Így látják a fiatalok - Európa székeiben
2020-01-13 - A megyei majd az országos magyar vetélkedőt megnyerve, a Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium 12. b osztálya képviselte az országot Strasbourgban az Európai Parlament és az Euroscola program által szervezett, vetélkedővel és interaktív feladatokkal tarkított találkozón, amelyen 28 ország több mint 500 diákja vett részt december 3-tól 6-ig. Élményeikről Honfi Balázs számolt be a Hírtükör olvasóinak.
A diáksereglet megcsodálta az EU Strasbourg-i székhelyét, valamint csodálatos konferenciatermeket és monumentális körtermet, ahol az igazán nagy döntések látnak napvilágot.

Az Arany János gimnázium húsz diákja és két tanára fárasztó és hosszadalmas buszutat maguk mögött hagyva érkeztek meg a csodás kis francia városkába, aminek megcsodálták mesés látványosságait. A tündéri karácsonyi vásár hangulata belengte a környéket és egy kis erőt adott a fárasztó naphoz, aminek még elébe néztek.

Az osztály kiadós reggeli után megindult a parlament modern épülete felé. Az átvilágítás után saját kísérő segítette és irányította a csoportot. Egy gyors reggeli eligazítás után az osztály képviselőjét és reporterjét leválasztva osztották föl a csapatot egy már előre megadott minta szerint. A különböző szekciókat egy adott téma megvitatására kérték fel, a többi résztvevő ország tagjaival együttműködve. Olyan fontos és lényeges témák kerültek megtárgyalásra, mint például a környezet, a biztonság és az emberi jogok, a fiatalkorúak drogfogyasztása és az addikciók, Európa jövője, a fiatalok munkavállalása, valamint a migráció és az integráció.

A felsorolt témák mindegyikében a fiatalság 3-6 javaslatot tárt a körterem és annak szavazói elé, sőt a felhozott javaslatokat meg is kellett vitassák és védjék a körteremmel szemben.

A környezeti témáért felelős csoport azt javasolta, hogy már igazán fiatal kortól tanulják a gyerekek a környezetvédelem fontosságát és jelentőségét. Valamint egy egész Európát behálózó zöldmozgalom létrehozását, ami támogatná az elektromos autók vásárlását és gyártását, továbbá jutalmazná a környezettudatos életmódot folytató embereket. Szinte megszüntetnék azokat az adókat, amelyek ezeket az intézkedéseket gátolják. A 459 szavazó közül 337-en támogatták, 36-an ellenezték a javaslatokat, 66-an pedig tartózkodtak.

Ezt követően a biztonság és az emberi jogok kerültek sorra. A diákok szerint az emberi jogokat nem vehetjük semmibe akkor sem, ha a biztonság követeli meg ezt. Az ilyen eseteket az oktatás átformálásával kell megelőzni. Egy párhuzamosan futó gondolat is napvilágot látott a csapatnál. Úgy vélték, hogy a szólásszabadság is alapvető emberi jog, de a gyűlöletbeszédeket be kell tiltani. A felhozott javaslatok igencsak megosztók voltak, hiszen 447 szavazóból 199 igen, 124 nem és 124 tartózkodás született.

Folytatásképp a fiatalkorúak drogfogyasztása és az addikciók kerültek sorra. A fő kérdés azt volt, hogyan tudnánk megakadályozni a kiskorúak szerfogyasztását.  Az ebben a szekcióban ülésezők arra a konklúzióra jutottak,hogy az iskolákon keresztül, drogprevenciós előadások segítségével fölhívhatnánk a figyelmet a veszélyekre. A fiatalság eltántorítható a drogtól, ha olyan programlehetőségeket és több szabadidős programot adunk neki, amely eltereli a figyelmét az efféle csábitásokról. Egy aktív és vidám gyerek nem téved rossz irányba, ha le van foglalva olyan dolgokkal, amiket ő választott és szeret. Emellett a kisebb alkoholtartalmú italok korhatárát is lejjebb vinnék, hogy az ivás ne legyen vonzóan misztikus.

Született javaslat a cannabis legalizálására a jelenleginél ellenőrzöttebb fogyasztás és a hamis, veszélyes anyagok, ismeretlen forrásból származó kábítószerek elterjedésének megakadályozása érdekében. A fiatalságot igen érzékenyen érintő téma is megosztotta a szavazatokat: 438 szavazóból 239-en támogatták, 136-an voltak ellene, de csak 60-an tartózkodtak.

A követkő körben Európa jövőjéről esett szó. Az oktatás terén felvetett javaslat a diákok ingyenes utaztatását és az oktatási rendszer skandináv mintához való alakítását támogatta. Mindemellett ingyenes gyermekgondozási rendszert vezetne be, ezzel is segítve a szülők munkába állását. Környzetvédelmi téren azt javasolták, hogy csökkentsük a fosszilis tüzelőanyagok importálását és ösztönözzük a tagállamokat újabb zöldenergiák fejlesztésére. Ennél a felvetésnél szinte egyhangúlag döntött a terem, 439 szavazóból 322-en szavaztak igennel és mindössze 49-en nemmel, 68-an pedig tartózkodtak.

A fiatalok munkavállalása kapcsán kialakult vélemény szerint a szakképzés és a felé irányuló érdeklődés hiánya okozza fiatalkorúak tömeges munkanéküliségét. Ennek megoldására új gyakornoki lehetőségeket építenének ki, fejlesztenék a képzést és kihangsúlyoznák a munkatapasztalat fontosságát. Garantálnának munkalehetőséget a fiataloknak, valamint jobban és célratörőbben informálnák a hiányszakmák iránt érdeklődőket. Az oktatást egységes európai rendszer kialakításával segítenék. A 448 szavazó közül 186-an válaszoltak igennel, 117-en nemmel, és 143-an csak tartózkodtak.

A migráció és integráció körben dolgozók javaslata szerint a fiatalok körében is fel kell hívni a figyelmet a helyzet súlyosságára, mégpedig iskolai programokkal, amelyek során csoportokban keresnek megoldást a hasonló problémákra. Biztonsági lépésként a bevándorlók nyilvántartásba vétele és ujjlenyomataik rendszerbe iktatása minden tagállamnak kötelező lenne, továbbá nem egyszerre integrálnák a bevándorlókat, hanem kisebb csoportokban azonnali beillesztéssel, megosztva a terhet a nagyvárosok között. Anyagi kapacitásukhoz mérten köteleznék a tagállamokat a segítségre. Ezt a javaslatot döntő sikerrel szavazták meg a résztvevők: 451 szavazatból 278 volt igen, 93 nem és 80 tartózkodott.

"Összeségében hatalmas élmény volt a nagy körteremben ülni és számunkra fontos döntésekről vitázni. Mint fiatal reporter lehetőségem volt eldugott zugokba belesni, kifejezetten a vezetőknek kinevezett székben ülni és olyan izgalas eszmecserék részese lehettem, amelyekről csak álmodhattam eddig. Hálás vagyok azoknak, akik ezeket a döntéseket hozzák helyettünk, de a mi véleményünket legalább kikérdezik, és hálás vagyok, hogy diáktársaimat képviselhettem egy ilyen neves eseményen."