Mi változik 2020-ban?
2020-01-09 - Minimálbér, nyugdíj, adó, családvédelmi akcióterv – összegyűjtöttük a legfontosabb és legtöbb embert érintő, január elsején hatályba lépett jogszabály-változásokat.
Fizetés, nyugdíj
Idén is nyolc-nyolc százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum összege a 2018 végén kötött egyez¬ség értelmében. Ez azt jelenti, hogy a minimálbér összege bruttó 160 920 ezer forintra (családi adókedvezmény nélkül nettó 107 ezer forint), míg a középfokú végzettséghez kötött bérminimum bruttó 210 600 forintra nőtt.
A nyugdíjak 2,8 százalékkal növekedtek az év elejétől. Az átlagnyugdíj 3800 forinttal, havi 138 ezer forintra nőtt. Folytatódik az öregségi nyugdíjkorhatár emelése. Idén már 64,5 év a korhatár, így azok mehetnek nyugdíjba, akik 1956-ban születtek. A 64. év betöltését követő 183. nap után jogosultak nyugdíjba menni. Az öregségi nyugdíjminimum továbbra is 28 500 forint marad.

Családtámogatási szabályok
Január elsejétől lehet igényelni a nagyszülői gyedet. Azok kaphatják, akik az unokájuk születése előtti két évnek legalább a felében biztosítottak voltak és aktuálisan nem kapnak nyugdíjat. A támogatás folyósításának további feltétele, hogy a gyerek mindkét szülője, vagy ha egyedülálló szülő neveli, akkor a gyereket gondozó szülő keresőtevékenységet végezzen. A nagyszülői gyed összegét ugyanúgy állapítják meg, mint a szülői gyedét.

Nem kell a jövőben személyi jövedelemadót fizetniük a négy vagy több gyermeket nevelő anyáknak a munkaviszonyból vagy más hasonló, nem önálló tevékenységből származó jövedelmük után. Járulékfizetési kötelezettségük azonban továbbra is megmarad. A kedvezmény a vér szerinti, az örökbe fogadott és a felnőtt gyerekek után is jár. A családi kedvezményt a munkavállalói járulékból vagy az apával megosztva érvényesítheti az anya.
Ingyenessé válnak a meddőség kezelésében alkalmazott gyógyszerek és beavatkozások, valamint a meddőségi vizsgálat (nők és férfiak számára egyaránt) 2020 júliusától. Nyáron készül el a Nemzeti Humán Reprodukciós Program is, miközben hat meddőségi intézetet államosítanak.

Adózás, vállalkozások
A leglátványosabb változás, hogy megszűnt az egyszerűsített vállalkozói adó (eva). Az evások december 31-ig dönthettek arról, hogy milyen adózási formát választanak. Akik év végéig nem éltek ezzel, egyéni vállalkozóként a vállalkozói szja szabályai alá fognak tartozni, míg társas vállalkozásként a társasági adó alanyává válnak.

A szociális hozzájárulási adó kulcsának csökkentésével párhuzamosan a kisvállalati adó (kiva) kulcsa is kevesebb, 13 helyett 12 százalék lett.

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetni január 1-jetétől, amit azzal indokolnak, hogy a szolgáltatásra vonatkozó áfakötelezettség 5 százalékra csökkent. A hozzájárulás alapja az áfa nélküli ellenérték, a mértéke pedig 4 százalék.

Ismét ingyenes és korlátozásmentes a cégjegyzékben szereplő adatok elérése január elsejétől.

Összevonják a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a 3 százalékos pénzbeni egészségbiztosítási járulék, valamint az 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot. Az összevont társadalombiztosítási járulék mértéke 18,5 százalék lesz, vagyis a közteher mértéke nem emelkedik. Az új szabály július elsejétől lép életbe. Szintén ekkortól kapják meg a járulékmentességet a megbízási jogviszonyban dolgozó nyugdíjasok.

Pénzügyek
A régi tízezres bankjegyekkel 2019. december 31-ig lehetett fizetni. A 2014. szeptember 2-án megújított bankjegyek közül az új tízezres jött ki legelőször, és elődje búcsúzik utoljára. Akinél maradt belőle, attól a posták és bankok még három évig, az MNB pedig 2039. december 31-ig váltja át azonos címletű fizetőeszközre.

