanyagot használunk, előre elkészített ételek vásárlása helyett többet főzünk. Esztétikusabb a környezetünk, nem látunk ronda műanyagokat, csomagolásokat. Mivel az 5R-szabályos vásárlással sokkal kevesebbet költünk, 30-40 százalékkal csökkentek a kiadásain. Ezt a pénzt élményekre, utazásokra költöttük."