Több ponton is módosultak a lakás-takarékpénztárakra (ltp-k) vonatkozó szabályok. Így például az állami támogatásra jogosult szerződéseknél a pénztár a lakáskölcsönt azonnali hatállyal felmondja, ha az adós a szerződésben vagy a jogszabályban előírt adatszolgáltatási kötelezettségét megszegi, vagy a lakáskölcsönt nem lakás célra használja fel, valamint az ltp kereskedelmi kommunikációjában az EBKM értékét havi 20 ezer forint folyamatos betételhelyezést feltételezve kell meghatározni.

A Széchenyi pihenő (Szép) kártyával a keskeny nyomközű vasútra, vagyis a kisvasútra is lehet jegyet váltani a munkavállaló és társkártyával rendelkező közeli hozzátartozója számára.  

Egészségügy
A társadalombiztosítási ellátások fedezetét akkor is biztosítja az állam, ha a társadalombiztosítás kiadásai meghaladják a bevételeket. A nyugdíjasok szempontjából különösen fontos garanciális rendelkezés a nyugdíjtörvényben is rögzített kifizetési garanciát erősíti meg. Ha a járulékbevételek nem lennének elegendőek a nyugdíj- és egészségügyi kiadásokra, a költségvetésben külön pótlólagos előirányzatban kell biztosítani a teljes költségfedezetet.

Könnyebb lesz a hozzátartozók receptjeinek kiváltása az elektronikus meghatalmazás lehetőségével. A meghatalmazást és a törvényes képviseletet bármely kormányablakban és a lakossági portálon online is lehet rögzíteni.

A magán-egészségügyi szolgáltatók és fogorvosok is csatlakoznak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) adatbázisához január 1-től.

Drágul a cigi, a lottó és a posta
A nyári adócsomagban elfogadott törvény szerint a finomra vágott dohány és egyéb fogyasztási dohány jövedéki adója a jelenlegi kilónkénti 19 160 forintról három lépcsőben emelkedik. 2020. január 1. és június 30-a között 20 100, július 1-jétől december végéig 20 700, 2021. január 1-jét követően pedig 21 480 forint lesz.

Kétszázötven forinttól 300 forintra ugrott a legnépszerűbb hazai szerencsejátékok, az ötös és ahatos, valamint a skandináv lottó alapjátékainak ára.

135 forintra nőtt a Magyar Posta díjszabásában a belföldi, 50 gramm alatti levelek feladásának ára, és 185 forintra nőtt az elsőbbségi levelek díja. Az 500 gramm alatti elsőbbségi levelek kézbesítése 515, a nem elsőbbségieké 390 forint lett. A 2 kilogrammig terjedő elsőbbségi levelek ára 1490, a nem elsőbbségieké 1185 forintra nőtt. Emelkedett a magasabb tömegkategóriájú küldemények és a többletszolgáltatások tarifája is. Az ajánlott feladás díja 350 forintról 405 forintra, a tértivevény többletszolgáltatás díja 240 forintról 275 forintra változott. A további díjváltozások jórészt a vállalati ügyfeleket érintik, ott az átlagos áremelkedés mértéke közelít a 15 százalékot.

Új korszak a benzinkutakon
Nőtt a biológiai eredetű összetevők aránya az üzemanyagokban. Az intézkedéssel Magyarország is csatlakozott a környezetbarát E10-es üzemanyagot használó államokhoz. A biológiai eredetű összetevők kötelező, legkisebb összevont mértéke 6,4 százalékról 8,2 százalékra nőtt az üzemanyagokban. A 95-ös benzin bioetanol-aránya legalább 6,1 százalék lett. A töltőállomásokon kicserélik a matricákat, a 95-ös benzint E10-es matrica is jelzi az eddigi E5-ös helyett. A hasonló váltás több uniós országban már megtörtént és nem okozott műszaki problémát. Az E10-es benzin használatával a járművek fogyasztásában nem lehet majd változást észlelni.

Díjmentes közlekedés
Januártól kapható a budapesti álláskeresők díjmentes bérlete a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) bérletpénztáraiban és ügyfélközpontjaiban. A bérletet azok vehetik igénybe, akik állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek a fővárosban és álláskeresőként is nyilvántartásba vannak véve.